KolejowyTransport

Czeskie Škody trafią do Uzbekistanu. Podpisano już umowę

Umowa została podpisana w Plzeň w obecności uzbeckiego premiera Abdulla Aripova

Krajowa spółka kolejowa UTY przyznała Grupie Škoda kontrakt o wartości 320 milionów euro na dostarczenie 30 wieloczłonowych jednostek elektrycznych. Czteroczłonowe pociągi elektryczne EMU będą podobne do jednostek o rozstawie szyn 1520 mm, które Škoda dostarcza na Łotwę i do Estonii.

Pociągi elektryczne Škoda trafią do Uzbekistanu

Koleje Uzbekistanu otrzymają nowe pociągi elektryczne Škoda, wyposażone w ergonomiczne fotele, klimatyzację, Wi-Fi oraz kamery monitorujące zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Projekt zakłada częściowo niskopodłogowy design, co zapewni łatwy dostęp dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Czytaj też: Škoda rozbudowuje zakład w Ostrawie. Szuka 500 pracowników

Projekt jest finansowany przez czeskie banki, przy wsparciu agencji ubezpieczeniowej EGAP. Produkcja rozpocznie się w przyszłym roku na terenie zakładów Škoda w Ostrawie, a częściowo także w Uzbekistanie. Jak informuje Railway Gazette, umowa została podpisana w Plzeň w obecności uzbeckiego premiera Abdulla Aripova.

Dzięki tym nowoczesnym pociągom zmieniamy oblicze naszych kolei i poprawiamy ogólną jakość podróży pasażerów. Ta współpraca to dopiero początek obiecującego partnerstwa. Widzimy duży potencjał Škody w Uzbekistanie – powiedział Aripov.

Zdeněk Sváta, szef Regionu Środkowo-Wschodniego Grupy Škoda, stwierdził, że zamówienie „to nie tylko dowód na wysoką jakość pojazdów, ale także istotny krok w umacnianiu międzynarodowych partnerstw”.

Lobbowanie na rzecz czeskich firm stanowi standardową praktykę w ramach naszej dyplomacji gospodarczej. Cieszę się, że nasza podróż do Uzbekistanu przyczyniła się do zawarcia tej umowy, która ma znaczenie dla całego przemysłu czeskiego. Rozwijanie relacji z Uzbekistanem otwiera drogę do tego kraju dla innych czeskich firm, nie tylko w sektorze transportu – stwierdził z kolei czeski minister transportu, Martin Kupka.

Kolej w Uzbekistanie

Koleje odgrywają kluczową rolę w rozwoju Uzbekistanu, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. To strategiczne środki transportu, które umożliwiają rozwój handlu, turystyki i przemysłu, a także integrują różne regiony kraju. Koleje stały się głównym łącznikiem między Uzbekistanem a innymi krajami Azji Środkowej oraz Rosją. Otwierają drzwi do międzynarodowego handlu, co pomaga w dywersyfikacji gospodarki kraju i zwiększeniu jego konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Czytaj też: Inflacja w regionie szybko spada! Czesi i Węgrzy niebawem obniżą stopy

W ciągu ostatnich kilku lat Uzbekistan podjął ambitne kroki w kierunku modernizacji i rozbudowy swojej sieci kolejowej. Inwestycje w nowe linie kolejowe, nowoczesne tabor kolejowy i technologie transportowe przyczyniają się do dalszego wzrostu gospodarczego i poprawy infrastruktury kraju. Dalsze inwestycje i rozwijanie tej gałęzi transportu są niezwykle istotne dla przyszłości kraju.

Koleje Czeskie uruchomią aż 159 nowych pociągów regionalnych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button