Info z rynku

Tanie samochody idą jak świeże bułeczki. Polaków nie stać na droższe auta?

Prawo jazdy w Polsce posiada ponad 22 miliony osób

Liczba ogłoszeń na OTOMOTO osiągnęła rekordowy poziom od lat, a ponad połowa samochodów wystawionych na sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku kosztuje mniej niż 50 tysięcy złotych. Niemniej jednak, przeglądając platformę, trudno dostrzec ten trend. Nic dziwnego, tanie samochody szybko znikają z serwisu, podczas gdy droższe modele pozostają w nim na dłużej. 

Polski rynek motoryzacyjny zyskuje

Raport OTOMOTO Insights prezentuje obraz sytuacji na polskim rynku motoryzacyjnym w początkowych miesiącach tego roku. Ocena stanu rynku i nastrojów konsumenckich zgadza się z optymistycznymi prognozami ekspertów. Ożywienie w sektorze motoryzacyjnym jest zauważalne zarówno w podaży, jak i w popycie – co potwierdzają nie tylko najwyższa od lat liczba rejestracji pojazdów w pierwszym kwartale, ale także duża aktywność Internautów poszukujących samochodów.

Według danych z CEPiK, w Polsce prawo jazdy posiada ponad 22 miliony osób, a tylko w pierwszym kwartale tego roku wydano ponad 84 tysiące nowych dokumentów. Według danych GUS, blisko 10% Polaków wyraża zamiar zakupu samochodu w ciągu nadchodzącego roku. Te deklaracje już znajdują potwierdzenie w liczbie rejestracji – w pierwszym kwartale roku zarejestrowano o ponad 25% więcej pojazdów niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Czytaj też: Xiaomi idzie w motoryzację! Pokazali pierwszego elektryka

Sprzedaż detaliczna pojazdów w Polsce rośnie (w marcu tego roku była wyższa o 13,5% w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku). W styczniu tego roku ruch na platformie OTOMOTO był aż o 33% wyższy niż w grudniu. Osoby zainteresowane zakupem samochodu szybko przechodzą do działania, co przekłada się na zwiększoną liczbę bezpośrednich interakcji ze sprzedającymi na platformie. W marcu tego roku, telefonując do sprzedających, wysyłając wiadomości SMS lub prowadząc rozmowy na czacie, kupujący zainicjowali o 12,5% więcej interakcji niż rok wcześniej.

Polacy szukają tańszych aut

Analiza codziennych statystyk aktywnych ogłoszeń na OTOMOTO wskazuje, że osoby poszukujące pojazdów w marcu miały dostęp do bazy bogatszej o 20% więcej ofert niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Wzrost podaży utrzymuje się, a obecnie dostępnych jest ponad 250 tysięcy ogłoszeń dotyczących samochodów. Jest to najwyższy poziom aktywnych ofert od czerwca 2020 roku.

Czytaj też: Ustawa o delegowaniu podpisana przez prezydenta – jakie zmiany czekają firmy transportowe?

Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie tanie samochody, należące do najniższych przedziałów cenowych do 50 tysięcy złotych. Analiza porównawcza ostatniego kwartału ubiegłego roku z pierwszymi trzema miesiącami tego roku wykazała, że liczba modeli mieszczących się w tej kategorii cenowej wzrosła o 2,5 punktu procentowego. Niemniej jednak, pomimo dużego zainteresowania tego rodzaju pojazdami, w codziennych statystykach ogłoszeń trudno zauważyć dominację najtańszych samochodów. Znalezienie okazji w atrakcyjnej cenie stanowi wyzwanie, ponieważ tego rodzaju auta szybko znikają w serwisów sprzedażowych.

Branża motoryzacyjna apeluje do KE! Pilnie potrzeba nowych regulacji 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button