Drogowy

Zmiany w opłatach drogowych. Z jakimi wyzwaniami zmierzą się przewoźnicy?

Ostatni rok to mnóstwo wyzwań na rynku opłat drogowych, ale to… dopiero początek zmian. Świadomość ekologiczna i dążenie do bardziej zrównoważonej mobilności już teraz wpływają na wysokość taryf. Wraz z nową dyrektywą UE w sprawie eurowiniet na zawsze zmienia się sposób, w jaki użytkownicy dróg są obciążani opłatami za korzystanie z infrastruktury drogowej. W odpowiedzi na te problemy wdrażane są rozwiązania, które w istotny sposób mają ułatwić pracę przewoźnikom. Jakie czekają nas zmiany w opłatach drogowych w Europie?

Zmiany w opłatach drogowych. Jak zmieniają się opłaty drogowe w Europie?

  • Podatek od emisji CO2

W poszczególnych europejskich krajach, jest obecnie wdrażana dyrektywa Parlamentu Europejskiego 2022/362, nakładająca obowiązek wprowadzenia podatku od emisji CO2.

  • Jest i będzie drożej

Wiele krajów Europy w ostatnim czasie podniosło wysokość stawek za opłaty drogowe. Podwyżki wahają się od kilku do nawet 65 procent co znacząco wpływa na koszty prowadzenia biznesu. Największy wzrost taryf odnotowano w Niemczech. Wyższe ceny to nie tylko efekt podatku od emisji dwutlenku węgla, ale również poziomu inflacji, która wpłynęła na podwyżkę opłat drogowych w Polsce.

Zasadniczym celem zmian jest przyczynienie się do bardziej zrównoważonego transportu i osiągnięcie celów klimatycznych wyznaczonych przez UE – Europa ma stać się kontynentem neutralnym pod względem emisji CO2 do 2050 r., jak określono w Europejskim Zielonym Ładzie z 2019 r. Jedno jest pewne: przewoźnicy muszą nadążać za wprowadzanymi zmianami i liczyć się ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Warto być na bieżąco, żeby wiedzieć, gdzie, na jakich zasadach uiszczane są opłaty drogowe, żeby planować trasę, szacować koszty transportu czy po prostu korzystać z urządzeń, które zautomatyzują opłaty drogowe.

Nowe, kompleksowe rozwiązanie na rynku opłat drogowych

Rynek opłat drogowych jest w ostatnim czasie coraz bardziej dynamiczny, dlatego w E100* na bieżąco monitorujemy potrzeby naszych klientów. Odpowiedzią na obecne problemy są urządzenia, które ułatwiają pracę przewoźnikom jak chociażby E-BOX T, który pozwala na opłaty w wielu krajach jednocześnie – mówi Katrin Abibok, Manager ds. rozwoju usług dodatkowych w UE.

E-BOX T to nowa generacja urządzenia do opłat drogowych. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań cyfrowych pozwala na jeszcze efektywniejsze podróżowanie po Europie. Urządzenie jest wyposażone w inteligentne, głosowe zarządzanie dzięki czemu nie ma konieczności szukania odpowiednich opcji na wyświetlaczu. Dodatkowym atutem jest wygodna aplikacja mobilna do zarządzania danymi oraz platforma dla menedżerów floty.  Co najważniejsze E-BOX T pozwala na opłaty drogowe w aż 15 krajach co znacząco ogranicza koszty i biurokrację. Zasięg działania jest ciągle poszerzany.

Dla nowych klientów E100 przygotowaliśmy specjalną i niezwykle atrakcyjną promocję związaną z E-BOX T – brak prowizji przez 6 miesięcy, żadnej opłaty aktywacyjnej czy kosztów dostawy. Szczegóły promocji pod tym linkiem – dodaje Katrin Abibok.

Słowacja dołącza do EETS! Wkrótce kolejne kraje

Koniec z koniecznością posiadania odrębnego OBU, aby poruszać się po słowackich drogach. Kraj ten w tym momencie obsługiwany jest przez 2 multiurządzenia z portfolio firmy E100: E-BOX i E-BOX T. Urządzenia obsługują poza Słowacją kilkanaście innych krajów Europy – w maju dołączy Słowenia, pod koniec roku Dania oraz Czechy.

To długo wyczekiwany moment w branży transportowej. Wiedzieliśmy, że naszym klientom znacząco ułatwi to pracę, dlatego wraz z partnerem intensywnie pracowaliśmy nad dołączeniem Słowacji do naszych multiurządzeń. Już niebawem aktywna będzie również Słowenia – mówi Katrin Abibok.

Co więcej, jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony kompletnie nowy kierunek opłat drogowych w ofercie E100 – Chorwacja. Opłaty drogowe w tym kraju będą dostępne w najnowszym urządzeniu E-BOX T. Pełną ofertę multiurządzeń znajdziesz TUTAJ.

Rozwój opłat drogowych w Polsce

Przewoźnicy często mierzą się z sytuacją, że na państwowych odcinkach dróg muszą korzystać z jednego urządzenia, a już po drogach prywatnych opłaty muszą uiszczać oddzielnie. To powoduje wzrost nakładu pracy i czasu poświęcanego na biurokrację. Odpowiedzią na te problemy może być multiurządzenie z kompleksową ofertą na Polskę.

E-BOX T łączy w sobie zarówno polskie drogi państwowe jak i prywatne. Autostrada A4 już teraz jest dostępna na naszym urządzeniu, a niebawem aktywujemy również możliwość opłaty odcinka A1 – dodaje Katrin Abibok.

Zaawansowana telematyka w zasięgu ręki

Zadaniem przewoźników jest zbieranie coraz większej ilości danych. Po pierwsze dane te wykorzystywane są w różnych systemach raportowania przewozów, a po drugie służą do analizy i optymalizacji biznesu transportowego.

Bardzo zaawansowanym rozwiązaniem pochodzącym od renomowanego dostawcy (Telepass) jest KMaster. Nie tylko umożliwia rozliczanie opłat drogowych, ale dzięki rozbudowanym modułom w aplikacji to zintegrowane rozwiązanie 360o do zarządzania (cyfrowego) floty w czasie rzeczywistym.

KMaster można zintegrować z firmowym oprogramowaniem do zarządzania, aby uzyskać szczegółowy i aktualizowany w czasie rzeczywistym obraz zadań transportowych. System wraz z aplikacją potrafi naprawdę wiele: lokalizuje pojazdy, monitoruje czas pracy i odpoczynku kierowcy, szacuje koszty, zbiera dane o ruchu drogowym, pobiera dane z tachografu, monitoruje tankowania i zużycie paliwa.

Gwarancja bezpiecznych transakcji z Secure E-BOX

W odpowiedzi na rosnącą skalę kradzieży paliwa przy użyciu karty paliwowej firma E100 wprowadziła system antyfraudowy Secure E-BOX. System pracuje w oparciu o E-BOX – jedno z najpopularniejszych urządzeń do poboru opłat. Secure E-BOX zbiera i porównuje dane geolokalizacyjne z E-BOX i dane stacji paliw, gdzie odbywa się tankowanie za pomocą karty paliwowej. Jeśli w momencie żądania autoryzacji, dane te nie pokrywają się, transakcja automatycznie jest blokowana, a środki na koncie pozostają bezpieczne. Aby skorzystać z systemu wystarczy wypełnić wniosek  TUTAJ.

*E100, międzynarodowa firma – emitent własnych kart paliwowych i multiserwisowy dostawca zaawansowanych technologii na styku mobilności, finansów i IT dla podmiotów posiadających flotę pojazdów. Firma ma gotowe rozwiązania dla opłat drogowych zarówno dla dużych podmiotów, jak i małych, nawet jednoosobowych działalności. E100 współpracuje w tym obszarze z największymi dostawcami np. mutliurządzeń do poboru opłat. Działa z powodzeniem na rynku od ponad 20 lat nieustannie się rozwijając. Z usług firmy korzysta ponad 18 000 firm, które mają do dyspozycji ponad 17000 stacji paliw będących w sieci akceptacji w 32 krajach Europy.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button