LotniczyTransport

20 lat Wizz Air! Tu, w tym mieście, w Katowicach, wszystko się zaczęło

Aktualnie flota przewoźnika liczy ponad 200 samolotów

Węgierska linia lotnicza Wizz Air obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Pierwszy lot przewoźnika odbył się do londyńskiego Luton z Katowic. Trasa ta jest obsługiwana przez Węgrów do dnia dzisiejszego, dlatego też urodziny świętowano przy porannych wylotach z Katowic do Londynu. Aktualnie flota przewoźnika liczy ponad 200 samolotów, obejmując między innymi modele Airbus.

To już 20 lat działalności Wizz Air

Dyrektor Katowice Airport, Artur Tomasik, zauważył, że historia Wizz Air i katowickiego lotniska są ze sobą ściśle powiązane od dwudziestu lat. Rozwój lotniska nie byłby możliwy bez udziału węgierskiego przewoźnika, co potwierdza fakt, że w ostatnich dwóch dekadach niemal 45% odprawionych pasażerów to klienci właśnie linii Wizz Air.

Czytaj też: Węgierski Wizz Air wypożyczył samoloty z Ukrainy! Ciekawe co na to Orban?

Przewoźnik ma obecnie bazę w Katowicach, gdzie dysponuje pięcioma samolotami typu Airbus A320/A321. W tegorocznym sezonie letnim w ofercie dla podróżnych wylatujących z Katowic jest aż 26 tras do 18 różnych krajów. Dodatkowo na lotnisku znajdują się dwa hangary służące do technicznego wsparcia floty linii.

Duży rozwój i duże opóźnienia

W grupie Wizz Air Holdings znajdują się spółki zależne: Wizz Air Hungary, Wizz Air Malta, Wizz Air Abu Dhabi i Wizz Air UK. Obsługują one około 200 miejsc w Europie, północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, a także w Azji Południowej i Środkowej. Główne bazy operacyjne Wizz Air znajdują się w Budapeszcie, Bukareszcie i Lutonie.

Aktualnie flota przewoźnika liczy ponad 200 samolotów, obejmując między innymi modele Airbus A320-200, Airbus A320neo, Airbus A321-200, Airbus A321neo, oraz oficjalnie jeden samolot towarowy Airbus A330-200, który jest wykorzystywany na potrzeby węgierskiego rządu.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

W Europie przewoźnik odegrał istotną rolę w transformacji sektora lotniczego. Obecnie należy do jednych z największych przewoźników lotniczych na kontynencie. Niestety Wizz Air ma nieco negatywną reputację ze względu na częste anulowanie lotów. Głównym powodem tych problemów jest konieczność wycofania z eksploatacji floty Airbusów A321neo z silnikami Pratt & Whitney PW1100G, które sprawiają kłopoty. Według pierwotnych informacji dotyczy to około 40 samolotów, które od stycznia są uziemione między innymi w Bydgoszczy i Ostrawie.

To najlepszy rok w historii lotniska Katowice? Kolejny rekord pobity

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button