KolejowyTransport

Chińskie pociągi alternatywą dla statków? Ruch do Europy znów w górę

Transport kolejowy wciąż zyskuje na znaczeniu, oferując alternatywę dla transportu morskiego

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez chińską firmę kolejową China Railway, w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z Chin do Europy wyjechały 6184 pociągi towarowe, przewożące łącznie 675 tysięcy TEU towarów. To wzrost o 10% w liczbie pociągów i o 11% w przewiezionych jednostkach ładunkowych w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. 

Więcej pociągów towarowych z Chin do Europy

Na dobry wynik transportu kolejowego z Chin wpłynął kryzys na Morzu Czerwonym, który powoduje wydłużenie czasu i wzrost kosztów transportu morskiego. Firmy wybierają więc pewniejszą, tańszą i szybszą kolej.

Pomimo sukcesów, transport kolejowy też musi zmagać się z kilkoma problemami. W drugiej połowie maja prace konserwacyjne na torach w pobliżu Dostyk w Kazachstanie znacznie spowolniły przepływ pociągów. Przewoźnicy, których pociągi opuszczały Alashankou (w regionie autonomicznym Sinciang) i Khorgos (w regionie Ałmaty) musieli rozwiązać problem poważnego braku wagonów w Dostyk i Altynkol, co wydłużało czas przeładunku kontenerów z powodu różnic w rozstawie torów do 7-15 dni.

Czytaj też: Największy producent pociągów świata przestraszył się unijnej kontroli!

Na przejściach granicznych w Brześciu i Małaszewiczach czas przeładunku wynosił od 3 do 5 dni. Ponadto wzrost liczby pociągów przybywających do Neuss i Hamburga w Niemczech opóźniał wydawanie dokumentów przewozowych, co wpływało na terminowość dostaw towarów.

Czas przewozu i koszty

Według raportu Cargo Talk, czas przewozu dla tras ekspresowych wynosi obecnie 15 dni dla połączenia Xi’an-Duisburg, 22-24 dni dla Chongqing-Duisburg/Hamburg, oraz 19 dni dla Zhengzhou-Małaszewicze. Rosną także koszty transportu kolejowego. Stawki na trasach z Chengdu i Chongqing do miast takich jak Małaszewicze, Warszawa, Łódź i Mediolan wzrosły o ponad 5%, natomiast w kierunku Hamburga, Duisburga i Budapesztu wzrosły o ponad 100 dolarów. Ponadto większość punktów oferuje zwroty za wynajem kontenerów na trasie powrotnej w przedziale od 900 do 1000 dolarów.

Czytaj też: Wojna handlowa. Chiny uderzą jednocześnie w USA, UE, Japonię i Tajwan

Transport kolejowy z Chin do Europy wciąż zyskuje na znaczeniu, oferując alternatywę dla transportu morskiego, szczególnie w kontekście obecnych wyzwań globalnych. Mimo napotykanych trudności, chińska kolej stale zwiększa swoje możliwości, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści zarówno dla Chin, jak i dla Europy.

Biden znów uderza w Chiny! Nowe cła mocno ich zabolą…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button