DrogowyInfo z rynkuTransport

ORLEN jeszcze w tym roku będzie mieć ponad 3,5 tys. stacji paliw

W lipcu 2003 roku Grupa ORLEN w Berlinie otworzyła swoją pierwszą stację paliw za granicą. Nieco ponad dwie dekady później koncern ma już ponad 600 stacji paliw w samych Niemczech. Co więcej, zgodnie z realizowanym planem koncernu jeszcze w tym roku łącznie sieć stacji paliw Grupy ORLEN będzie liczyć ponad 3,5 tys. obiektów.

ORLEN ma już ponad 1500 stacji paliw za granicą

Liczba zagranicznych stacji paliw należących do koncernu w zeszłym roku znacząco się powiększyła. Dzięki przejęciom w Austrii, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech ORLEN obecnie poza Polską posiada 1514 stacji paliw, to jest o 337 więcej niż na koniec 2022 roku. Największą część z nich stanowią placówki leżące na zachód od Odry.

Zobacz także: Marka Stop.Cafe weszła na Węgry!

W Niemczech sieć stacji paliw koncernu liczy 606 obiektów. Co warto zaznaczyć, taka  liczba plasuje koncern na szóstej pozycji wśród największych operatorów stacji paliw, działających u naszego zachodniego sąsiada. Przy czym aktualnie obiekty należące do koncernu,  działające u naszego zachodniego sąsiada, funkcjonują pod dwiema markami — ORLEN oraz Star.

Jednakże niedługo ma się to zmienić, ponieważ polski koncern zaczął intensyfikować rebranding stacji paliw w Niemczech. Do końca lutego pod marką ORLEN działało już 100 punktów. Ponadto zgodnie ze strategią przyjętą przez koncern, do końca przyszłego roku liczba stacji paliw Grupy ORLEN w Niemczech wyposażonych w infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych wzrośnie do ponad 430.

Zobacz także: Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Sieć stacji paliw w Czechach już działa pod marką ORLEN

Drugim rynkiem zagranicznym, w którym ORLEN posiada największą sieć stacji paliw, są Czechy, z liczbą 436 stacji. Koncern już w 2019 roku rozpoczął rebranding tych stacji, dotychczas funkcjonujących przeważnie pod marką Benzina. W drugiej połowie 2023 roku ORLEN zmienił logotypy na około 300 stacjach, co w praktyce oznacza, że ponad 90 proc. stacji paliw koncernu u naszego południowego sąsiada działa już pod szyldem Grupy ORLEN. W wyniku tej zmiany aktualnie żadna inna marka nie może pochwalić się większą liczbą stacji paliw  w Czechach.

Należy zauważyć, że ujednolicanie marki na rynkach zagranicznych obejmuje również sektory niezwiązane bezpośrednio ze sprzedażą paliw. Od 2019 roku do sieci włączono blisko 100 nowych punktów ORLEN Stop.Cafe, które obecnie obejmują ponad 80 proc. całej czeskiej sieci. Stanowią one ważne uzupełnienie formatu pozapaliwowego, który funkcjonuje również w Polsce, na Litwie i Słowacji. Wraz z ekspansją czeskiej sieci, Grupa ORLEN planuje dalej rozwijać ten segment działalności. Ponadto na czeskich stacjach paliw koncern sukcesywnie instaluje kolejne ładowarki do aut elektrycznych, których obecnie jest ponad 260.

Zobacz także: ORLEN właścicielem austriackiej sieci stacji paliw

Realizacja celów strategicznych

Z kolei najważniejszą transakcją w segmencie detalicznym, jaką w ostatnim czasie przeprowadził ORLEN, było przejęcie stacji paliw na rynku austriackim, który jest już siódmym rynkiem detalicznym, na którym działa koncern. Dzięki przejęciu 267 stacji sieci Turmöl ORLEN stał się trzecim co do wielkości operatorem na rynku stacji paliw w tym kraju. Przy czym marka ta jest dobrze postrzegana i rozpoznawalna w Austrii. Z tego powodu ewentualne plany rebrandingu sieci są obecnie przedmiotem analiz. W ramach transakcji przejęto również spółkę Austrocard, oferującą karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii, a także 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych funkcjonujących pod marką Turmstro. ORLEN działa również na Słowacji, gdzie posiada 92 stacje, Litwie – 30 stacji oraz Węgrzech – 135 stacji.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Dynamiczny rebranding w Niemczech: stacje paliw pod marką ORLEN

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button