DrogowyInfo z rynkuTransport

Perpetuum mobile polskiej logistyki? Pierwsza taka naczepa już na drogach!

System można porównać do mechanizmu dynamo w rowerze

Firma Fresh Logistics Polska wprowadziła do swojej floty nową elektryczną naczepę chłodnię, która odzyskuje energię w trakcie transportu. Dzięki temu systemowi, agregat ładuje się podczas hamowania i jazdy, co nie tylko redukuje emisje CO2 o 30%, ale także ogranicza zużycie paliwa potrzebnego do zasilania agregatu chłodniczego o 30%.

Chłodzenie dzięki energii jazdy

Zastosowana w naczepie technologia AxlePower, opracowana przez firmę Thermo King, przekształca utraconą podczas jazdy energię w źródło zasilania do chłodzenia naczepy. Energia potrzebna do chłodzenia naczepy pochodzi więc nie tylko z akumulatora, ale także z osi generatora. Można to porównać do mechanizmu dynamo w rowerze, umożliwiającego wykorzystanie energii kinetycznej generowanej podczas jazdy.

Jak to dokładnie działa? Bateria „Energ-e Pack” zamontowana pod naczepą pobiera energię z hamowania i ruchu pojazdu. W trakcie codziennej eksploatacji energia jest przechwytywana i przechowywana w baterii. Ten proces nie tylko eliminuje emisje CO2, ale także zmniejsza zużycie paliwa potrzebnego do zasilania chłodniczego agregatu.

Odzyskiwanie energii podczas hamowania przyczynia się też do wolniejszego zużycia klocków hamulcowych pojazdu i naczepy oraz wydłuża okres między konserwacjami agregatu, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia silnika. Co więcej, praca agregatu jest znacznie cichsza w porównaniu z głośnym silnikiem wysokoprężnym.

Czytaj też: Fresh Logistics Polska inwestuje w Grodzisku Mazowieckim

Gamechanger logistyki?

Fresh Logistics Polska określa swoją elektryczną naczepę chłodnię jako przełom w branży logistyki żywnościowej. Naczepy z agregatami chłodniczymi są kluczowym elementem w tym biznesie. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w całym łańcuchu dostaw, również podczas transportu, jest w końcu priorytetem dla firm z tej branży. W tym przypadku prawdziwą nowością jest możliwość odzyskiwania energii i funkcjonowanie naczepy w pełni na energii elektrycznej.

Cieszymy się, że możemy być częścią tej ewolucji elektrycznej i ekologicznej. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko możemy zaoszczędzić paliwo, ale również zmniejszyć eksploatację floty. Naczepa spełnia europejskie normy CO2, które umożliwią nam wjazd do miejskich stref nisko i zero emisyjnych. Co najważniejsze agregat działa ciszej, co również przełoży się na pracę i komfort naszych przewoźników – komentuje Jakub Zając, Dyrektor Operacyjny Fresh Logistics Polska.

Czytaj też: Politycy polaryzują Polaków i zamiast tworzyć tożsamość, tworzą sekty [FELIETON]

Ponieważ system jest w całości umieszczony w naczepie, współpracuje z dowolnym źródłem zasilania ciągnika siodłowego. Dzięki generowaniu i przechowywaniu energii w trakcie podróży, nie ma potrzeby dedykowanej infrastruktury do ładowania, co eliminuje dodatkowe przestoje związane z ładowaniem akumulatora w zajezdni lub podczas operacji załadunku i rozładunku.

Firma ma dłuższe naczepy! Ale w Polsce jeździć nie mogą

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button