PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Nowe połączenie kolejowe Chiny-Mongolia coraz bliżej 

W listopadzie ubiegłego roku Mongolia otworzyła nową linię kolejową do Chin

Trwa budowa nowego połączenia kolejowego łączącego Mongolię i Chiny. Linia ta połączy mongolski punkt graniczny Shivee Khuren z chińskim punktem granicznym Ceke. Choć budowa rozpoczęła się niedawno, bo 27 maja, nowe połączenie kolejowe Chiny-Mongolia ma powstać do października tego roku. 

Będzie to drugie połączenie kolejowe Chiny-Mongolia

Nowe połączenie kolejowe Chiny-Mongolia będzie miało długość 7,1 kilometra i stanie się drugim międzynarodowym połączeniem kolejowym między tymi dwoma krajami. Jak informuje portal RailFreight, według chińskich źródeł rządowych, po zakończeniu budowy międzynarodowej linii kolejowej Shivee Khuren-Ceke nastąpi pobudzenie transportu masowego towarów, zwłaszcza węgla i miedzi. Obecnie ten punkt graniczny funkcjonuje już jako przejście graniczne, ale brakuje mu połączenia kolejowego, więc transport odbywa się drogą lądową.

Chińscy urzędnicy potwierdzili otwarcie kolejowego przejścia granicznego na tym obszarze już w 2016 roku. Jednakże sama budowa rozpoczęła się dopiero po siedmiu latach. Oprócz trwającej budowy kolei Shivee Khuren-Ceke, na stole leżą także plany dotyczące dwóch kolejnych kolejowych przejść granicznych.

Google Maps

Czytaj też: Chiny połączyły się z Rosją nowym mostem na rzece Amur

Nowe linie kolejowe do Chin

Drogowe przejście graniczne Gashuunsukhait (Mongolia)Ganqimaodu (Chiny), które otwarto w 2004 roku, również uzyska połączenie kolejowe. Telenged Baast, operator kolejowy w Mongolii z firmy Monlogistic, powiedział RailFreight, że „budowa linii kolejowej po mongolskiej stronie została zakończona w zeszłym roku, ale kwestie związane z połączeniem ze stroną chińską nie zostały jeszcze ostatecznie rozstrzygnięte.” Po zakończeniu budowy, to kolejowe przejście graniczne mogłoby stać się strategicznym punktem dla handlu węglem i górnictwa między Mongolią a Rosją.

Dodatkowo, w listopadzie ubiegłego roku Mongolia otworzyła nową linię kolejową do Chin i łączącą Zongbayan z miastem granicznym Khangi, obu znajdujących się w Mongolii. Jak informuje portal RailFreight, planowane jest połączenie tej linii z chińskim miastem granicznym Mandula, jednakże połączenie to nie zostało jeszcze ostatecznie zatwierdzone jako międzynarodowa linia kolejowa. W rezultacie ostatni odcinek tej linii kolejowej jest wciąż w zawieszeniu. Po osiągnięciu porozumienia między stronami i zakończeniu procedur administracyjnych, możliwe będzie ustanowienie nowej trasy, dzielącej obciążenie między Erenhot i Zamiin-Uud, jedynym kolejowym przejściem granicznym między obydwoma krajami.

Czytaj też: Gospodarka Mongolii: wzrost tłumiony przez sytuację geopolityczną na świecie

Nowy Jedwabny Szlak wciąż pod presją. Jak wyglądał I kwartał?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button