LotniczyTransport

Zyski branży lotniczej nadal będą rosły. I to szybciej niż myślano

IATA przewiduje, że w 2024 roku liczba pasażerów osiągnie rekordową wartość

Wzmożona chęć podróżowania po pandemii i wysokie ceny biletów przyniosą znacznie większe zyski branży lotniczej, niż się wcześniej przewidywało. Jak podała Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (IATA), dzięki rekordowym przychodom branża zarobi w tym roku około 23,3 miliarda dolarów. 

Jeszcze większe zyski branży lotniczej w 2024 roku

IATA prognozuje, że w przyszłym roku zyski branży lotniczej wzrosną jeszcze mocniej i mogą osiągnąć poziom nawet 25,7 miliarda dolarów. To niemal tyle samo, co roku poprzedzającym pandemię, kiedy to osiągnięto 26,4 miliarda dolarów zysku. Na bieżący rok IATA przewiduje rekordowy przychód branży w wysokości 896 miliardów dolarów. W przyszłym roku ma on wzrosnąć o prawie osiem procent, osiągając 964 miliardy dolarów. Jak informuje portal Aero, organizacja przewiduje, że w 2024 roku liczba pasażerów osiągnie rekordową wartość 4,7 miliarda podróżnych, co ma przewyższyć poziom 4,5 miliarda z roku przed pandemią.

Mimo że sytuacja linii lotniczych ogólnie ulega poprawie, to w poszczególnych regionach świata jest bardzo zróżnicowana. Eksperci przewidują, że linie lotnicze w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie osiągną zyski już w tym roku. Z kolei w przypadku linii lotniczych z regionu Azji i Pacyfiku IATA przewiduje powrót do zysków dopiero w przyszłym roku. W gorszej sytuacji są linie lotnicze w Afryce i Ameryce Łacińskiej, gdzie przewoźnicy prawdopodobnie nadal będą odnotowywać straty, także w przyszłym roku.

Czytaj też: Arabowie i Turcy łączą siły! Linie lotnicze zapowiedziały współpracę

Jak informuje portal Aero, dla linii lotniczych z Ameryki Północnej IATA prognozuje zysk w wysokości 14,3 miliarda dolarów w 2023 roku, niemal o 3 miliardy więcej niż szacowano w czerwcu. W przyszłym roku przewiduje się wzrost zysku do 14,4 miliarda dolarów, co przełoży się na pozostawienie 4,0 procent przychodów jako zysku netto – w porównaniu do 4,2 procent w bieżącym roku.

W przypadku bliskowschodnich przewoźników prognozowany wzrost zysku wzrośnie z 2,6 do 3,1 miliarda dolarów w 2024 roku. Przewiduje się nawet wzrost marży netto z 4,3 do 4,8 procent.

Jak będzie wyglądać sytuacja w innych częściach świata?

W Europie sytuacja branży lotniczej układa się znacznie lepiej niż ostatnio prognozowano. Pod koniec czerwca Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (IATA) przewidywała, że europejskie linie lotnicze osiągną roczny zysk w wysokości 5,1 miliarda dolarów. Teraz prognozowane jest, że wyniesie on 7,7 miliarda. Na rok 2024 szacuje się zysk na poziomie 7,9 miliarda dolarów. Przewiduje się jednak, że marża netto spadnie z 3,5 do 3,3 procent.

Czytaj też: Ameryka Łacińska odwraca się od Europy. Szuka lepszych rynków

Jak informuje portal Aero, w Azji branża nadal odczuwa konsekwencje ograniczeń pandemicznych dla ruchu lotniczego do Chin. Kraj ten dopiero w połowie roku zniósł ostatnie restrykcje, a według danych IATA międzynarodowy ruch lotniczy do i z Chin nadal jest o 40 procent poniżej poziomu sprzed pandemii. Ogólnie rzecz biorąc, linie lotnicze w regionie Azji i Pacyfiku prawdopodobnie jeszcze w tym roku będą notować około 100 milionów dolarów strat. W przyszłym roku przewiduje się jednak zysk na poziomie 1,1 miliarda dolarów.

Dla linii lotniczych z Ameryki Łacińskiej IATA przewiduje straty w wysokości około 600 milionów dolarów w 2023 roku i około 400 milionów dolarów w 2024 roku. W Afryce spodziewane jest, że straty zmniejszą się z 500 do 400 milionów dolarów.

Z Warszawy prosto to Arabii Saudyjskiej! I to w niecałe 7 godzin!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button