KolejowyTransport

Ukraina bije rekord transportu! Naprawiają wagony, by nadążyć 

Do końca roku całkowita liczba naprawionych wagonów towarowych wyniesie 19 tysięcy

Ukraińskie koleje Ukrzaliznycia (UZ) zanotowały rekord przewozów towarów. Wśród przewożonych produktów ponownie dominowało ukraińskie zboże. Spółka planuje w tym roku odnowić lub naprawić ponad 19 tysięcy wagonów towarowych. Pomimo inwazji Rosji i ataków na infrastrukturę kolejową, kolej zapewnia stabilność gospodarczą Ukrainy.

Ukraińcy naprawiają wagony kolejowe

Ukraiński przewoźnik kolejowy Ukrzaliznycia (UZ) od początku roku przywrócił do użytku już ponad 7 tysięcy wagonów towarowych. Dwa tysiące wagonów przeszło generalny remont, a pięć tysięcy zostało odnowionych. Wśród odnowionych pojazdów znajdują się wagony otwarte do przewozu różnego rodzaju towarów, wagony specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych zastosowań, wagony do przewozu materiałów budowlanych oraz cysterny.

Czytaj też: METRANS wprowadza nowe połączenie z Ukrainą! Pociągi znów pojadą przez Polskę

Poza naprawą i odnawianiem własnych wagonów towarowych, UZ także zajmuje się tym samym dla taboru należącego do firm prywatnych. Do końca kwietnia bieżącego roku, firma przeprowadziła naprawę 2900 swoich wagonów oraz prawie 3400 wagonów należących do firm prywatnych. Szacuje się, że do końca roku całkowita liczba naprawionych wagonów towarowych wyniesie 19 tysięcy, podczas gdy w zeszłym roku naprawiono lub odnowiono 9 tysięcy wagonów.

Rekord przewozów

W pierwszym kwartale bieżącego roku ukraiński przewoźnik zanotował rekordową liczbę przewiezionych towarów eksportowych, która wyniosła 30,4 miliona ton. To wzrost o 48,8% w porównaniu z wynikiem z roku poprzedniego. Głównym towarem eksportowym bez zaskoczenia znów było zboże, którego wyeksportowano 12,9 miliona ton. Na drugim miejscu znalazły się stal i ruda manganu, które łącznie osiągnęły 12,5 miliona ton, a na trzecim metale zawierające żelazo, których przewieziono 1,6 miliona ton. Materiały budowlane zajęły czwarte miejsce z 867 tysiącami ton. W pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku pociągi UZ przetransportowały łącznie 59,9 miliona ton towarów, co oznacza wzrost o 28,7% w porównaniu z pierwszymi czterema miesiącami ubiegłego roku.

Czytaj też: Uchodźcy wolą Zachód. Ukraińcy wyjeżdżają głownie do Niemiec

Według komunikatu przedstawicieli firmy, jednym z głównych celów na ten rok jest zwiększenie przewozów towarowych, zwłaszcza eksportowych, co ma kluczowe znaczenie dla ukraińskiej gospodarki. Jevhen Ljascsenko, członek zarządu UZ, podkreślił, że mimo zwiększonej częstotliwości ataków Rosji na infrastrukturę kolejową, udało się osiągnąć rekord w eksporcie towarów. Zaznaczył, że zaangażowanie każdego pracownika kolejowego, które przyczyniło się do tego osiągnięcia, stanowi istotny wkład w stabilność Ukrainy.

Ukraina wybuduje nową linię do UE! Nasi rolnicy będą zadowoleni, bo ominie Polskę 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button