Info z rynku

Kolejne sokoły wędrowne Grupy ORLEN zaobrączkowane

Trzy sokoły wędrowne, dwie samice i jeden samiec, które przyszły na świat na terenie zakładu produkcyjnego Grupy ORLEN w Płocku, zostały zaobrączkowane. Dzięki aktywności koncernu w zakresie odbudowy populacji sokołów wędrownych w Polsce, wliczając tegoroczny lęg, na łono natury trafiły już 64 pisklęta.

Obrączkowanie piskląt już za nami

 Werwa i Rafik, para sokołów „zamieszkująca” budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN w Płocku, wydały na świat trójkę pisklaków. Podobnie jak w przypadku ptaków wyklutych w naturze, te urodzone i wychowanie w ORLENIE zostały indywidualnie oznakowane dwoma rodzajami obrączek. Na jedną nogę założono im obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które w późniejszym okresie można odczytać z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu optycznego. Przy czym sokołom, które przyszły na świat w naturze zakłada się niebieskie obrączki, a tym reintrodukowanym czarne.

Zobacz także: Co zakłada nowa Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN?

Na drugą nogę zakłada się zaś obrączki ornitologiczne. W zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane, mają one różny kolor. Sokoły wędrowne wsiedlane lub obrączkowane na terenach leśnych – mają kolor zielony, na terenach górskich – kolor czerwony, natomiast na terenach miejskich – kolor żółty. Ponadto w tym roku jeden z młodych sokołów otrzymał nadajnik satelitarny, który pozwoli na śledzenie jego młodocianych wędrówek, a w przyszłości może również na zlokalizowanie jego gniazda.

ORLEN już od 1999 roku działa na rzecz sokołów wędrownych

Już od 1999 roku ORLEN zaangażowany jest w odbudowę populacji sokołów wędrownych w Polsce. Aktualnie na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku znajdują się dwie budki lęgowe dla ptaków drapieżnych. Jedna została zainstalowana na wysokim kominie znajdującym się na terenie Instalacji Clausa. Druga budka powstała zaś na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) i zastąpiła gniazdo wcześniej znajdujące się na terenie Elektrociepłowni. Warto zaznaczyć, że obie budki zostały wyposażone w termometr i kamery, umożliwiające ciągły monitoring sokołów. Dzięki temu gniazdującą parę można obserwować całodobowo przez Internet na stronie https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/wspieramy/sponsoring/sponsoring-spoleczny/odbudowa-populacji-sokola-wedrownego (właśnie z tego strony pochodzi zdjęcie wykorzystane jako obraz otwierający artykułu).

Zobacz także: Ekologiczny asfalt w ORLENIE

Przy czym ze względu na to, że oba gniazda dla ptaków drapieżnych są w bliskim sąsiedztwie, jest mało prawdopodobne, aby w obu na raz były sokoły. Dlaczego w takim razie zdecydowano się na budowę dwóch budek? Dodatkowe gniazdo zapewnia ptakom drapieżnym nie tylko komfort, ale także możliwość corocznego, nieprzerwanego lęgu. Czasami zdarza się tak, że zachodzi konieczność zamknięcia gniazda sokołom wędrownym. Może to być zaplanowany, długotrwały remont komina czy inne nietypowe zdarzenie, jak np. pojawienie się raroga (jest to duży ptak drapieżny), który w 2018 roku wygonił sokoły z gniazda. Zazwyczaj w takiej sytuacji kończy się to przynajmniej roczną przerwą w lęgach. Zapasowe gniazdo dla sokołów pozwala uniknąć takich sytuacji.

W płockim zakładzie na świat przyszły 64 sokoły wędrowne

Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 roku. Na przestrzeni lat 2002-2023 na terenie zakładu w Płocku para sokołów wychowała już 61 piskląt, w tym 4 z adopcji. Jest to zasługa dwóch par. W 2019 roku na terenie zakładu pojawiła się nowa para sokołów, która zastępuje starych rezydentów i kontynuuje imiona swoich bardzo zasłużonych poprzedników. Poprzednia Werwa i Rafik wydała na świat 42 potomków i odchowała 4 „adopciaki”. Obecna Werwa i Rafik „dołożyła” do orlenowskiej sokolej sagi we wspomnianym okresie już 15 młodych.

Zobacz także: NEXTLOOPP: ORLEN dołącza do projektu, który ma uczynić plastik zielonym

W praktyce oznacza to, że dzięki działaniom koncernu na rzecz odbudowy populacji sokołów wędrownych podjętych wyłącznie na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku do natury trafiły już 64 pisklęta (wliczając tegoroczny lęg). Jednakże Grupa ORLEN bynajmniej nie umieściła gniazd jedynie na terenie tego obiektu. Razem z ptakami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN UNIPETROL Litvínov i Kralupy nad Wełtawą, Elektrociepłowni oraz instalacji Polichlorku Winylu ANWIL we Włocławku, jak również obiektów Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn Grupy PGNiG TERMIKA pula ta wynosi prawie 200 ptaków żyjących na wolności.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Rating ESG spółki ORLEN w górę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button