LotniczyTransport

Ukraińskie linie lotnicze Supernova rozpoczęły działalność w… Rzeszowie

Supernova rozwija swoją flotę i planuje pozyskać dwa kolejne samoloty do końca roku

Ukraińskie linie lotnicze Supernova Airlines otrzymały Certyfikat Operatora Lotniczego (AOC) i rozpoczynają obsługę pobliskich lotnisk, oczekując na ponowne otwarcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Ukraińskie linie lotnicze Supernova przeprowadziły pierwszy lot

Ukraińskie linie lotnicze Supernova Airlines, należące do grupy firm Nova Post, przeprowadziły swój pierwszy lot. Jak informuje portal Simple Flying, samolot przewoźnika dostarczył 7 ton międzynarodowych przesyłek klientów Nova Post z Rygi do Ukrainy przez Polskę. Linia lotnicza jest projektem ukraińskiego prywatnego dostawcy usług pocztowych Nova Poshta.

Choć Supernova Airlines została założona w 2021 roku i otrzymała certyfikat przewoźnika lotniczego już w styczniu tego roku, rozpoczęła działalność dopiero teraz. Pierwszy lot odbył się samolotem ATR 72-500F należącym do łotewskiego przewoźnika RAF-Avia i zarejestrowanym jako YL-RAK. Samolot wystartował z Międzynarodowego Lotniska w Rydze i skierował się do Polski. Po nieco ponad dwóch godzinach lotu samolot wylądował z ładunkiem na Lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Po wyładunku towaru z samolotu, wszystkie paczki zostały przeładowane do samochodów ciężarowych i wysłane do Ukrainy, ponieważ przestrzeń powietrzna kraju nadal pozostaje zamknięta. Lot powrotny do Rygi wystartował z Rzeszowa, a maszyna potrzebowała tylko godzinę i trzydzieści sześć minut, aby dotrzeć do miejsca startu. Supernova Airlines planuje obsługiwać tę trasę dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki. Ze względu na trwającą wojnę, przewoźnik rozważa uruchomienie dodatkowych połączeń z europejskich lotnisk.

Czytaj też: Przejęty przez Kanadę Antonov An-124 zostanie przekazany Ukrainie!

Supernova Airlines planuje rozszerzenie działalności 

Po zakończeniu wojny, gdy ukraińskie niebo zostanie ponownie otwarte i będzie bezpieczne, linia lotnicza planuje uruchomienie baz na międzynarodowych lotniskach Boryspil i Lwów. Supernova jest również zaangażowana w ponowne otwarcie lotniska Użhorod. Lotnisko to znajduje się na zachodniej Ukrainie, z dala od konfliktu i blisko granicy z Węgrami.

Yaroslav Krasnozhon, dyrektor Supernova Airlines, potwierdził, że przewoźnik towarowy planuje dalszą ekspansję. Rynki, na których firma skupia się w przypadku lotów cargo, to Stany Zjednoczone i Chiny. Krasnozhon ma nadzieję rozpocząć usługi do końca tego roku, aby sprostać „silnemu i rosnącemu zapotrzebowaniu”.

Jak informuje portal Simple Flying, firma pocztowa ma nadzieję, że jej towarowa linia lotnicza zapewni klientom najlepsze wysyłki w ciągu kilku dni. Pierwszy lot techniczny linii lotniczej odbył się w listopadzie zeszłego  roku z Mariboru w Słowenii do słowackiego miasta Piestany. Mimo wojny na Ukrainie Supernova Airlines kontynuuje wszystkie niezbędne procedury w celu prowadzenia regularnych lotów cargo do i z krajów Unii Europejskiej, gdzie obecnie znajduje się flota linii lotniczej.

Jesteśmy pierwszym ukraińskim przewoźnikiem, który spełnił wszystkie wymogi i otrzymał Certyfikat Operatora Lotniczego w czasie wojny. To osiągnięcie jest przykładem wytrwałości Ukraińców i przypomnieniem innym firmom, że teraz jest najlepszy moment na inwestowanie na Ukrainie – podkreślił Krasnozhon.

Supernova rozwija swoją flotę i planuje pozyskać dwa kolejne samoloty do końca roku. Obecnie flota przewoźnika składa się z dwóch wynajętych samolotów Antonov 26, które są zdolne do przewozu do 5 ton ładunku.

Czytaj też: Ceny najmu przestały rosnąć. Ukraińcy wyjechali z Polski?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button