Transport

Ewolucja branży TSL w wydaniu GPW. Prace nad PCOL bliskie ukończenia

PCOL ma być narzędziem wspomagania pracy spedytorów

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) to przede wszystkim miejsce, w którym odbywa się obrót papierami wartościowymi; od ponad 30 lat działalność spółki nieodłącznie wiąże się z branżą finansową. W styczniu 2022 r. rozpoczęła jednak projekt wspierający branżę Transport – Spedycja – Logistyka (TSL). W ramach programu Synergia, Ministerstwo Aktywów Państwowych wyszło z inicjatywą uruchomienia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego (PCOL).

Realizacji przedsięwzięcia poprzez stworzenie platformy PCOL podjęła się właśnie GPW. PCOL ma być narzędziem wspomagania pracy spedytorów. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w tworzeniu i rozwoju platform obrotu, GPW posiada wszelkie kompetencje i umiejętności do stworzenia bezpiecznego narzędzia, zapewniającego najwyższy poziom zabezpieczania danych.

PCOL będzie wspierać branżę TSL

Platforma PCOL to innowacyjny system, który ma na celu wspomaganie decyzji spedytorów w branży TSL. Jej głównym celem jest usprawnienie procesów związanych z kojarzeniem przewoźników i załadowców oraz wielokryterialnym doborem zleceń transportowych. W jaki sposób PCOL przyczynia się do optymalizacji parametrów czasu i kosztów usług transportowych? Platforma wykorzystuje potężne algorytmy oparte na sztucznej inteligencji, które analizują ogromne ilości danych. Dzięki temu spedytorzy mogą podejmować lepsze i bardziej korzystne decyzje.

Jedną z kluczowych cech PCOL jest umiejętność samouczenia się oraz adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. Dzięki wykorzystaniu AI, platforma nieustannie się rozwija, wyciągając wnioski z przeszłych doświadczeń i dostosowując się do dynamicznie zmieniającego się rynku. W ramach PCOL dostępne są różnorodne funkcje, które wspierają spedytorów w ich codziennej pracy. Jednym w ważniejszych funkcji jest moduł Cargo Taxi.

W erze technologicznego postępu, moduł Cargo Taxi wchodzący w skład systemu PCOL stanowi przełom w branży transportowej. Wykorzystując zaawansowane metody sztucznej inteligencji, jesteśmy w stanie skierować przewoźnikom propozycje frachtów dopasowane do ich aktualnej lokalizacji, minimalizując tym samym puste przejazdy i oczekiwania na kolejne zlecenia. To nie tylko oszczędność kosztów, ale także krok w kierunku bardziej ekologicznego transportu – podkreśla dr inż. Karol Jędrasiak, kierownik B+R projektu PCOL.

Docelowo platforma ma być narzędziem pracy dla spedytorów. Jej istotą więc jest przyspieszenie i usprawnienie codziennych zadań. Funkcje wspierające efektywność pracy pracowników logistycznych to m. in.: tworzenie automatycznej wyceny oraz zastosowanie map ciepła.

Uczenie maszynowe automatucznie wyceni transport

Marcin Wolak, ekspert ds. rozwoju oprogramowania dla transportu i logistyki tłumaczy, że automatyczna wycena stawki za transport jest nowoczesnym rozwiązaniem, które korzysta z technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w celu automatycznego i precyzyjnego zaproponowania i zatwierdzenia stawki za realizację przewozu. Dla spedytorów oznacza to nie tylko usprawnienie procesów i lepszą jakość usług, ale także przewagę konkurencyjną na rynku.

GPW pracując nad projektem „Opracowanie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego – PCOL”, prowadzi szerokie prace B+R. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Prace nad platformą PCOL zbliżają się do końca, jej ukończenie to ważny krok w rozwoju cyfrowej spedycji, który ma usprawnić działania w branży TSL poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji. Dzięki PCOL spedytorzy będą mogli efektywniej i skuteczniej zarządzać operacjami, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i efektywności całej branży.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button