MorskiTransport

Straty kontenerów na morzu systematycznie spadają

Liczba kontenerów, które wypadły za burtę statków, systematycznie maleje

Liczba kontenerów, które wypadły za burtę statków, systematycznie maleje. Jak wynika z ostatniego raportu Światowej Rady Żeglugi (World Shipping Council, WSC) straty kontenerów na morzu spadły do rekordowo niskiego poziomu.

Straty kontenerów na morzu spadają do rekordowo niskiego poziomu

W ubiegłym roku na morzu utracono 661 kontenerów, co stanowi znacząco niższy wynik niż średnia utrata 1 566 kontenerów rocznie od 2008 roku. Jak informuje portal Marine Link, ubiegłoroczne straty kontenerów na morzu stanowią mniej niż jedną tysięczną jednego procenta (0,00026%) z 250 milionów kontenerów przewożących rocznie ładunek o wartości ponad 7 bilionów dolarów.

Redukcja strat kontenerów na morzu w 2022 roku to pozytywna wiadomość, ale nie ma miejsca na samozadowolenie. Każdy utracony kontener na morzu to i tak spory problem, dlatego będziemy kontynuować nasze działania mające na celu uczynienie morza bezpieczniejszym miejscem pracy oraz ochrony środowiska i ładunku poprzez dalszą redukcję liczby utraconych kontenerów na morzu – powiedział John Butler, prezes i dyrektor generalny WSC.

Jeśli chodzi o regulacje, odnotowano postęp w dwóch kluczowych inicjatywach regulacyjnych dotyczących bezpieczeństwa kontenerów, w których zaangażowana jest WSC. Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC 105) zatwierdził zmianę wytycznych IMO dotyczących programów kontroli kontenerów, w tym również wprowadzenie wytycznych z Kodeksu CTU oraz kontroli widocznej kontaminacji.

Czytaj też: Wzrosła liczba kontenerów traconych podczas morskiego transportu

Obowiązkowe raportowanie strat

WSC od wielu lat opowiada się za obowiązkowym raportowaniem utraconych kontenerów na morzu i wniósł swój wkład w prace Komitetu ds. Kontenerów IMO (CCC 8) nad opracowaniem systemu obowiązkowego raportowania utraty kontenerów na morzu. Jak informuje portal Marine Link, propozycja ta zostanie rozpatrzona podczas spotkania MSC 107 w czerwcu tego roku. Jeżeli zostanie zatwierdzona, system ten może zostać przyjęty na spotkaniu MSC 108 w przyszłym roku, co oznaczałoby, że międzynarodowe wymogi dotyczące obowiązkowego raportowania utraty kontenerów na morzu wejdą w życie od 2026 roku.

Poprawne dane na temat utraconych kontenerów odgrywają ważną rolę w pracy nad poprawą bezpieczeństwa kontenerów. W ramach naszych działań na rzecz obowiązkowego międzynarodowego raportowania utraty kontenerów za burtą, WSC informuje o liczbie utraconych kontenerów na morzu od 2011 roku, z danymi sięgającymi 2008 roku. Początkowo raport był aktualizowany co trzy lata. Aby zapewnić bardziej aktualne informacje, zwiększyliśmy częstotliwość publikacji raportu o utraconych kontenerach na morzu i od tego roku będziemy przeprowadzać coroczne badania wśród członków i raportować nasze wyniki – informuje WSC.

Czytaj też: Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button