MorskiTransport

Grecka firma wybiera tankowce LNG. Sprzeda wszystkie kontenerowce

Ostatnie ruchy w kierunku dywersyfikacji wynikają z chęci zrównoważenia ekspozycji

Grecka firma Capital Product Partners (CPLP), właściciel siedmiu tankowców skroplonego gazu ziemnego i 15 kontenerowców, zapłaci 3,13 miliarda dolarów za zakup 11 nowych tankowców LNG od swojego prywatnego sponsora, Capital Maritime, kontrolowanego przez greckiego magnata żeglugowego, polityka i właściciela drużyny piłkarskiej, Evangelosa Marinakisa.

Capital Product Partners kupi tankowce LNG

CPLP przekształci się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w korporację, zmieni swoją nazwę na Capital New Energy Carriers, oraz sprzeda swoją flotę 15 kontenerowców. Przemieniona jednostka stanie się czołowym graczem w przemyśle przewozu LNG notowanym na giełdzie amerykańskiej, który przeszedł znaczącą reorganizację w ostatnich latach, gdy w wyniku wojny na Ukrainie stawki za przewóz LNG osiągnęły rekordowe wartości.

Czytaj też: Giga masowiec otrzyma napęd wiatrowy. Przyszłość branży?

Jak informuje portal FreightWaves, ponadto CPLP posiada prawo pierwokupu do wszystkich przyszłych sprzedaży tankowców LNG przez Capital Maritime, a także do dwóch nowych konstrukcji statków przewożących amoniak i dwóch nowych statków przewożących CO2, zamówionych przez Capital Maritime.

Po tej ważnej transakcji, firma stanie się jednym z największych, jeśli nie największym, przedsiębiorstwem w przemyśle przewozu LNG i gazu związanego z przejściem energetycznym na amerykańskim rynku publicznym – powiedział CEO Jerry Kalogiratos podczas rozmowy z analitykami.

Capital Product Partners dąży do dywersyfikacji 

Capital Product Partners zadebiutował na giełdzie w 2007 roku jako właściciel tankowców do przewozu różnych towarów. Jednak w ciągu swojej historii stosował zróżnicowany model floty, posiadając również tankowce do przewozu ropy, masowce, kontenerowce i tankowce LNG. Od 2021 roku rozbudowuje wyłącznie swoją flotę LNG.

Jak informuje portal FreightWaves, trwa jednak debata nad tym, czy taka dywersyfikacja jest dobrym rozwiązaniem, czy nie. Argument za dywersyfikacją jest taki, że pozwala firmie poradzić sobie w trakcie cykli przewozu, w przeciwieństwie do bycia skomodytyzowanym niewolnikiem cyklu jednego sektora. Kontrargumentem jest fakt, że zróżnicowane akcje związane z przewozem nie są atrakcyjne dla inwestorów.

Ostatnie ruchy w kierunku dywersyfikacji wynikają z chęci zrównoważenia ekspozycji na cykl przewozu kontenerowego i jego wyjątkowo słabe fundamenty podaży i popytu.

Czytaj też: Kształtowanie się cen paliw a ryzyka globalne

Dwa lata temu CPLP rozpoczął ekspansję w przewozie LNG, ale jednocześnie inny dzierżawca kontenerowców, Costamare, zdecydował się na znaczną dywersyfikację w przewóz masowy. W tym roku dzierżawca kontenerowców Danaos poszedł śladem Costamare, rozszerzając swoją działalność na przewóz masowy. Jednak strategia przewozu masowego jeszcze nie przyniosła zysków ani Danaos, ani Costamare, ponieważ rynek przewozu masowego osłabł w tym samym czasie co przewóz kontenerowy.

Czas transportu morskiego normalizuje się na większości tras

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button