
Erupcja Etny na Sycylii doprowadziła do tymczasowego zamknięcia lotniska Fontanarossa w Katanii. Ze względu na wyrzucony przez wulkan popiół, który osiadł na pasach startowych, ruch lotniczy został wstrzymany. Przerwa w działalności lotniska potrwała do godziny dziewiątej rano dnia następnego. Zamknięcie lotniska spowodowało zakłócenia w planach pasażerów, którzy planowali podróżować m.in. między Maltą a Katanią.
Wpływ erupcji wulkanu Etna na lotnisko na Sycylii
Jak informuje agencja Reuters, wybuch wulkanu Etna, który wyrzucił do atmosfery ogromne ilości popiołu, bezpośrednio wpłynął na działalność lotniska Fontanarossa w Katanii. Popiół osiadł na pasach startowych, co zmusiło władze lotniska do podjęcia decyzji o zawieszeniu operacji lotniczych. Wstrzymanie lotów dotyczyło zarówno przylotów, jak i odlotów.
El instituto italiano de vulcanología informó que cayó ceniza sobre #Catania y en al menos una ciudad en las laderas habitadas del monte #Etna. No se reportaron heridos. pic.twitter.com/Y0XvUyxi0l
— AUSTROHÚNGARO (@AUSTROHNGARO2) May 21, 2023
Czytaj również: Nowa usługa kolejowa Genoa-Stuttgart Express rusza w maju
Efektem tego były odwołane loty Air Malta i Ryaniar między dwoma lotniskami, które miały odbyć się tego popołudnia. Skasowano między innymi loty: KM642/643 z Malty do Katanii 21 maja oraz KM640/641 z Malty do Katanii 22 maja. Osoby, które zakupiły bilety na te loty, mogą zarezerwować alternatywny lot, kontaktując się z linią lotniczą pod numerem 21662211, lub otrzymać zwrot pieniędzy, wysyłając e-mail na adres refundrequest@airmalta.com. Osoby, które zarezerwowały lot przez agencję turystyczną, powinny skontaktować się z odpowiednią agencją.
⚠️ Volcano 🌋 #Etna forecasted #AshArea is moving eastbound inside Greece airspace in the upcoming hours, mainly affecting flight level 200-350:
⚫️ Black is the current Ash Area
🟢 Green is the +6hours Ash Area
🟠 Orange is the +12hours Ash Area
Info thanks to @flightradar24 pic.twitter.com/osBmi2jRgs— landings.gr (@landingsgr) May 21, 2023
Erupcja Etny a turystyka na Sycylii
Erupcje Etny, mimo że są spektakularnym zjawiskiem naturalnym, mogą niestety mieć negatywny wpływ na turystykę na Sycylii. W szczególności skutki mogą okazać się dotkliwe, jeżeli to zjawisko doprowadza do czasowego zamknięcia lotnisk. W tym kontekście, Katania, będąca popularnym celem turystycznym musi teraz zmierzyć się z niełatwymi skutkami tej sytuacji.
Miasto, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów, stoi teraz przed wyzwaniem zaradzenia bezpośrednim skutkom erupcji. Nieuniknione zawieszenie lotów do czasu zapewnienia bezpiecznych warunków lotów oznaczało konieczność nagłych zmian planów dla wielu podróżnych. Co więcej, na ulicach miasta zaobserwować można było samochody pokryte ciemnym, ziarnistym pyłem — sceny te uwieczniły włoskie media.
Mount Etna erupts, raining ash on Catania, halts flights to Sicily's Catania airport
VC: Massimiliano Salfi#Volcano #Italy #MountEtna #Etna #Eruption #Sicily #Catania #Sicilia #Viral #Climate #Ceniza #Adrano pic.twitter.com/bZBQjNZDrM
— Earth42morrow (@Earth42morrow) May 21, 2023
Etna, jako jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, bardzo często przejawia swoją erupcyjną aktywność. Zarządcy lotnisk, linie lotnicze oraz władze lokalne muszą więc zawsze być przygotowani na podobne wydarzenia. Posiadanie gotowych planów to konieczność, która pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych zakłóceń w ruchu lotniczym.
🌋Lava and a 10 kilometers high volcanic cloud, Mount #Etna in Sicily is erupting.
Catania airport has been closed with flights cancelled or sent to other airports. pic.twitter.com/qJOqJSilkY
— NoComment (@nocomment) February 22, 2022
Wulkan Etna, o wysokości 3 330 metrów, jest znany ze swojej spektakularnej aktywności. Ta manifestuje się kilka razy w roku poprzez wyrzucanie lawy i popiołu wysoko nad powierzchnię Morza Śródziemnego. Ostatnia poważna erupcja miała miejsce w 1992 roku, a najnowsza eksplozja przypomniała o nieprzewidywalnej sile tego fenomenu natury.
Czytaj również: Nadchodzące zmiany klimatyczne zepchną miliony rodzin w ubóstwo [RAPORT ONZ]
Erupcja Etny stanowi bez wątpienia wyzwanie dla zarządców lotnisk i linii lotniczych, jednak jednocześnie pokazuje ich gotowość do radzenia sobie z takimi nieprzewidywalnymi sytuacjami. Pomimo trudności, które niewątpliwie wiążą się z odwołaniem lotów, priorytetem zawsze pozostaje zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów. Właśnie to ukazuje, iż nawet w obliczu tak potężnych sił natury, jak erupcja wulkanu, sektor lotniczy potrafi efektywnie zarządzać kryzysami. Co więcej, istnieje możliwość minimalizowania wpływu takich wydarzeń na pasażerów.
Włochy chcą rozwijać transport rzeczny. Tylko w sumie po co?