PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Koszty logistyczne i nowe brytyjskie cła utrudniają działalność zagranicznym firmom

Wielka Brytania opuściła UE pod koniec stycznia 2020 roku

Brexit nadal wpływa na relacje handlowe Niemiec z Wielką Brytanią. Według badania Brytyjskiej Izby Handlowej w Niemczech (BCCG) oraz firmy audytorskiej KPMG, administracyjne obciążenia, koszty logistyczne i nowe brytyjskie cła utrudniają działalność niemieckim firmom. 

Nowe brytyjskie cła utrudnią handel z krajami UE

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, wiele europejskich firm dostosowało się do nowych warunków. Jednak pojawiły się nowe problemy. Nowe przepisy, koszty logistyczne i nowe brytyjskie cła prowadzą do coraz większego oddzielenia Wielkiej Brytanii od Europy. Wyniki badania Brytyjskiej Izby Handlowej w Niemczech (BCCG) oraz firmy audytorskiej KPMG wykazały wpływ Brexitu i jego konsekwencji na relacje handlowe Niemiec z Wielką Brytanią.

Spadek wolumenu handlowego między Niemcami a Wielką Brytanią jest dramatyczny – powiedział dyrektor zarządzający KPMG, Andreas Glunz.

Od referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku wolumen handlu spadł z 38 milionów ton do 22 milionów ton. Co prawda brytyjski eksport do Niemiec wzrósł w 2022 roku, ale główną przyczyną były wysokie ceny ropy naftowej i gazu, które zastępowały dostawy z Rosji.

Glunz wskazał na nowe prawo i regulacje po obu stronach kanału La Manche. Wiele planów jest nieharmonizowanych, na przykład w zakresie polityki środowiskowej czy sztucznej inteligencji. Brytyjski rząd chce unieważnić setki ustaw z okresu członkostwa w UE (1973-2020).

Musimy pilnie zbliżyć politykę i gospodarkę obu krajów i budować mosty – powiedział dyrektor BCCG, Michael Schmidt.

Koszty logistyczne i nowe brytyjskie cła utrudniają działalność niemieckim firmom
BCCG British Chamber of Commerce in Germany

Czytaj też: Nowe prawo celne w Szwajcarii… utrudni dostawy paczek

Wielka Brytania nie skorzystała na wyjściu z UE

Wielka Brytania opuściła UE pod koniec stycznia 2020 roku i od 2021 roku nie jest już członkiem Systemu Celnego UE i unijnego Wewnętrznego Rynku. Pomimo zawartego w ostatniej chwili porozumienia handlowego, tuż po Brexicie pojawiły się duże problemy w handlu dwustronnym z UE. W tym roku przedsiębiorstwa muszą się zmierzyć z kolejnymi zmianami, między innymi nowym modelem celnym w Wielkiej Brytanii. Od końca kwietnia brytyjscy importerzy muszą płacić opłaty na importowaną żywność oraz kwiaty cięte.

Według ankiety, sytuacja biznesowa co drugiej firmy (52 procent) w niemiecko-brytyjskiej strefie gospodarczej pogorszyła się od czasu Brexitu. Dla 16 procent sytuacja znacząco się pogorszyła w ubiegłym roku, w porównaniu do 9 procent z poprzedniego roku. Natomiast odsetek firm, którym sprawy idą lepiej od czasu Brexitu, zmniejszył się z 13 do 6 procent w porównaniu z 2022 rokiem.

Koszty logistyczne i nowe brytyjskie cła utrudniają działalność niemieckim firmom
BCCG British Chamber of Commerce in Germany

Czytaj też: Poziom życia w Wielkiej Brytanii kolejny rok się nie poprawi

Jak wynika z raportu „German British Business Outlook„, główne obciążenia dla firm to wzrost kosztów administracyjnych, zwiększone koszty logistyczne i wyższe opłaty celne. Wyniki ankiety wskazują jednak także na pozytywne aspekty. Ekspert KPMG wskazał, że niemieckie firmy mogą skorzystać na współpracy z Wielką Brytanią w obszarach takich jak digitalizacja, sektor energetyczny i bezpieczeństwo oraz obronność.

Ciekawe jest to, że na przestrzeni trzech lat siedem procent respondentów planuje większe projekty inwestycyjne o wartości ponad 250 milionów euro – powiedział szef BCCG i wskazał, że w poprzedniej ankiecie żadna firma nie miała takich planów.

Kolejny strajk na Heathrow! Służby celne sparaliżują niebo nad Anglią?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button