Info z rynku

Powstająca Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną najnowocześniejszych w Europie

W Grudziądzu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie oraz zagwarantuje dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii. Tym samym elektrownia w Grudziądzu przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców.

Elektrownia w Grudziądzu zostanie oddana do użytkowania już w 2025 roku

Umowę na wykonanie jednostki o mocy 560 MW podpisano w maju 2022 roku. Obecnie na terenie budowy prowadzone jest palowanie, a także zbrojenie i wylewanie płyt fundamentowych. Równolegle trwa budowa infrastruktury pomocniczej (m.in. drogi wewnętrzne, place składowe i przedmontażowe, magazyny itp.). W fabrykach w kraju i za granicą trwa produkcja niezbędna dla realizacji prac budowlanych i konstrukcyjnych. Produkowane są prefabrykaty ze stali zbrojeniowej, elementy kotwiące dla głównych maszyn i urządzeń, powstają już elementy kotła odzysknicowego.

Zobacz także: Energa uruchomiła farmy fotowoltaiczne PV Wielbark i PV Gryf

Do tej pory na terenie budowy personel generalnego wykonawcy przepracował blisko 80 tys. roboczogodzin, w trakcie których nie doszło do ani jednego wypadku. Prace prowadzi obecnie ok. 80 osób, ale w szczytowym momencie, gdy rozpocznie się montaż głównych urządzeń elektrowni, ich liczba wzrośnie do ok. 600. W sumie budowa bloku wymagać będzie wylania ok. 30 tys. metrów sześciennych zbrojonego betonu, wykorzystania łącznie ok. 10 tys. ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej, przeszło 500 ton rur i ponad 400 km kabli. Sam turbozespół elektrowni będzie ważył łącznie przeszło tysiąc ton.

Zakończenie prac fundamentowych dla serca bloku – turbozespołu złożonego z turbin gazowej i parowej oraz generatora – planowane jest na przyszły kwartał. Z kolei łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20 proc., przy czym prac projektowych – na ok. 70 proc. Posadowienie kluczowych urządzeń elektrowni, w tym turbin gazowej i parowej oraz generatora, zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku. Elektrownia w Grudziądzu zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

Inwestycje realizuje konsorcjum firm Siemens Energy oraz Mytilineos

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Siemens Energy oraz Mytilineos. Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Czas rozruchu jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku jednostek, które mają służyć do bilansowania pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Im krótszy, tym łatwiej reagować na zmienność produkcji elektryczności z OZE. Pod tym względem blok budowany przez CCGT Grudziądz, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN, będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku.

Zobacz także: Produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą wyniosła aż 7,7 mld m sześc.

Budowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz wspomnianą już elastycznością pracy. Jak zaznaczył Grzegorz Należyty, Wiceprezes na Europę Wschodnią i Dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska, po raz kolejny Siemens Energy współpracuje z Grupą ORLEN, budując elektrownię oraz dostarczając wysokosprawny blok gazowo — parowy. Inwestycja w Grudziądzu jest niezwykle znaczącym punktem na mapie Polski w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w kraju nad Wisłą, która znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu emisji CO2. Nasz technologia pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Kostas Horinos, dyrektor wykonawczy ds. projektów energetycznych w Mytilineos wskazał zaś, że Mytilineos Energy & Metals ma duże doświadczenie w budowie najnowocześniejszych bloków typu CCGT dla kluczowych klientów i partnerów, pomagając tym samym wielu krajom redukować emisję gazów cieplarnianych. Celem przedsiębiorstwa jest ciągły rozwój i wzrost skupiony wokół zwrotu wartości dla naszych interesariuszy, naszych pracowników i społeczności, do których dociera koncern. Firma jest dumna, że współpracuje z lokalnymi kontrahentami i na terenie tej budowy większość zatrudnianych to Polacy.

Elektrownia w Grudziądzu będzie ważnym element polskiego segmentu energetycznego

Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Stanowi ona istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, opartego o energetykę odnawialną oraz stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku. Do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW. Elektrownia w Grudziądzu oraz powstający równolegle blok gazowo-parowy w Ostrołęce posiadać będą łącznie 1,3 GW mocy.

Zobacz także: ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa, czyli gazu ziemnego. Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i za granicą wyniosło 7,7 mld metrów sześciennych gazu, co odpowiada ok. 45 proc. krajowego zapotrzebowania na surowiec. Grupa ORLEN posiada również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.

Grupa ORLEN stawia na najnowocześniejsze rozwiązania

Jak podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Grupa ORLEN realizuje najbardziej ambitną strategię transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem jest neutralność emisyjna, dlatego uzupełnieniem produkcji z farm wiatrowych i fotowoltaicznych będą nowoczesne jednostki gazowe o dużej elastyczności, umożliwiające szybkie reagowanie na zmiany w produkcji z OZE. Dzięki temu koncern będzie mógł zagwarantować odbiorcom stabilne dostawy energii bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Grupa ORLEN stawia przy tym na najnowocześniejsze rozwiązania, zapewniające wysoką sprawność działania, niezawodność i efektywność ekonomiczną. Taką jednostką będzie budowany w Grudziądzu blok gazowo-parowy, którego sprawność będzie przekraczała 60 proc. i który może być uruchomiony w zaledwie od 30 do 90 minut.

ORLEN ruszył z nową, ogólnopolską kampanią wizerunkową „Mały atom, wielka sprawa”

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button