PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Airbus z gigantycznym zamówieniem od Arabów! Wyrobi się z dostawami?

Około połowa z nich zostanie przekazana do spółki zależnej

Linie lotnicze Saudia zapowiedziały największe w historii saudyjskiego lotnictwa zamówienie na nowe samoloty Airbus. Przewoźnik planuje nabyć aż 105 wąskokadłubowców, w tym 93 egzemplarze A321neo oraz dodatkowo 12 maszyn A320neo. Zamówienie mogłoby być jeszcze większe, jednak Airbus przyznał, że może się nie wyrobić dodatkowymi dostawami przed 2032 rokiem.

Saudia złożyła duże zamówienie na samoloty Airbus

Rzecznik Saudia, Abdullah Alshahrani, powiedział agencji Bloomberg, że przewoźnik planuje otrzymać pierwsze maszyny w 2026 roku,. Około połowa z nich zostanie przekazana do spółki zależnej, taniej linii Flyadeal. Saudia dostanie więc 54 samoloty A321neo, a Flyadeal otrzyma 12 samolotów A320neo i 39 samolotów A321neo.

Nowe samoloty z rodziny A320 cechują się przestronnymi kabinami oraz elegancko zaprojektowanymi wnętrzami. Wyposażone będą w najnowocześniejsze udogodnienia i technologie, zapewniając podróżnym komfort i prywatność. Saudia Technic, sekcja odpowiedzialna za konserwację, naprawy i przeglądy w ramach grupy, zapewni pełen zakres usług konserwacyjnych.

Podpisanie umowy z Airbusem to istotna inwestycja Grupy Saudia w rozwój saudyjskiego sektora lotniczego. Ponadto inwestycja w nowe maszyny ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest przyciągnięcie przez Arabię Saudyjską aż 150 milionów turystów do 2030 roku.

Czytaj też: Świetny początek roku dla Airbusa i fatalny dla Boeinga. Amerykański gigant zdominowany

Arabia Saudyjska rozwija nową linię lotniczą

Saudia nie jest jedyną linią lotniczą rozwijaną przez Arabię Saudyjską. W przyszłym roku wystartować ma Riyadh Air, która w ubiegłym roku zamówiła 39 samolotów Boeing 787. Ponadto, w Rijadzie powstaje nowy mega-hub z przepustowością nawet 120 milionów pasażerów rocznie, co ma uczynić z miasta jedno z najważniejszych centrów lotniczych na świecie.

Airbus z gigantycznym zamówieniem od Arabów! A jak tam Boeing?
Saudia

Czytaj też: Izraelski biznes domaga się Palestyńczyków. Brakuje pracowników

Rozwój infrastruktury lotniczej i rozbudowa floty samolotów są kluczowymi elementami strategii Arabii Saudyjskiej, mającej na celu zwiększenie ruchu turystycznego i wzmocnienie pozycji kraju jako globalnego hubu lotniczego. Saudia, z tak dużym zamówieniem na nowe samoloty, zdecydowanie pomoże w realizacji tych ambitnych planów.

Saudia kupuje futurystyczne taksówki powietrzne Lilium Jet

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button