Info z rynku

Nowy Prezes Grupy ORLEN. Rada Nadzorcza zdecydowała

Rada Nadzorcza ORLEN S.A. z dniem 11 kwietnia 2024 roku powołała nowego Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Jest nim Ireneusz Fąfara, doświadczony manager, były prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także były prezes zarządu ORLEN Lietuva.

Spośród 260 kandydatów, którzy ubiegali się o stanowisko prezesa największej polskiej spółki paliwowo-energetycznej, Rada Nadzorcza ORLEN S.A. wyłoniła nowego prezesa, którym został Ireneusz Fąfara. To doświadczony manager i ekspert, doskonale znający sektor paliwowy i wyzwania związane z transformacją energetyki. Jest praktykiem zarządzania dużymi organizacjami i wielomiliardowymi projektami. W latach 2010-2017 był związany z Grupą ORLEN. Od końca lat dziewięćdziesiątych sprawował najwyższe funkcje menedżerskie w dużych spółkach publicznych i prywatnych.

Zobacz także: Nowy Zarząd ORLEN. Kim są jego członkowie?

Nowy prezes ORLENU był członkiem rad nadzorczych: Rockbridge TFI (2018-2024, złożył rezygnację w dniu powołania na Prezesa Zarządu ORLEN S.A.), PKO BP (2009-2010), LOTOS (2009-2010), Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (2007-2009), Kompanii Węglowej (2003-2005) oraz Narodowego Funduszu Zdrowia (2005-2008), a także Agencji Rynku Energii (1997-1998).

Ireneusz Fąfara był także prezesem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (2007-2009) oraz wiceprezesem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (1998-2007). Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zobacz także: ORLEN Lietuva rozpoczyna inwestycje w Możejkach

Nowy prezes koncernu ORLEN w trakcie swojej kariery menadżerskiej w latach 2010-2018 był prezesem litewskiej spółki ORLEN Lietuva. Jak możemy wyczytać na stronie koncernu, we wspomnianym okresie zreformował i doprowadził do zyskowności należącą do ORLEN Lietuva rafinerię w Możejkach. Wypracował porozumienia i zakończył wieloletnie spory związane z logistyką. Dodatkowo znacząco zwiększył sprzedaż ORLEN Lietuva na rynkach eksportowych. Dzięki temu doświadczeniu nowy prezes ORLENU ma wiedzę zarówno o specyfice spółki, jak i o zachodzących w niej procesach.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ORLEN dobiegło końca. Jakie decyzje zapadły?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button