PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Zakaz TikToka uderzy w sprzedawców? Firmy muszą zareagować 

Platforma handlowa TikTok oraz popularni twórcy stali się istotnym elementem strategii biznesowych niektórych sprzedawców online

W przestrzeni publicznej coraz częściej mówi się o możliwości wprowadzenia przez Amerykanów blokady TikToka. Wydawać by się mogło, że potencjalny zakaz TikToka wpłynie co najwyżej na jakąś mało ważną grupę młodych odbiorców, którzy hurtem przewijają treści na platformie i niewiele stracą bez dostępu do aplikacji. Nic bardziej mylnego.

Zakaz TikToka od przyszłego roku

W kwietniu prezydent Joe Biden podpisał ustawę, która za rok wprowadzi zakaz TikToka na terenie USA. Teoretycznie TikTok jest na razie bezpieczny. Ustawa daje ByteDance, chińskiemu właścicielowi platformy, czas do stycznia 2025 roku na sprzedaż zatwierdzonemu przez amerykański rząd nabywcy. Jednak ByteDance wskazał, że nie sprzeda platformy i już złożył pozew przeciwko rządowi federalnemu. W dokumentach podkreślono, że ewentualny ban na platformę byłby sprzeczny z konstytucją USA.

Po raz pierwszy w historii Kongres uchwalił prawo, które dotyczy jednej konkretnej aplikacji i uniemożliwia każdemu Amerykaninowi uczestniczenie w unikalnej społeczności online z ponad miliardem użytkowników na całym świecie – czytamy w zgłoszeniu złożonym w sądzie apelacyjnym w Dystrykcie Kolumbii.

Czytaj też: Joe Biden podpisał ustawę uderzającą w TikToka. Platformie grozi ban w USA

Dlaczego USA chcą zakazać TikToka? Obawy Amerykanów dotyczące TikToka skupiają się na jego powiązaniach z chińską firmą ByteDance. Ustawodawcy z USA, którzy popierają potencjalny zakaz, wyrażają obawy, że aplikacja może umożliwić chińskiemu rządowi dostęp do prywatnych danych, w tym danych lokalizacyjnych, pochodzących od 170 milionów amerykańskich użytkowników. Inni zwolennicy zakazu sugerują, że algorytm rekomendacji może być używany do rozpowszechniania dezinformacji lub propagandy wśród amerykańskich użytkowników.

Kongres nie działa, aby karać ByteDance, TikTok lub jakąkolwiek inną indywidualną firmę. Chcemy po prostu zapobiec, by obce służby nie szpiegowały lub nie prowadziły innych szkodliwych operacji przeciwko Amerykanom, przeciwko naszym żołnierzom i naszym pracownikom rządowym – powiedziała przewodnicząca Komitetu ds. Handlu Senatu Maria Cantwell.

Znaczenie TikToka dla e-commerce

Sęk w tym, że mimo uprzedzeń niektórych osób TikTok nie jest “jakąś apką dla dzieciaków” tylko potężną platformą do promocji twórców i marek. Platforma handlowa TikTok oraz popularni twórcy stali się istotnym elementem strategii biznesowych niektórych sprzedawców online. Tym samym spór, jaki toczą TikTok i rząd USA może mieć przeogromny wpływ na handel elektroniczny.

TikTok pełni istotną rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych. Popularność tej aplikacji, zwłaszcza wśród młodszych konsumentów, przyczyniła się do zwiększenia sprzedaży wśród wielu amerykańskich przedsiębiorstw. Według ekspertów aplikacja pełni głównie rolę doradcy zakupowego dla klientów, którzy są skłonni wydawać więcej niż przeciętna osoba. Dodatkowo, jest to także sposób na odkrywanie nowych marek przez pokolenie Z.

Platforma umożliwia dostęp do rynku poprzez filmiki z odnośnikami do produktów, które są prezentowane na stronie „Dla Ciebie”. Twórcy mają możliwość oznaczania produktów w swoich filmikach i transmisjach na żywo, co umożliwia widzom bezpośrednie zakupy w aplikacji. Użytkownicy TikToka mogą nabywać produkty rekomendowane przez influencerów i twórców na platformie, a ci z kolei otrzymują prowizje od sprzedaży.

Czytaj też: Amazon ukarany ogromną grzywną! Włosi nie mieli litości 

TikTok Shop nie udostępnił publicznie ogólnych danych dotyczących sprzedaży. Platforma poinformowała jednak, że tylko w listopadzie, podczas przedświątecznych promocji, zakupów za pośrednictwem TikTok Shop dokonało 5 milionów nowych klientów.

Handel elektroniczny jest przez TikToka postrzegany jako kolejne potencjalne źródło przychodów, a także sposób na utrzymanie użytkowników, którzy spędzają czas i wydają pieniądze w jego aplikacji. Po uruchomieniu sklepu w Azji Południowo-Wschodniej firma rozszerzyła działalność na brytyjski rynek, a w ubiegłym roku na Stany Zjednoczone.

Według medialnych informacji, TikTok planował rozszerzyć swoje działania w handlu elektronicznym w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. Według raportu Bloomberga, firma zamierzała w tym roku zwiększyć wartość handlu elektronicznego na terenie USA do 17,5 miliarda dolarów.

W jaki sposób sprzedawcy poradzą sobie z zakazem?

Wielu sprzedawców, którzy wykorzystują TikToka do dotarcia do klientów, prowadzi również aktywną działalność na innych platformach społecznościowych. i organizuje transmisje na żywo na TikToku, Facebooku i YouTube. Mimo to TikTok jest wartościowym narzędziem pozyskiwania klientów.

Obecnie nasza strategia biznesowa jest zdywersyfikowana na wielu kanałach — ta dywersyfikacja sprawia, że choć zakaz TikToka byłby rozczarowujący z powodu utraty bezpośredniego kontaktu z jego społecznością, nie miałby on szkodliwego wpływu na naszą stabilność finansową. Mamy bardzo elastyczny i zwinny model biznesowy – przekazała Ranu Coleman, szefowa marketingu firmy PatPat, która sprzedaje odzież dziecięcą na chińskiej platformie.

Zakaz TikToka uderzy w sprzedawców online? Firmy muszą zareagować

Oczywiście nie wszystkie firmy reklamujące się na TikToku postanowiły zdywersyfikować promocję w sieci. Mimo to eksperci wskazują, że zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy, prawdopodobnie znajdą sposoby na dostosowanie się do ewentualnego zakazu TikToka w Stanach Zjednoczonych.

W dyskusjach dotyczących potencjalnego zakazu TikToka, aspektem, który wydaje się niedostatecznie eksponowany, jest zdolność do adaptacji i odporność zarówno użytkowników, jak i firm działających w świecie cyfrowym. Podczas gdy często opinia publiczna skupia się na natychmiastowych skutkach takiego zakazu, ważne jest określenie tego, jak szybko użytkownicy i firmy mogą dostosować się do zmian – powiedziała Coleman.

Reklamy zadziałały nie tak jak chcieli. Amerykanie znają Temu, ale i tak nie robią tam zakupów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button