LotniczyTransport

Czesi znowu to zrobili! I już planują kolejne loty!

Smartwings już planuje kolejne loty na biegun południowy

Linia lotnicza Smartwings już po raz ósmy wylądowała na Antarktydzie. Samolot Boeing 737 MAX 8 o rejestracji OK-SWD wylądował na lotnisku Troll Airfield po dwóch międzylądowaniach w Czadzie i Republice Południowej Afryki. Przetransportował badaczy z Oslo i Bremy do antarktycznej bazy.

Smartwings po raz ósmy ląduje na Antarktydzie

Samolotem kierowali doświadczeni kapitanowie czeskiego przewoźnika, Jaromír Jedlička i Petr Navrátil. Wszyscy członkowie załogi muszą przejść szkolenie przetrwania w arktycznych warunkach przed takim lotem. Na pokładzie znajdują się specjalne sprzęty polarne i zapasowe części.

Smartwings znów ląduje na Antarktydzie. A w planach kolejne loty
Smartwings

Czytaj też: Dreamliner pierwszy raz wylądował na Antarktydzie! Na lodowcu!

Jak informuje portal Zdopravy, Smartwings planuje kolejne loty na biegun południowy. Mają się one odbyć w styczniu, lutym i marcu przyszłego roku. Po raz pierwszy Smartwings wylądował na Antarktydzie w styczniu zeszłego roku i był to również debiut dla samolotu Boeing 737 MAX 8.

Do takiego lotu trzeba się dokładnie przygotować. Przygotowania trwały wiele miesięcy, a lot i lądowanie przebiegły bezproblemowo – powiedział kapitan Smartwings i dyrektor lotów Tomáš Nevole.

Lądowanie na lodzie

Lotnisko Troll Airfield zostało zbudowane w 2005 roku i w całości znajduje się na lodzie. W tej okolicy średnia temperatura wynosi około 25 stopni poniżej zera i tylko latem zbliża się do zera. Lądowanie na tym lotnisku odbywa się na zasadzie podejścia wzrokowego bez pomocy instrumentów. Sama droga startowa i lądowa jest zbudowana na lodowcu na wysokości 1232 metrów nad poziomem morza.

Czytaj też: Wielkie kontrowersyjne złoże ropy w Wielkiej Brytanii. Organizacje środowiskowe poszły do sądu

Jak informuje portal Zdopravy, stacja badawcza Troll Research Station prowadzona przez Norweski Instytut Polarny znajduje się 235 kilometrów od morza, we wschodniej części Wybrzeża Księżniczki Marty na Ziemi Królowej Maud. Zajmuje się monitorowaniem środowiska i klimatu, badaniami naukowymi oraz mapowaniem.

Na lotnisku Troll Airfield samoloty muszą lądować na pasie pokrytym lodem. Pas startowy ma długość 3000 metrów i szerokość 60 metrów. Średnia temperatura w okolicy wynosi około 25 stopni poniżej zera, i tylko latem temperatury zbliżają się do zera. W ostatnich latach na tym samym antarktycznym lotnisku wylądowały także samoloty Airbus A340 i Boeing 767.

Gigant z Alaski przejmuje hawajskiego przewoźnika! Zapłaci miliardy!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button