PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

Wznowienie lotów Gruzja-Rosja. Coraz większe protesty w Tbilisi

Czy Gruzja powinna poprawić swoje stosunki z Rosją, otwierając drzwi na bezpośrednie połączenia lotnicze? Po kilku latach przerwy, samoloty znów zaczęły kursować między Moskwą a Tbilisi, co wywołało falę kontrowersji i protestów. Wiele osób zastanawia się, czy taka decyzja służy dobru narodu, czy jest tylko grającą na korzyść prorosyjskiej elity. Nie można również oprzeć się wrażeniu, że wznowienie lotów Gruzja-Rosja doprowadzi kraj do kolejnego kryzysu.

Bezpośrednie loty z Moskwy do Tbilisi. Gruzini protestują

Relacje między Gruzją a Rosją są skomplikowane i pełne konfliktów. Od czasu uzyskania niepodległości przez Gruzję, po upadku Związku Radzieckiego, stosunki między tymi dwoma krajami były napięte. Przez ostatnie lata, pod wpływem nacisków politycznych i ekonomicznych, wznowienie połączeń lotniczych było wielokrotnie dyskutowane, a teraz stało się faktem.

W piątek, 20 maja 2023, po raz pierwszy od 2019 roku samolot z Moskwy wylądował w stolicy Gruzji, Tbilisi. Chwila ta stanowiła koniec czteroletniej przerwy w bezpośrednich połączeniach lotniczych między dwoma krajami. Wcześniej, loty odbywały się z przymusowym lądowaniem w Armenii, gdzie pasażerowie pozostawali na pokładzie. Bezpośrednie loty między Rosją a Gruzją zainicjował premier Gruzji, Irakli Garibaszwili, uznając ten krok za „zgodny z interesem narodu”.

Ale czy rzeczywiście tak jest? Inauguracyjny lot z Moskwy do Tbilisi był okazją do świętowania dla gruzińskich, prorosyjskich polityków. Na pokładzie samolotu pasażerowie otrzymali szampan, celebrując przy tym „nowy rozdział w stosunkach między Gruzją a Rosją”. Na ziemi jednak rzeczywistość była znacznie mniej entuzjastyczna.

Czytaj również: Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Otóż gdy samolot wylądował na lotnisku w Tbilisi, tłum protestujących powitał nowoprzybyłych z Rosji transparentami z napisami takimi jak „nie jesteście mile widziani” i „Rosja to państwo terrorystyczne„. Wielu Gruzinów sprzeciwia się poprawie stosunków z Rosją, uważając to za zdradę narodowych interesów. Starcia z policją, aresztowania demonstrantów i ogólny niepokój były ceną, jaką Gruzja zapłaciła za tę decyzję.

Wznowienie lotów Gruzja-Rosja. Linie lotnicze Georgian Airways mogą wiele stracić

Kolejnym kontrowersyjnym momentem w tej historii jest postawa Georgian Airways, narodowego gruzińskiego przewoźnika lotniczego. Po otrzymaniu pozwolenia na loty do Rosji linia szybko ogłosiła, że loty zostaną wznowione 20 maja. Decyzja ta spotkała się z krytyką, zarówno ze strony prezydenta Gruzji, Salamy Zurabiszwili, jak i wielu obywateli, którzy uważają, że jest to zbyt pochopne działanie i że Gruzja powinna pokazać więcej rezerwy w swojej relacji z Rosją. W związku z tym niektóre głosy sugerowały nałożenie sankcji na Georgian Airways.

Co przyniesie przyszłość w stosunkach Gruzińsko-Rosyjskich? Czy bezpośrednie loty między Moskwą a Tbilisi pomogą zniwelować różnice między tymi dwoma krajami, czy raczej pogłębią podziały? Na razie wydaje się, że ta ostatnia opcja jest bardziej prawdopodobna. Wszystko dlatego, że wielu Gruzinów jest niezadowolonych z poprawy stosunków z Rosją, widząc w tym zagrożenie dla suwerenności swojego kraju.

Protesty, które wybuchły po wylądowaniu samolotu z Moskwy w Tbilisi, są tego dowodem. Pomimo prób sił porządkowych, demonstracje nie ustają, a nastroje są coraz bardziej napięte. Nie ma co również ukrywać, że znaczenie tych protestów nie ogranicza się tylko do lotnictwa. Jest to również wyraźny sygnał dla rządu Gruzji, że obywatele są niezadowoleni z aktualnej polityki wobec Rosji.

Czytaj również: Korytarz transportowy Iran — Azerbejdżan — Gruzja został otwarty

W dłuższym okresie decyzja ta może mieć poważne konsekwencje dla stosunków między Tbilisi a Moskwą, jak również dla samej Gruzji. Dodatkowo może to również wpłynąć na relacje Gruzji z krajami Zachodnimi, które tradycyjnie popierają niezależność tego kraju.

Trwa sabotaż rosyjskich kolei. Dwa pociągi towarowe wykolejone

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button