LotniczyTransport

Nowy saudyjski przewoźnik kupuje ponad 150 Boeingów!

150-samolotowe zamówienie będzie warte niemal 8 miliardów dolarów

Według doniesień medialnych, Riyadh Air planuje zamówić ponad 150 samolotów Boeing 737 MAX. Przewoźnik prowadzi rozmowy z Boeingiem w sprawie drugiego dużego zamówienia od amerykańskiego producenta samolotów w tym roku.

Riyadh Air kupi samoloty Boeing 737 MAX

Niedawno powstały przewoźnik Riyadh Air prowadzi rozmowy z Boeingiem w sprawie potężnego zamówienia na co najmniej 150 nowych samolotów Boeing 737 MAX. Jak informuje portal Simple Flying, potencjalne zamówienie jest kontynuacją innego ważnego zakupu Boeingów przez przewoźnika, który obejmował do 72 samolotów 787-9 Dreamliner. Jak dotąd Boeing i Riyadh Air nie skomentowali potencjalnej umowy, jednak Bloomberg poinformował, że źródła zaznajomione ze sprawą twierdzą, iż saudyjski przewoźnik zamierza nabyć od 300 do 400 samolotów. Oficjalne ogłoszenie umowy z Boeingiem może nastąpić podczas zbliżającego się Paris Air Show w czerwcu.

Dlaczego jednak saudyjski przewoźnik wybrał akurat Boeingi? W kontekście nowego potencjalnego zamówienia warto zauważyć, że dużą przewagą Boeinga nad Airbusem może być możliwość dostarczenia samolotów w stosunkowo niedalekiej przyszłości. Według źródeł Bloomberga, Airbus obecnie nie mógłby dokonać znaczących dostaw przed rokiem 2029. Podczas konferencji w zeszłym tygodniu, dyrektor finansowy Boeinga, Brian West, powiedział, że firma przewiduje możliwość dostarczenia około 30 samolotów 737 miesięcznie w pierwszej połowie roku, a następnie 40 na miesiąc w drugiej połowie. Plany producenta ujawniono po wznowieniu dostaw samolotów 737 w zeszłym tygodniu, po rozwiązaniu problemu z wadą kadłuba.

Czytaj też: Boeing sprzeda niemal setkę samolotów saudyjskim przewoźnikom

Zamówienie za 8 miliardów dolarów

Jak informuje portal Simple Flying, wartość samolotów MAX 8 Boeinga obecnie wynosi około 53 miliony dolarów, dzięki czemu można teoretycznie określić, że 150-samolotowe zamówienie będzie warte niemal 8 miliardów dolarów. Niemniej jednak, większość dużych zamówień na samoloty jest zazwyczaj finalizowana po znacznie obniżonych stawkach. Riyadh Air został oficjalnie uruchomiony 12 marca tego roku jako drugi przewoźnik narodowy dla Arabii Saudyjskiej, obok istniejącego przewoźnika Saudia. Nowy przewoźnik, należący do Narodowego Funduszu Inwestycyjnego, nie ma zamiaru zastępować Saudii, ale ma oferować inne usługi, które będą uzupełnieniem dla konkurencji.

Jeszcze nie podano jednoznacznych informacji na temat wersji zamówionych samolotów 737 MAX. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę zainteresowanie przewoźnika modelem Airbus A321neo, prawdopodobnie będą to samoloty o podobnej pojemności i zasięgu, co czyni modele MAX 9 lub 10 najbardziej prawdopodobnymi kandydatami.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Kolejne zamówienie na Boeingi. 737 MAX wzmocnią japońską flotę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button