LotniczyTransport

Dostawy Boeingów spadły do ​​najniższego poziomu od 2021 roku

Boeing dostarczył klientom łącznie 371 samolotów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku

Dostawy Boeingów 737 MAX, które są najlepiej sprzedającymi się modelami producenta, spadły do najniższego poziomu od sierpnia 2021 roku. Gigant nadal zmaga się z problemem wady konstrukcyjnej, która musi usunąć.

Dostawy Boeingów ulegają spadkowi

Największy amerykański producent samolotów ogłosił, że ogólna liczba dostaw Boeingów 737 MAX wyniosła we wrześniu 27 sztuk, w tym 15 samolotów Boeing MAX 8. Dostawy Boeingów w ubiegłym miesiącu zanotowały czwarty najniższy poziom od momentu wznowienia dostaw w grudniu 2020 roku po ogólnoświatowym zakazie lotów, który nastąpił po dwóch katastrofach MAX.

Jak informuje Reuters, producent samolotów zanotował we wrześniu nowe zamówienia na 224 samoloty i zgłosił 10 anulowań. Nowe zamówienia obejmują 50 sztuk modelu 787 dla linii lotniczych United Airlines. Inwestorzy śledzą uważnie liczby dostaw, ponieważ producenci samolotów otrzymują większość płatności za samolot, dopiero gdy zostaje on przekazany klientom.

Czytaj też: Ryanair anuluje loty! Przewoźnik dostał za mało Boeingów!

Ogólnie rzecz biorąc, Boeing dostarczył klientom łącznie 371 samolotów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku, w tym 286 modeli 737. Dla porównania, europejski konkurent Airbus dostarczył łącznie 488 samolotów w pierwszych ośmiu miesiącach, w tym 55 w wrześniu.

Producent ma problem z dostarczaniem samolotów

Liczba brutto zamówień Boeinga od początku stycznia wzrosła do 848 w wrześniu, czyli 724 zamówienia netto po uwzględnieniu anulacji i konwersji. Airbus zarejestrował łącznie 1 280 zamówień brutto lub 1 241 po uwzględnieniu anulacji.

Jak informuje Reuters, zaległości w zamówieniach komercyjnych Boeinga wzrosły z 4 971 do 5 172. Boeing poinformował, że wrzesień był pierwszym miesiącem od grudnia 2019 roku, kiedy oficjalna liczba zamówień przekroczyła 5 000.

Czytaj też: Inflacja w USA spadła, a amerykańska gospodarka jest silna jak nigdy! To zasługa podaży

Producent obecnie zmaga się z problemem wady konstrukcyjnej, która musi usunąć. Boeing przechodzi przez skomplikowany proces, którego celem jest sprawdzenie i naprawa tysięcy źle wierconych otworów na tylnej ściance ciśnieniowej samolotu 737 MAX 8.

Ponadto Boeing nadal oczekuje na certyfikację mniejszego modelu 737 MAX 7 przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), która przegląda ten samolot od ponad roku. Producent samolotów poinformował w lipcu, że pierwsza dostawa modelu 737 MAX 7 została opóźniona do 2024 roku.

Nowe zamówienie w Azji! Wietnamskie linie postawiły na Boeingi

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button