LotniczyTransport

Chcesz pokierować samolotem, ale nie możesz? A warszawscy studenci mogą, bo dostali symulator Boeinga

Symulator Boeinga będą wykorzystywać studenci lotnictwa i kosmonautyki

Na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej odbyła się inauguracja nowej pracowni, wyposażonej w… symulator Boeinga 737 MAX. To pierwsze tego typu urządzenie na polskiej uczelni cywilnej.

Symulator Boeinga dla warszawskich studentów

Replika kokpitu wyposażona jest w dwa fotele dla pilotów, pełen zestaw instrumentów pilotażowych, wyświetlacze oraz panele do obsługi systemów pokładowych. Dodatkowo, symulator Boeinga jest wyposażony w zaawansowane oprogramowanie, które realistycznie modeluje dynamikę lotu, umożliwiając studentom zgłębianie różnorodnych czynników wpływających na osiągi samolotu oraz zachowanie jego systemów. W bazie danych symulatora znajdują się niemal wszystkie lotniska na całym świecie.

Dzięki nowej pracowni, studenci mają szansę na kompleksowe zrozumienie technologii i technik związanych z budową i obsługą symulatorów lotu. To cenna wiedza w ich karierze, pomagająca opracować zaawansowane narzędzia symulacyjne, które mogą mieć szereg zastosowań, np. w procesie szkolenia pilotów, testowania i rozwijania samolotów oraz badań nad nowymi systemami i technologiami – wyjaśnia dr inż. Maciej Zasuwa, kierownik Laboratorium Symulatorów na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Boeing

Czytaj też: John Barnett, sygnalista Boeinga, znaleziony martwy! Chciał zeznawać

Głównym celem wykorzystania symulatora będzie nauka funkcjonowania systemów lotniczych oraz tworzenie narzędzi symulacyjnych przez przyszłych inżynierów lotnictwa. Koszt tej inwestycji sięgnął 450 tysięcy złotych i został pokryty zarówno przez Politechnikę, jak i przez samego Boeinga.

Cieszymy się, że wielu z absolwentów i absolwentek polskich uczelni rozpoczyna i rozwija swoją karierę zawodową właśnie z Boeingiem. Naszym celem jest pomaganie studentom i studentkom w zdobywaniu kompetencji, które będą kluczowe dla dalszego rozwoju przemysłu lotniczego i kosmicznego. Ten wysokiej klasy symulator oferuje im możliwość praktycznego szkolenia z wykorzystaniem najnowszych technologii – powiedziała Honorata Hencel, Dyrektor Zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Współpraca Boeinga z polskimi uczelniami

Realizacja projektu symulatora jest wynikiem długotrwałego partnerstwa między Boeingiem a Politechniką Warszawską. Boeing Global Engineering, międzynarodowa organizacja inżynieryjna firmy, niedawno wpisała uczelnię na listę 29 strategicznych partnerów uniwersyteckich spoza Stanów Zjednoczonych.

W ramach partnerstw z polskimi uczelniami Boeing udziela grantów i organizuje staże dla studentów, umożliwiając im zdobycie praktycznego doświadczenia w biurach w Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie. Dzięki temu polscy studenci mają szansę na znalezienie zatrudnienia w firmie oraz rozwijanie swojej kariery w sektorze lotniczym zarówno w kraju, jak i za granicą. Dotychczas Boeing prowadził projekty we współpracy z uczelniami z Warszawy, Gdańska, Gdyni, Rzeszowa i Łodzi.

Symulator Boeinga będą wykorzystywać studenci lotnictwa i kosmonautyki podczas zajęć z przedmiotów „Systemy Pokładowe”, „Symulatory”, „Symulacja Układów Lotniczych” oraz ich odpowiedników w języku angielskim. Model będzie również dostępny dla osób pracujących nad pracami dyplomowymi związanymi z tworzeniem symulatorów i działaniem samolotów klasy Boeing 737.

Żeby uczyć studentów na jak najwyższym poziomie, potrzebne są nowoczesne pomoce naukowe. Dzięki temu możemy wzbogacić teorię o zajęcia praktyczne – o to, jak zdobytą wiedzę wdrażać w przypadku prawdziwego symulatora lotu, który może być przeznaczony do szkolenia pilotów – zaznacza dr Zasuwa.

Samoloty Boeinga mogą się rozpaść w locie! Producent miał tuszować błędy w montażu 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button