LotniczyTransport

Erupcja Etny – loty odwołane, lotnisko w Katanii zamknięte

Które połączenia zostały anulowane?

Erupcja Etny na Sycylii doprowadziła do tymczasowego zamknięcia lotniska Fontanarossa w Katanii. Ze względu na wyrzucony przez wulkan popiół, który osiadł na pasach startowych, ruch lotniczy został wstrzymany. Przerwa w działalności lotniska potrwała do godziny dziewiątej rano dnia następnego. Zamknięcie lotniska spowodowało zakłócenia w planach pasażerów, którzy planowali podróżować m.in. między Maltą a Katanią.

Wpływ erupcji wulkanu Etna na lotnisko na Sycylii 

Jak informuje agencja Reuters, wybuch wulkanu Etna, który wyrzucił do atmosfery ogromne ilości popiołu, bezpośrednio wpłynął na działalność lotniska Fontanarossa w Katanii. Popiół osiadł na pasach startowych, co zmusiło władze lotniska do podjęcia decyzji o zawieszeniu operacji lotniczych. Wstrzymanie lotów dotyczyło zarówno przylotów, jak i odlotów.

Czytaj również: Nowa usługa kolejowa Genoa-Stuttgart Express rusza w maju

Efektem tego były odwołane loty Air Malta i Ryaniar między dwoma lotniskami, które miały odbyć się tego popołudnia. Skasowano między innymi loty: KM642/643 z Malty do Katanii 21 maja oraz KM640/641 z Malty do Katanii 22 maja. Osoby, które zakupiły bilety na te loty, mogą zarezerwować alternatywny lot, kontaktując się z linią lotniczą pod numerem 21662211, lub otrzymać zwrot pieniędzy, wysyłając e-mail na adres refundrequest@airmalta.com. Osoby, które zarezerwowały lot przez agencję turystyczną, powinny skontaktować się z odpowiednią agencją.

Erupcja Etny a turystyka na Sycylii

Erupcje Etny, mimo że są spektakularnym zjawiskiem naturalnym, mogą niestety mieć negatywny wpływ na turystykę na Sycylii. W szczególności skutki mogą okazać się dotkliwe, jeżeli to zjawisko doprowadza do czasowego zamknięcia lotnisk. W tym kontekście, Katania, będąca popularnym celem turystycznym musi teraz zmierzyć się z niełatwymi skutkami tej sytuacji.

Miasto, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów, stoi teraz przed wyzwaniem zaradzenia bezpośrednim skutkom erupcji. Nieuniknione zawieszenie lotów do czasu zapewnienia bezpiecznych warunków lotów oznaczało konieczność nagłych zmian planów dla wielu podróżnych. Co więcej, na ulicach miasta zaobserwować można było samochody pokryte ciemnym, ziarnistym pyłem — sceny te uwieczniły włoskie media.

Etna, jako jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, bardzo często przejawia swoją erupcyjną aktywność. Zarządcy lotnisk, linie lotnicze oraz władze lokalne muszą więc zawsze być przygotowani na podobne wydarzenia. Posiadanie gotowych planów to konieczność, która pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych zakłóceń w ruchu lotniczym.

Wulkan Etna, o wysokości 3 330 metrów, jest znany ze swojej spektakularnej aktywności. Ta manifestuje się kilka razy w roku poprzez wyrzucanie lawy i popiołu wysoko nad powierzchnię Morza Śródziemnego. Ostatnia poważna erupcja miała miejsce w 1992 roku, a najnowsza eksplozja przypomniała o nieprzewidywalnej sile tego fenomenu natury.

Czytaj również: Nadchodzące zmiany klimatyczne zepchną miliony rodzin w ubóstwo [RAPORT ONZ]

Erupcja Etny stanowi bez wątpienia wyzwanie dla zarządców lotnisk i linii lotniczych, jednak jednocześnie pokazuje ich gotowość do radzenia sobie z takimi nieprzewidywalnymi sytuacjami. Pomimo trudności, które niewątpliwie wiążą się z odwołaniem lotów, priorytetem zawsze pozostaje zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów. Właśnie to ukazuje, iż nawet w obliczu tak potężnych sił natury, jak erupcja wulkanu, sektor lotniczy potrafi efektywnie zarządzać kryzysami. Co więcej, istnieje możliwość minimalizowania wpływu takich wydarzeń na pasażerów.

Włochy chcą rozwijać transport rzeczny. Tylko w sumie po co?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button