KolejowyTransport

Elektryki już ich nie zadowalają? Przewoźnik kupi hybrydy

To pierwszy tego rodzaju nabytek w historii przedsiębiorstwa

PKP Intercity rozpoczęło proces przetargowy w celu zakupu 35 nowoczesnych, hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT). Jak przekazało Intercity, pociągi hybrydowe będą wyposażone zarówno w napęd elektryczny, jak i spalinowy, umożliwiając płynne pokonywanie odcinków niezelektryfikowanych. 

Intercity stawia na pociągi hybrydowe

PKP Intercity realizuje swoją strategię dotyczącą rozbudowy floty, zakładającą, że do 2030 roku wszystkie pojazdy w posiadaniu przewoźnika będą nowe lub zmodernizowane. Następnym etapem w realizacji tej strategii jest nabycie 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych, które będą zdolne do osiągania prędkości co najmniej 160 km/h w trybie elektrycznym oraz 120 km/h podczas korzystania z napędu spalinowego. Intercity ma otrzymać pierwsze pociągi hybrydowe już po 24 miesiącach od podpisania umowy z producentem.

Przewoźnik rozważa również możliwość instalacji napędu bezemisyjnego w przyszłości. Taka ewentualność pojawi się, jeśli nowe technologie, pojawiające się na rynku, spełnią kryteria atrakcyjności dla PKP Intercity, zgodności z wymaganiami technicznymi i uzasadnienia ekonomicznego.

Czytaj też: Koniec FLIRTu ze Stadlerem. Intercity ma już wszystkie składy

Bezpieczną eksploatację zespołów trakcyjnych zagwarantuje zastosowanie systemu bezpieczeństwa ETCS. Dodatkowe wyposażenie, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa pojazdów, obejmie systemy diagnostyki pokładowej, monitoringu wizyjnego oraz alarmowy system przeciwpożarowy. Pojazdy zostaną wyposażone w nadajniki GPS, a także system do pomiaru zużycia paliwa i liczniki energii. Silniki spalinowe zamontowane w tych jednostkach będą spełniać najnowsze normy dotyczące emisji spalin. Nowe jednostki zwiększą zdolności operacyjne przewoźnika na krajowych trasach.

Elektryki już ich nie zadowalają? Przewoźnik kupi hybrydy

To pierwszy tego rodzaju nabytek w historii przedsiębiorstwa. Dotychczasowe zespoły trakcyjne Intercity były zasilane wyłącznie energią elektryczną. W nowych hybrydowych zespołach trakcyjnych przewidziano miejsce dla co najmniej 184 pasażerów, z czego 160 z nich będzie podróżować w klasie drugiej, a 20 w klasie pierwszej. Ponadto pojazdy zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zapewniając 4 miejsca dla nich i ich opiekunów oraz co najmniej 8 stojaków na rowery. Pasażerowie podróżujący tymi nowymi hybrydowymi zespołami trakcyjnymi będą mieli również dostęp do usług gastronomicznych oferowanych przez maszyny vendingowe.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Inwestycja umożliwi również uruchomienie połączeń do miejscowości, które dotychczas nie były objęte obsługą pociągów dalekobieżnych. Czas podróży dla pociągów, które obecnie są obsługiwane oddzielnie przez lokomotywy elektryczne i spalinowe, ulegnie skróceniu, eliminując konieczność dodatkowego czasu na ich wymianę. Zgodnie z postanowieniami zamówienia, wykonawca zobowiąże się do utrzymania pojazdów przez okres 10 lat, przy aktywnym udziale pracowników przewoźnika. Na złożenie swoich ofert producenci mają czas do 19 lutego 2024 roku.

Intercity zapowiada kupno Newagów. Tydzień po aferze…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button