Info z rynku

ORLEN powołał spółkę, mającą wspomóc rozwój energetyki wiatrowej

Wchodząca w skład Grupy ORLEN Energa Wytwarzanie oraz Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution. Nowa spółka odegra ważną rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Nowa spółka Grupy ORLEN — Baltic Offshore Service Solution

Baltic Offshore Service Solution będzie świadczyć wyspecjalizowane usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, związane między innymi z aspektami technicznymi, operacyjnymi, komercyjnymi i kontraktowymi. Co więcej, nowa spółka będzie również odpowiedzialna za funkcjonowanie całodobowego Centrum Zarządzania Morskich Farm Wiatrowych Grupy ORLEN.

Zobacz także: Baltic Power stawia na niskoemisyjną stal

Baltic Offshore Service Solution będzie działać w oparciu o doświadczenia Energi Wytwarzanie. Ta należąca do Grupy ORLEN spółka już od 15 lat zajmuje się utrzymaniem lądowych aktywów OZE, a w jej portfolio znajduje się 6 farm wiatrowych o łącznej mocy wynoszącej około 244 MW. Analizowany podmiot odpowiada za konserwację poszczególnych elementów infrastruktury energetycznej, zapewniając tym samym efektywność techniczną oraz dostępność maszyn i urządzeń elektroenergetycznych, a także za przeprowadzanie inspekcji technicznych.

Druga spółka odpowiedzialna za powołanie Baltic Offshore Service Solution, Northland Power to z kolei jedna z najbardziej doświadczonych na świecie firm w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Kanadyjskie przedsiębiorstwo jest właścicielem lub posiada udziały w źródłach wytwórczych o mocy zainstalowanej wynoszącej 3,4 GW (netto 2,9 GW). Firma zarządza zarówno lądowymi odnawialnymi źródłami energii, jak i morskimi farmami wiatrowymi w Ameryce Północnej i Europie, osiągając łączną roczną produkcję energii przekraczającą 10000 GWh.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa w Polsce

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z filarów strategii ORLEN2030. Koncern do końca dekady będzie posiadać 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, w tym morskich farmach wiatrowych. Aktualnie Grupa ORLEN jest zaangażowana między innymi w powstanie morskiej farma wiatrowej Baltic Power — najbardziej zaawansowanego projektu offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty.

Farma Baltic Power powstanie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, morska farma wiatrowa Grupy ORLEN rozpocznie produkcję zielonej energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Ponadto warto zaznaczyć, że jej powstanie umożliwi ograniczenie emisji CO2 o ok. 2,8 miliona ton rocznie. Do tego analizowana inwestycje odegra ważną rolę podczas realizacji innych projektów koncernu.

Zobacz także: Baltic Power z finansowaniem! Międzynarodowe konsorcjum wesprze projekt

Ostateczna decyzja Ministerstwa Infrastruktury wydana w październiku 2023 roku przyznała Grupie ORLEN nowe lokalizacje pod budowę morskich farm wiatrowych. Dzięki temu Grupa ORLEN uzyskała możliwość rozpoczęcia prac nad przygotowaniem projektów pięciu nowych farm wiatrowych. W pierwszej kolejności spółka zaplanowała wykonać m.in. pomiary wietrzności, wstępne badania geotechniczne oraz badania środowiskowe. W analizowanych procesach spółce pomoże doświadczenie nabyte podczas realizacji analogicznych projektów przy Baltic Power.

Energetyka wiatrowa to szansa na głębokie przemiany

Jak zaznacza Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki ORLEN, morska energetyka wiatrowa to szansa na głębokie przemiany w polskim systemie elektroenergetycznym, ale też na budowę nowych gałęzi gospodarki. Już teraz koncern realizuje projekt Baltic Power i w planach ma inwestycje na pięciu kolejnych koncesjach, których rozwojem zajmuje się ORLEN Neptun. Potencjał morskiej energetyki na całym Bałtyku szacowany jest na ponad 90 GW, co oznacza, że inwestycji w tym obszarze będzie przybywać. Grupa ORLEN chce wykorzystywać szanse biznesowe pojawiające się na etapie przygotowania i eksploatacji kolejnych farm wiatrowych. W tym celu spółka wykorzysta wiedzę, którą zdobyła już przy obsłudze inwestycji lądowych, wspierając się doświadczeniem swojego partnera, jednego ze światowych liderów branży offshore wind.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Baza serwisowa Baltic Power w Łebie. Prace już ruszyły

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button