LotniczyTransport

American Airlines współpracuje z Gatesem. Przerobi resztki na węgiel

Krok ten wpisuje się w zrównoważony cel przewoźnika, który zakłada osiągnięcie neutralności do 2050 roku

Linie lotnicze American Airlines nawiązały współpracę z firmą Graphyte, wspieraną przez Billa Gatesa. Celem nawiązanej współpracy jest redukcja emisji 10 000 ton dwutlenku węgla. Startup stara się wykorzystać moc fotosyntezy do przechwytywania dwutlenku węgla w sposób skalowalny i efektywny.

American Airlines nawiązuje współpracę z Graphyte

Linie lotnicze American Airlines nawiązały współpracę z firmą Graphyte, startupem zajmującym się usuwaniem dwutlenku węgla. Celem redukcji emisji netto dwutlenku węgla, coraz popularniejszym wśród linii lotniczych i innych branż, jest uzupełnienie istniejących programów do czasu wdrożenia rozwiązań długoterminowych.

Obie firmy ogłosiły, że American Airlines będzie pierwszym klientem Graphyte. Przewoźnik z sojuszu oneworld potwierdził zakup systemu trwałego usunięcia 10 000 ton dwutlenku węgla, który zostanie dostarczony na początku 2025 roku.

Czytaj też: Gigant stawia na elektryczne samoloty! Przyszłość eko-dostaw?

Jak informuje portal Simple Flying, krok ten wpisuje się w zrównoważony cel przewoźnika, który zakłada osiągnięcie neutralności do 2050 roku. Usuwanie dwutlenku węgla to jedna z wielu technologii, które przewoźnik wykorzystuje do ograniczenia swojego śladu węglowego. Według linii lotniczej główny nacisk kładzie się na redukcję emisji w ramach operacji poprzez użycie bardziej efektywnych samolotów oraz zrównoważonego paliwa lotniczego. Jill Blickstein, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w American Airlines, wyjaśniła, w jaki sposób nowa umowa pomoże liniom lotniczym osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju:

American skupia się na przyspieszaniu nowych technologii o niskiej emisji węgla, aby zredukować wpływ lotnictwa na klimat. Trudne do zredukowania emisji branże, takie jak lotnictwo, będą potrzebować wysokiej jakości, trwałych, dostępnych i skalowalnych kredytów węglowych, w tym usuwania, aby osiągnąć nasze cele redukcji emisji. Z niecierpliwością oczekujemy współpracy z Graphyte, aby pomóc im rozwijać ich ważną nową technologię – stwierdza.

Graphyte przeprowadza proces trwałego usunięcia CO2

Graphyte jest wspierane przez Breakthrough Energy Ventures, sieć funduszy inwestycyjnych, programów filantropijnych i inicjatyw lobbingowych założoną przez Billa Gatesa w 2015 roku, mającą na celu przyspieszenie innowacji w dziedzinie zrównoważonej energii i technologii niezbędnych do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Czytaj też: Amerykańska gospodarka słabnie i niedługo wejdzie w stagnację

Jak informuje portal Simple Flying, celem systemu Graphyte jest trwałe usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery poprzez zachowanie w roślinach uchwyconego dwutlenku węgla poprzez eliminację przyczyn rozkładu biomasy, czyli mikrobów i wody, od których zależą. Pierwsze komercyjne wdrożenie procesu Carbon Casting o skali przemysłowej odbędzie się w zakładzie Graphyte w Pine Bluff, w stanie Arkansas, strategicznie zlokalizowanym w pobliżu głównych obszarów produkcji rolniczej i drzewnej.

Jak informuje portal Simple Flying, proces Carbon Casting firmy Graphyte opiera się na łatwo dostępnej biomasie, w tym resztkach uprawnych i drzewnych, które już uchwyciły znaczną ilość CO2 z atmosfery poprzez fotosyntezę. Biomasa jest następnie suszona, aby wyeliminować mikroby i wodę potrzebną do naturalnego rozkładu, przekształcana w gęste bloki węgla, owinięta w ekologicznie bezpieczną barierę polimerową i umieszczana w podziemnym składowisku. Barclay Rogers, CEO Graphyte, podkreślił, w jaki sposób nowy proces ten może być wykorzystany wcześniej niż inne nowe technologie:

To przełomowe porozumienie zarówno dla Graphyte, jak i American Airlines. Demonstruje rosnące zapotrzebowanie na dostępne i skalowalne kredyty węglowe wysokiej jakości oraz zdolność technologii Carbon Casting do znaczącego wpływu na walkę ze zmianami klimatycznymi w bardzo bliskiej przyszłości – oświadcza.

Po osiągnięciu pełnej ilości zgromadzonego węgla, miejsca składowania mogą być wykorzystywane jako farmy słoneczne lub działki rolne.

Prawie jak w filmie sci-fi! Pierwsze elektryczne taksówki powietrzne już latają

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button