DrogowyTransport

Nowa obwodnica na Podkarpaciu coraz bliżej. Rusza II etap inwestycji 

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, odciąży lokalny układ komunikacyjny oraz zwiększy przepustowość dróg

GDDKiA podpisała umowę na realizację drugiego etapu obwodnicy Sanoka, która powstanie na drodze krajowej nr 28. To pierwsze zadanie z Programu budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, które weszło w fazę realizacji. Wartość umowy wynosi 152,3 mln zł, a czas realizacji to 39 miesięcy (bez uwzględnienia okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca podczas prac budowlanych).

Czas na dokończenie obwodnicy

Za przygotowanie projektu budowlanego oraz realizację prac w terenie odpowiedzialna będzie firma Budimex. Inwestycja leży na terenie powiatu sanockiego, obejmując miasto i gminę Sanok oraz gminę Zagórz. Połączy odcinek drogi zrealizowany w I etapie z DK28 w Bykowcach na drugim brzegu Sanu.

Drugi etap obwodnicy Sanoka będzie miał około 3 km długości. Na początku będzie biegł wzdłuż istniejącej DK84, a następnie zostanie skierowany na północ, na drugą stronę Sanu. Na wspólnym odcinku z DK84 droga zostanie wyposażona w pas wielofunkcyjny. W ramach projektu powstaną między innymi dwa ronda na skrzyżowaniach łączących obwodnicę z istniejącymi drogami krajowymi (DK84 i DK28). Ponadto zostaną wybudowane chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz dodatkowe jezdnie do obsługi pobliskich nieruchomości.

GDDKiA

Czytaj też: Obwodnica Białegostoku coraz bliżej! Podpisano kolejne umowy

W planach jest także budowa obiektów inżynierskich, w tym czterech mostów, z których każdy będzie pełnił również funkcję ekologiczną, oraz trzech przepustów, z jednym pełniącym funkcję ekologiczną, a także muru oporowego. Największym wyzwaniem będzie budowa mostu nad linią kolejową i rzeką San, który będzie miał ponad 300 m długości, a przęsło nurtowe – 150 m długości. Droga zostanie również wyposażona w urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ochronę środowiska.

Czytaj też: Wypadki drogowe w UE – mazowieckie drogi w unijnej czołówce pod względem zgonów

Nowe obwodnice

Obecny odcinek drogi krajowej nr 28 w Sanoku przebiega przez gęsto zabudowane tereny mieszkalne, z jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Oddany cztery lata temu pierwszy etap obwodnicy Sanoka skierował ruch tranzytowy z kierunku Krosna na drogi DK28 i DK84 w stronę przejścia granicznego Krościenko-Smolnica. Budowa drugiego etapu obwodnicy, o długości około 3 km, umożliwi zakończenie obwodnicy miasta w ciągu drogi DK28, która za Sanokiem prowadzi w kierunku Przemyśla.

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, odciąży lokalny układ komunikacyjny oraz zwiększy przepustowość dróg. Nowa trasa poprawi dostępność komunikacyjną i ułatwi wyjazd w kierunku Przemyśla oraz przejść granicznych w Medyce i Korczowej, łączących Unię Europejską z Ukrainą.

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic (PB100) powstanie aż osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz drugiego etapu obwodnicy Sanoka oraz obwodnicy Pilzna, która jest na etapie postępowania przetargowego, zaplanowano także budowę obwodnic:

  • Nowej Dęby na drodze DK9,
  • Kolbuszowej na drodze DK9,
  • Miejsca Piastowego na drodze DK28,
  • Przemyśla na drodze DK28/DK77,
  • Jasła na drodze DK73,
  • Brzostku i Kołaczyc na drodze DK73.

Duże zainteresowanie nową obwodnicą! Jest w czym wybierać!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button