LotniczyTransport

Ryanair tak nakombinował przy pandemii, że będzie musiał zwrócić zaległe wypłaty

Hiszpański związek zawodowy USO przyjął wyrok z zadowoleniem

Choć pandemia COVID na szczęście już za nami, część przedsiębiorstw nadal boryka się z następstwami tamtych wydarzeń. Nie inaczej jest w przypadku przewoźników lotniczych, którzy szukali oszczędności i cięli koszty na wszystkie możliwe sposoby. Przykładowo, w trakcie pandemii Ryanair dokonał obniżek pensji dla stewardów i pilotów w Hiszpanii. Jednak Sąd Najwyższy uznał to za niezgodne z prawem i teraz Ryanair najprawdopodobniej będzie musiał im zwrócić zaległe wypłaty.

Związek zawodowy chce, aby Ryanair wypłacił zaległe wypłaty

Linia lotnicza obniżyła pensje personelu pokładowego o 10%, a pilotów o 20% z powodu wpływu pandemii. Pracownikom zawieszono też premie i skrócono liczbę dni wolnych po pięciu dniach pracy z trzech do dwóch. Działania przewoźnika nie spodobały się oczywiście poszkodowanym pracownikom, którzy pozwali linię lotniczą.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł już w 2021 roku i unieważnił on wtedy zmiany w umowach. Ryanair złożył jednak apelację i dopiero teraz Sąd Najwyższy Hiszpanii ją odrzucił. Sąd stwierdził, że Ryanair nie zapewnił drugiej stronie odpowiedniej ilości czasu na konsultacje, zaś same negocjacje były nieuczciwe, a przewoźnik nie dostarczył związkom zawodowym niezbędnej dokumentacji.

Czytaj też: Ryanair dostanie miliony na „promocję regionu”. Studnia bez dna?

Hiszpański związek zawodowy USO przyjął wyrok z zadowoleniem i już zapowiedział dalsze kroki prawne. Poszkodowani pracownicy chcą bowiem, aby Ryanair zwrócił im zaległe wypłaty, które zostały obniżone przez niezgodne z prawem przepisy. Sądy najpewniej uznają roszczenia poszkodowanych.

Ryanair gra na czas?

Same nielegalne zmiany w umowach pracowników obejmowały obniżkę płac o 10% dla personelu pokładowego i o 20% dla pilotów, ale także zmniejszenie liczby dni wolnych po pięciu dniach pracy z trzech do dwóch oraz eliminację miesięcznych premii uznaniowych o wartości 150 euro. Zmiany w przepisach dotknęły aż 893 członków personelu pokładowego i 608 pilotów.

Czytaj też: Turystyka w UE. Chorwacja na szczycie, a Polska na dnie [RANKING]

Związek zawodowy USO powiedział, że liczy na reakcję linii lotniczej i wypłatę różnic pracownikom. Jeśli przewoźnik nie zrobi tego dobrowolnie, związek zawodowy będzie domagał się zwrotu niewypłaconych kwot przed sądem.

Mamy nadzieję, że po prawie trzech latach od rozpoczęcia postępowania sądowego, i w świetle tego orzeczenia Sądu Najwyższego, zmiana wzorców pracy zostanie natychmiast wprowadzona. Jesteśmy zaniepokojeni strategią przyjętą przez niektóre firmy, takie jak Ryanair, skupiającą się na naruszaniu systemu prawnego w celu maksymalizacji zdolności operacyjnych w nadziei, że wyroki sądu zostaną wydane dopiero za kilka lat – przekazał związek USO w oświadczeniu.

Ryanair rozpoczyna loty w Maroku. To pierwszy zagraniczny przewoźnik na tym rynku

https://www.aero.de/news-47227/Ryanair-drohen-Gehaltsnachzahlungen-in-Spanien.html
https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/ryanair-loses-appeal-spain-over-pay-cuts-during-pandemic-2024-04-08/

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button