Magazyny

Powstaje nowy magazyn na Śląsku. Na dużej kopalnianej hałdzie

Realizacja tej inwestycji nie jest prosta, a to ze względu na trudności związane z warunkami geotechnicznymi

Firma Harden Construction przewodzi projektowi budowy nowego magazynu na terenie Śląska. Tym razem zabiera się do wzniesienia hali magazynowo-usługowej o powierzchni przekraczającej 31 tys. metrów kwadratowych. Realizacja tego przedsięwzięcia jest jednak wyzwaniem ze względu na trudne warunki geotechniczne na terenie Rudy Śląskiej.

Nowy park w Rudzie Śląskiej

Omawiana inwestycja to Panattoni Park Ruda Śląska IV, usytuowana w sercu Konurbacji Górnośląskiej. Zlokalizowany przy trasie N-S, park znajdować się będzie zaledwie 4 kilometry od autostrady A4, która stanowi główną arterię drogową południowej Polski.

Czytaj też: Kolejna inwestycja Harden. Nowa hala Samsunga w Polsce ukończona

W skład obiektu wchodzić będzie hala magazynowa oraz biuro o powierzchni przekraczającej 1200 metrów kwadratowych, którego fasada wykonana będzie z aluminium i szkła. Prowadzone przez Harden Construction prace budowlane rozpoczęły się pod koniec lutego, a planowany termin zakończenia inwestycji to koniec września tego roku.

W ramach budowy obiektu zostanie stworzone ponad 15 tys. mkw. terenów zielonych. Sam budynek natomiast będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną, a także uzyska certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny Harden Construction.

Problemem trudne warunki geotechniczne

Chociaż budynek jeszcze nie powstał, ma już najemcę. To firma Mid Ocean Logistics Poland, która w trakcie konsultacji zaznaczyła, że zależy jej na połączeniu nowo powstającej hali z już istniejącą halą magazynową poprzez zastosowanie łącznika. Dodatkowo, w obiekcie zostanie zaimplementowany system zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który umożliwi efektywne administrowanie obiektem poprzez zaawansowane mechanizmy automatyzacji.

Czytaj też: Największe miasta w Polsce. Gdzie mieszka najwięcej Polaków? [RANKING]

Realizacja tej inwestycji nie jest prosta, a to ze względu na trudności związane z warunkami geotechnicznymi. Teren budowy znajduje się na hałdzie nieczynnej kopalni, która składa się głównie z odpadów w postaci łupka. To powoduje niestabilność gruntu, co wymaga jego wzmocnienia przed rozpoczęciem robót fundamentowych.

Trudne warunki geologiczne, które napotkaliśmy na terenie inwestycji wymogły na nas dodatkowe działania, które mają na celu wzmocnienie gruntu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na konsolidację gruntu w postaci wykonania kolumn żwirowych KSS pod każdą stopą fundamentową oraz na powierzchni całej hali, a także obiektów towarzyszących. Dzięki temu budynek będzie stabilny i bezpieczny dla użytkowników – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Kolejna inwestycja Panattoni koło Łodzi. Tuż obok trasy do Chin!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button