PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Szykuje się strajk na kolei! Pracownicy sparaliżują transport zboża!

Aż 94% krajowego zboża jest przewożone koleją

Kolejarze w Kanadzie przygotowują się do potencjalnego strajku, który mógłby zakłócić przepływ towarów w całym kraju. Eksperci ostrzegają, że strajk na tamtejszej kolei będzie miał ogromny wpływ na różne sektory, od rolnictwa po produkcję pojazdów.

Kanadyjczycy zapowiedzieli strajk na kolei

Związek Zawodowy Kolejarzy Kanady (TCRC), który reprezentuje ponad 9 000 pracowników Kanadyjskiej Kolei Narodowej (CN) i Canadian Pacific Kansas City (CPKC), podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku. Jeśli negocjacje z przewoźnikami cargo nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów, strajk na kanadyjskiej kolei rozpocznie się 22 maja i sparaliżuje transport towarów w całym kraju.

Pokłosiem konfliktu w branży jest fakt, że kanadyjscy pracownicy kolejowi, w tym maszyniści, konduktorzy, pracownicy dworców i kontrolerzy ruchu kolejowego, od końca ubiegłego roku nie mają ważnej umowy o pracę. Ponadto związek TCRC wyraził zaniepokojenie próbami ograniczenia środków bezpieczeństwa pracowników przez przewoźników cargo.

Czytaj też: Chińskie pociągi miały być tanie i dobre. Są tylko tanie, bo przewoźnik ich nie dostał

Według Eugène’a Bernarda, który jest konduktorem w CN, najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo pracy. Bernard wskazał w mediach na zagrożenia, którym muszą stawić czoła pracownicy kolejowi, odnosząc to do wcześniejszych wypadków i tragicznych zdarzeń, w tym katastrofy pociągu w Lac-Mégantic sprzed… dziesięciu lat.

Obie firmy, zarówno CN jak i CPKC, przedstawiły swoje propozycje bezpośrednio pracownikom, pomijając związek zawodowy. Według TCRC była to próba osłabienia autorytetu i wpływu związku. Same propozycje natomiast wywołały niepokój wśród pracowników, zwłaszcza ze względu na proponowane zmiany w harmonogramach pracy i strukturze płac.

Jourdain Dumont, który jest konduktorem w CN, wyraził zaniepokojenie co do długoterminowych skutków propozycji, sugerując, że atrakcyjne oferty szybkich zarobków mogą maskować potencjalne negatywne konsekwencje dla pracowników w przyszłości.

Konsekwencje dla transportu zboża

Obawy związane ze strajkiem rozprzestrzeniają się także na inne branże, szczególnie na przemysł zbożowy. Grain Growers of Canada (GGC) zaznaczyło, że zakłócenia w logistyce kolejowej mogą znacząco utrudnić transport zbóż, co może prowadzić do zmniejszenia wolumenów eksportowych i pogorszenia relacji międzynarodowych.

Kolejne zakłócenia łańcuchów dostaw już wpłynęły na nasze relacje z międzynarodowymi nabywcami. Kolejna przerwa może skłonić ich do poszukiwania innych rynków – tłumaczy Brendan Phillips, drugi wiceprzewodniczący GGC.

Czytaj też: USA zlecają pokaźny przelew dla kolejnego producenta czipów. Następny, proszę!

GGC zwrócił uwagę na istotne znaczenie logistyki kolejowej w procesach handlowych związanych z kanadyjskim zbożem. Warto zauważyć, że aż 94% kanadyjskiego zboża jest przewożone koleją.

Strajk na kanadyjskiej kolei należy rozpatrywać także w szerszym kontekście politycznym i ekonomicznym, z konsekwencjami sięgającymi poza sam sektor kolejowy. Stanowisko rządu Trudeau wobec ewentualnego strajku pozostaje niejasne, co rodzi pytania dotyczące roli polityków w rozwiązywaniu sporu pracowniczego.

Szwajcaria stawia na zdalnie sterowane pociągi! Ruszyły już pierwsze testy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button