E-commerceInfo z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

To on zostanie prezesem Poczty Polskiej? “Nikt inny tego nie chciał”

Nowy prezes Poczty Polskiej ma zostać powołany w najbliższych dniach

Zmiana władzy skutkuje zazwyczaj wprowadzeniem zmian we władzach państwowych spółek. Nie inaczej może być z Pocztą Polską, która w ostatnich latach nie radzi sobie najlepiej. Według informacji medialnych, jeden kandydat wyłonił się jako główny faworyt do objęcia roli lidera tego narodowego operatora usług pocztowych. Kim będzie nowy prezes Poczty Polskiej? 

Nowy prezes Poczty Polskiej nie będzie miał lekko

Według informacji portalu Gazeta.pl, we władzach Poczty Polskiej zajdą niedługo gruntowne zmiany. Obecny prezes Poczty Polskiej, Krzysztof Falkowski, powołany na to stanowisko dwa lata temu, miałby ustąpić miejsca Sebastianowi Mikoszowi, który jest głównym kandydatem do objęcia roli prezesa Poczty Polskiej. Według doniesień medialnych były szef Polskich Linii Lotniczych LOT ma zostać powołany na to stanowisko w najbliższych dniach.

Nikt tego nie chciał wziąć. Tylko Mikosz był gotowy podjąć się uzdrawiania Poczty Polskiej – powiedziała portalowi Gazeta.pl jedna z osób zaznajomiona z tematem.

Jeśli informacje się potwierdzą, przed Mikoszem stanie poważne zadanie, bo co jak co, ale akurat w Poczcie Polskiej jest co “uzdrawiać”. Spółka ma trudności ze skutecznym zarządzaniem, generuje gigantyczne straty i – nie ukrywajmy – w ocenie wielu Polaków działa koszmarnie. Obecnie placówki Poczty Polskiej kojarzą się bardziej z pchlim targiem, na którym prędzej kupimy książkę z przepisami siostry Anastazji albo kalendarz z papieżem, aniżeli nadamy list lub paczkę.

Według informacji ujawnionych przez „Rzeczpospolitą”, straty Poczty Polskiej za rok 2023 wyniosły aż 787 mln zł. Na mocy uchwały zarządu podjęto decyzje o wstrzymaniu wydatków, rekrutacji pracowników oraz przyznawaniu podwyżek. Gazeta donosi, że działalność spółki jest obecnie „zamrożona”, choć Poczta nadal świadczy usługi, ale zasoby finansowe są wyczerpane. Przy tak ogromnym zadłużeniu państwowe przedsiębiorstwo znajduje się wręcz na granicy bankructwa.

Czytaj też: Poczta Polska w fatalnej kondycji finansowej. Spółka ma problem

Sprawy nie ułatwia zamieszanie Poczty Polskiej w słynne wybory kopertowe. Przypomnijmy, że w maju 2020 roku, z powodu pandemii, wybory prezydenckie miały zostać przeprowadzone korespondencyjne. Według wielu ekspertów forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory uchwalono wbrew Konstytucji i regulaminowi Sejmu. Co ciekawe, za organizację wyborów odpowiadać miała właśnie Poczta Polska. Oczywiście do wyborów nie doszło, ale sama spółka poniosła z tego tytułu wielomilionowe koszty. Obecnie sprawa tak zwanych wyborów kopertowych jest przedmiotem działań sejmowej komisji śledczej.

Wiedza i doświadczenie

Nie sposób pominąć faktu, że państwowy gigant otoczony jest rozległą siecią związków zawodowych. Nic więc dziwnego, że podczas poszukiwań kandydata na stanowisko nowego prezesa uwzględniano także umiejętność radzenia sobie w relacjach ze związkowcami. Sebastian Mikosz, bez wątpienia, posiada bogate doświadczenie w tym zakresie. Mikosz dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT w okresie 2009–2011 oraz 2013–2015 i odpowiadał za jego restrukturyzację.

Był także prezesem grupy Kenya Airways, a w latach 2020-2022 roku był wiceprezesem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). W przeszłości pracował między innymi z Societe Generale Corporate Investment Banking, zajmował stanowisko wiceprezydenta Pracodawców RP w latach 2009-2012, oraz pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w latach 2003-2006.

Czytaj też: Nie tylko Poczta Polska ma problemy. Tu także potrzeba reform

Czy Sebastian Mikosz rzeczywiście zostanie nowym prezesem? Odpowiedź poznamy w najbliższych dniach. Niemniej jednak, niezależnie od decyzji, nowy prezes Poczty Polskiej stanie przed niezwykle trudnym zadaniem – ratowaniem tego państwowego giganta. O ile tego państwowego molocha da się jeszcze uratować.

Poczta Polska uruchomiła własne NFT. Rychło w czas…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Poczty hiszpańska, francuska, szwajcarska, włoska i wiele innych mają własne sklepy w tym e-sklepy. Wszytkie te poczty poszezaja swoje dzialalnosci w tym również w handlu.
    Lokwidator LOT ma teraz przekazać pocztę do dojcze post ❓

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button