PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Lobbyści Amazona już sobie nie polobbują. Wyrzucili ich z Parlamentu Europejskiego!

Wcześniej podobna sytuacja spotkała lobbystów kontrowersyjnej firmy biotechnologicznej Monsanto

Oficjalni lobbyści Amazona nie są już mile widziani w Parlamencie Europejskim. Ich identyfikatory dostępu zostały odebrane z powodu obaw dotyczących przejrzystości i warunków pracy. To spore utrudnienie dla Amazon w kwestii komunikacji z europejskim ustawodawstwem.

Lobbyści Amazona wyrzuceni z Parlamentu Europejskiego

To dopiero drugi przypadek w historii Parlamentu Europejskiego, gdy lobbyści firmy są pozbawieni przepustek. Wcześniej podobna sytuacja spotkała lobbystów kontrowersyjnej firmy biotechnologicznej Monsanto w 2017 roku. Szefowa Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, działała w tej sprawie na wniosek grupy europosłów. Zwrócili oni uwagę na wielokrotne odmowy Amazona w zakresie dialogu dotyczącego praktyk zatrudnienia. Europosłowie stwierdzili, że lobbyści Amazona nie powinni mieć prawa do reprezentowania firmy w PE.

Sankcji takiej zażądała parlamentarna komisja ds. zatrudnienia (EMPL), ponieważ przedstawiciele firmy mieli wielokrotnie odmawiać udziału w dialogu mającym na celu omówienie kwestii pracowniczych – podał portal Politico.

Czytaj też: Amazon znowu zablokował pieniądze sprzedawców! Rząd ma dość

Działania lobbingowe Amazona w Europie obejmują zarówno bezpośrednich przedstawicieli – 14 osób z akredytacją w rejestrze transparentności Parlamentu Europejskiego – jak i pośredników pracujących dla różnych firm. Według mediów amerykański gigant rynku internetowego ma rzekomo wydawać miliony euro rocznie na lobbing w instytucjach europejskich. Apel europosłów poparło w otwartym piśmie aż 30 organizacji obywatelskich, podkreślając zarzuty wobec złego traktowania pracowników przez Amazon i stwierdzając, że Unia Europejska nie jest na sprzedaż.

Amazon rozczarowany

Z doniesień mediów wynika, że przedstawiciele Amazon kilkukrotnie odmówili udziału w przesłuchaniach w sprawie problemów pracowniczych. Z kolei w grudniu Amazon nie wpuścił unijnych decydentów do centrów logistycznych w Niemczech. Firma twierdzi, że to z uwagi na szczytowy okres ich działania przed świętami.

Jesteśmy bardzo rozczarowani tą decyzją, ponieważ chcemy konstruktywnie współpracować z decydentami. Jako firma aktywna w Unii Europejskiej od ponad 25 lat i z ponad 150 000 stałymi pracownikami tutaj, traktujemy naszą współpracę z decydentami w Brukseli i na całym kontynencie bardzo poważnie – stwierdził Amazon w reakcji na zakaz.

Czytaj też: 4 dni pracy w tygodniu. To plan co dziesiątej dużej firmy w Polsce

Szef komisji ds. zatrudnienia w PE stwierdził, że jeśli Amazon wykaże chęć współpracy, to sprawa może zostać ponownie rozpatrzona. Zakaz lobbingu dla Amazona w Europie wpisuje się w ostatnie działania PE, odnośnie nadzorowania dużych firm technologicznych, jednocześnie podkreślając konieczność przestrzegania regulacji i odpowiedzialności społecznej.

Amazon wykorzystał nielegalne algorytmy? Zarobił na tym miliard

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button