PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Ciężarówki elektryczne DAF wezmą udział w ważnych testach 

Ciężarówki elektryczne DAF XD i XF będą używane przez większych operatorów

Ciężarówki elektryczne DAF XD i DAF XF wezmą udział w brytyjskim programie demonstracyjnym, którego celem jest prezentacja rozwiązań bezemisyjnego transportu dla długodystansowych operacji przy użyciu ciężarówek z napędem elektrycznym. Inicjatywa ta jest finansowana przez rząd Wielkiej Brytanii i realizowana we współpracy z Innovate UK. 

Ciężarówki elektryczne DAF biorą udział w ważnym programie

Program demonstracyjny „Zero Emission HGV and Infrastructure Demonstrator” będzie trwał przez pięć lat. Ciężarówki elektryczne DAF XD i XF będą używane przez większych operatorów. Floty biorące udział w programie demonstracyjnym obejmują Maritime Transport, Marks & Spencer, Menzies, Royal Mail i Eddie Stobart.

Czytaj też: Gigantyczne zamówienie DAF! Elektryki pojadą na Wyspy

Program demonstracyjny „Zero Emission HGV and Infrastructure Demonstrator” został uruchomiony po zakończeniu niedawnego Testu Ciężarówek Elektrycznych na Baterie (BETT), w ramach którego 20 pojazdów DAF LF Electric było używanych przez instytucje publiczne, w tym Narodową Służbę Zdrowia (NHS) i Władze Lokalne. Szczegółowo komentując zaangażowanie DAF w program, Dyrektor Zarządzający w DAF Trucks UK, David Kiss, powiedział:

Rządowe dofinansowanie stanowi znaczącą szansę na demonstrację i zachęcanie do użycia ciężarówek z napędem elektrycznym w długodystansowych operacjach i przy większych wagach towarów. Nasze nowe modele DAF XD Electric i XF Electric są idealnym wyborem, oferując operacyjne możliwości do maksymalnej ładowności brutto wynoszącej 42 tony dozwolonej dla zestawów pięcioosiowych w Wielkiej Brytanii. Oferują również zasięg do 500 km na jednym ładowaniu, a dzięki szybkiemu ładowaniu o mocy 325 kW, nawet dzienna operacja na odległość 1000 km jest możliwa – stwierdził.

Szereg modeli od DAF

Według producenta XD Electric idealnie nadaje się do ciężkiego transportu i posiada napędy elektryczne o mocy od 170 do 350 kW w zależności od potrzeb klienta. Ponadto pojazd wyposażony jest w akumulatory o zasięgu od 200 do ponad 500 kilometrów, które można ładować z mocą do 325 kW. kolei DAF LF Electric również jest przeznaczony do ciężkiego transportu dystrybucyjnego, ale ciężarówka jest znacznie niższa niż ta z serii XD Electric.  Jak informuje Electrive, 19-tonowa ciężarówka o ładowności niemal 12 ton pojawiła się w ofercie producenta już we wrześniu 2021 roku.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wesprze pracę spedytorów. Prace nad innowacyjną platformą od GPW bliskie ukończenia

W ubiegłym roku nowa generacja pojazdów ciężarowych DAF XD holenderskiej firmy DAF Trucks NV została nagrodzona na targach IAA Transportation w Hanowerze tytułemInternational Truck of the Year 2023. O przyznaniu tytułu ciężarówki roku zdecydowało 24-osobowe jury, w skład którego weszli redaktorzy i doświadczeni dziennikarze, specjalizujący się w tematyce pojazdów użytkowych, reprezentujący najważniejsze europejskie czasopisma poświęcone tej tematyce.

I znów te elektryki! Ciężarówki eCascadia będą wozić Coca-Colę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button