Info z rynku

Konferencja Smart Warehouse podczas targów Modernlog – przyszłość branży logistycznej

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto branży logistycznej – targi MODERNLOG i towarzysząca im konferencja Smart Warehouse. Tegoroczne wydarzenie z udziałem liderów i ekspertów w dziedzinie funkcjonowania i usprawnień pracy magazynów to zapowiedź nadchodzących innowacji.

Uczestnicy konferencji Smart Warehouse będą mieli okazję wziąć udział w czterech panelach specjalistycznych oraz panelu otwarcia z udziałem specjalnych gości. Nad merytoryką każdego wystąpienia czuwają członkowie Rady Programowej w składzie: Artur Olejniczak (Wyższa Szkoła Logistyki), Ilona Miziewicz-Groszczyk #AgileTechGirl, Marta Cudziło (Łukasiewicz – PIT), Piotr Sędziak (Orbico Supply) oraz Barbara Tokarz (GXO Logistics).

Jak będzie wyglądać przyszłość branży logistycznej?

Na to pytanie jako pierwsza spróbuje odpowiedzieć Barbara Tokarz, która wraz ze swoimi gośćmi poruszy temat: Manager w obliczu wyzwań logistyki przyszłości.

Według najnowszego raportu ManpowerGroup, 75% pracodawców w kluczowych branżach zgłasza trudności w poszukiwaniu wykwalifikowanej kadry do objęcia specjalistycznych stanowisk. W efekcie dynamicznych przeobrażeń rzeczywistości (wynikających z pandemii, zmian klimatycznych, rozwoju sztucznej inteligencji) eksperci HR  próbują przewidzieć, kto i na jakich zasadach będzie podejmował pracę w magazynach.

W trakcie panelu zostaną poruszone kwestie związane z czynnikami kształtującymi aktualną sytuację rynkową: popytem, stanem demografii i digitalizacją. Ponadto dokładnie przeanalizowane zostanie zjawisko rekrutacji zagranicznych kandydatów oraz częściowego delegowania obowiązków na zrobotyzowane systemy.

Swój udział w panelu potwierdzili:  Karol Tokarczyk (Polityka Insight), Tomasz Walenczak (ManpowerGroup), Przemysław Piętak (CBRE), Joanna Borkowska-Iwanek (GXO Logistics, Inc.) i Bartłomiej Brach (brightlight).

Roboty i technologie przyszłości

Specjaliści ds. magazynowania muszą nadążać za trendami technologicznymi i pracować nad odpowiednią strategią. Aby pozostać zwinnym w szybko zmieniającym się świecie, należy wyposażyć magazyn w zaawansowane rozwiązania. Technologia zawsze będzie napędzać futurystyczne magazyny, ale nadal chcielibyśmy wiedzieć: jak wpłynie ona na operacje magazynowe i samych pracowników? Ilona Miziewicz-Groszczyk, która poprowadzi panel specjalistyczny „Roboty i technologie przyszłości”, porozmawia o tych ważnych aspektach pracy w gronie najlepszych ekspertów i innowatorów — użytkowników oraz dostawców innowacyjnych rozwiązań magazynowych.

Zobacz także: Inwentaryzacja magazynu? A co powiecie na drony i sztuczną inteligencję?

Podczas debaty omówione zostaną najważniejsze trendy dla branży w 2024 roku, a także  zagadnienie innowacji technologicznych, takich jak systemy widzenia maszynowego i sztuczna inteligencja. Nie zabraknie praktycznych przykładów wdrożeń robotyzacji w magazynie, które pokażą, w jaki sposób ludzie i technologia mogą pracować wydajniej. Eksperci z branży porozmawiają o typowych obawach  związanych z robotyzacją  wraz z perspektywami, które pomogą je przezwyciężyć. Gośćmi spotkania będą Filip Różański (Linde Material Handling Polska sp. z o. o.) Tomasz Boruta (GEBHARDT Intralogistics Group), Piotr Susz (Locura) i Artur Thomas (Jungheinrich Polska Sp. z o.o.).

Fulfillment e-commerce – rosnące potrzeby, nowe wyzwania

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług operatora fulfillment w branży e-commerce warto zasięgnąć wiedzy eksperckiej. Podczas panelu prowadzonego przez Martę Cudziło zostaną omówione kluczowe czynniki sukcesu logistyki e-commerce. Grono specjalistów pomoże  zdiagnozować największe trudności, wyznaczyć priorytety i wskazać najbardziej kosztowne błędy pojawiające się w trakcie wdrażania fulfillmentu w firmie. Wśród szczegółowych zagadnień pojawią się  fulfillment w omnichannel, transformacja cyfrowa i rozwój nowoczesnych technologii, korzyści dla merchanta/sprzedawcy, znaczenia ekologii i zrównoważonego rozwoju, a także rola integracji systemowej i skalowalność oraz elastyczność jako istotne cechy we współpracy z operatorem fulfillment. W czerwcowym spotkaniu udział potwierdzili Piotr Streker (3LP S.A.), Sebastian Kaczmarski (IKEA) oraz Łukasz Wysokiński (InPost).

Digitalizacja i IoT – wsparcie w procesach magazynowania

Według raportu IDC „Worldwide Global DataSphere Forecast” w 2025 roku na świecie będzie już 180 zettabajtów danych (jeden zettabajt to bilion gigabajtów). 33% z nich pozyskiwane jest za pośrednictwem urządzeń i czujników IoT. W trakcie panelu, prowadzonego przez Artura Olejniczaka, doświadczeni praktycy i eksperci z branży logistycznej poruszą kluczowe zagadnienia, związane z aktualną sytuacją sektora: jak sensory i czujniki zmieniają procesy magazynowe? Jaki wpływ ma analiza danych i wykorzystanie narzędzia BI na podejmowanie decyzji managerskich? Co nas czeka — wyzwania mentalne czy infrastrukturalne? Czy materializacja koncepcji Fizycznego Internetu jest możliwa? Podczas debaty zostaną zaproponowane sposoby na — nie tak łatwe, jak się wydaje — efektywne i skuteczne wdrożenie systemów IT.  W spotkaniu wezmą udział Zbigniew Łaskarzewski (AIUT Sp. z o.o.), Grzegorz Prorok (Consafe Logistics Sp. z o.o.), Sebastian Grabowski (Orange), Katarzyna Rybicka-Dećko (Coca Cola) oraz Mateusz Chudy (Philips).

Inteligentne magazyny – automatyzacja i transformacja

Inteligentne magazyny to temat, który w ostatnich latach w szczególności przyciąga zainteresowanie managerów branży logistycznej. Aby usprawnić i unowocześnić procesy magazynowe warto rozpocząć od dobrej Strategii Transformacji, która odpowie na pytanie – kiedy i co automatyzować?

Podczas panelu Piotr Sędziak porozmawia ze swoimi gośćmi o roli AGV, AMR, a także procesie automatyzacji magazynów. Ponadto dyskusja będzie poruszać kwestie: elastyczności i skalowalności rozwiązań, integracji AGV, AMR, a także  transformacji procesów i efektywności kosztowej magazynów. Istotnym tematem będzie kwestia pozyskania właściwej kadry pracowniczej i zapewnienia odpowiednich warunków w zakresie bezpieczeństwa współpracy pomiędzy ludźmi a robotami w magazynach. W gronie potwierdzonych ekspertów, którzy wezmą udział w panelu dyskusyjnym są Sławomir Budzaj (PSI Polska Sp. z o.o.),  Marcin Łapiński (ILS Sp. z o.o., DANXILS),  Daniel Kusak (Ferag Polska sp. z o.o.), Marcin Albetzki (Körber Supply Chain).

Zobacz także: Firma optymalizuje zarządzanie magazynem. Zaprezentowała nowy system

Konferencja Smart Warehouse: Dlaczego warto?

Konferencja Smart Warehouse, odbywająca się 5-6 czerwca 2024 r. w ramach targów Modernlog, to spotkanie ekspertów i liderów branży logistycznej, podczas którego odbywają się liczne panele dyskusyjne, debaty oraz prelekcje związane z automatyzacją  i robotyzacją procesów magazynowych. W poprzedniej edycji wzięło udział 800 uczestników i ponad 30 prelegentów z kilkudziesięciu znanych marek. Tegoroczna konferencja stawia na wsparcie procesów logistycznych w oparciu o najnowsze technologie przyszłości. Eksperci będą kłaść nacisk na praktyczne rozwiązania dla przedstawicieli branży logistycznej, wykorzystujące potencjał nowoczesnych narzędzi.

Modernlog i Konferencja Smart Warehouse organizowane są w towarzystwie bloku targów ITM Industry Europe, prezentujących dorobek polskiego i światowego przemysłu. Wśród nich znajdują się także Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting.

Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz biletów są dostępne na stronie www.modernlog.pl

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button