PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Tragiczna katastrofa kolejowa w Indiach. Niemal 300 ofiar [WIDEO]

Dramatyczne nagrania pokazują skalę tragedii.

Indie, kraj zmagający się z jednym z największych katastrof kolejowych w swojej historii, gorączkowo poszukują ocalałych. Bilans ofiar śmiertelnych nieustannie rośnie, przekraczając już liczbę 288, a rannych jest ponad 1000 osób. Wszystko to w wyniku tragicznego zdarzenia, jakim było zderzenie trzech pociągów w mieście Balasore, we wschodnim stanie Odisha.

Katastrofa kolejowa w Indiach: śmiertelny bilans wzrasta do prawie 300 ofiar

Według potwierdzonych informacji zginęło co najmniej 288 osób, a liczba rannych przekracza 1000. Zderzenie dwóch pociągów pasażerskich z pociągiem towarowym miało miejsce w piątek. Ratownicy obawiają się, że liczba ofiar wzrośnie, gdyż wiele osób jest uwięzionych pod przewróconymi wagonami. Przyczyna katastrofy nadal pozostaje niejasna. Minister Kolei Indii, Ashwini Vaishnaw, poinformował, że wydano polecenie przeprowadzenia „śledztwa na najwyższym szczeblu”. Zdarzenie to wywołało falę poruszenia w całych Indiach i skłoniło do apeli o poprawę bezpieczeństwa, które od lat jest problemem indyjskich kolei.

Czytaj również: Czy Indie utracą status nowego ośrodka produkcyjnego? Przenoszenie produkcji i exodus

Świadkowie, którzy przeżyli katastrofę, opowiadają o dramatycznych chwilach. Anshuman Purohi, jeden z pasażerów, opowiedział, jak poczuł „potężne drżenie” i zdał sobie sprawę, że dzieje się coś „bardzo, bardzo złego”. Mówił o ludziach uwięzionych wewnątrz wagonów, o osobistych rzeczach pasażerów rozrzuconych wewnątrz wagonów i o wywróconych wagonach.

Katastrofa kolejowa w Indiach. Rośnie liczba ofiar

Narendra Singh Bundela, pełniący funkcję Inspektora Generalnego Operacji w Narodowym Siłach Zbrojnych do Reagowania na Sytuacje Kryzysowe (NDRP), podkreślił, że zespół ratowniczy nie ustaje w swoich wysiłkach, aktywnie działając na miejscu katastrofy. Zaznaczył jednak, że misja ta napotyka na wiele trudności, wynikających przede wszystkim z konieczności usuwania ciężkich, przewróconych wagonów oraz dokonywania identyfikacji odnalezionych ciał. Pomimo tych wyzwań, ekipa nie ustaje w swojej determinacji, by jak najskuteczniej prowadzić akcję ratunkową.

Setki ludzi zgromadziły się przed lokalnymi szpitalami, aby oddać krew i pokazać swoje wsparcie dla ofiar tej straszliwej tragedii. W nocy zebrano około 500 jednostek krwi, a obecnie na stanie jest 900 jednostek.

Nagrania wideo i zdjęcia z miejsca piątkowej katastrofy ukazują sceny chaosu i rozpaczy. Można na nich zobaczyć dziesiątki ciał leżących obok zniszczonych pociągów, a obok nich stoją policjanci i ocaleni. Osobiste rzeczy pasażerów są rozrzucone wewnątrz wagonów, a wybite szyby rozsypały szkło i metalowe szczątki na podłogach. Wagony zostały doszczętnie zniszczone.

Starzejąca się infrastruktura – główny problem indyjskich kolei

Kolej w Indiach cierpi na starzejącą się infrastrukturę i niedostateczne utrzymanie – czynniki te często są przyczyną wypadków. Mimo, że kraj inwestuje miliony w modernizację transportu, liczba ofiar wypadków kolejowych nadal jest alarmująca.

Zdarzenie to wywołało falę poruszenia w całych Indiach, państwie liczącym 1,4 miliarda mieszkańców, i skłoniło do ponownych apeli o podjęcie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które od dziesięcioleci jest problemem indyjskich kolei.

Czytaj również: Jak powodzie we Włoszech wpłyną na łańcuchy dostaw?

Indyjskie pociągi przewożą 13 milionów pasażerów dziennie, co daje 8 miliardów rocznie. Pomimo że rząd ostatnio zainwestował miliony w modernizację kolei, lata zaniedbań spowodowały pogorszenie stanu torów.

Modi wprowadza na rynek indyjski pociąg dużych prędkości

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button