PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

Japoński gigant logistyczny przejmuje austriacką firmę

Ogłoszone porozumienie znacząco wzmacnia sieć Nippon Express Group w Europie

Nippon Express kupuje europejską firmę logistyczną Cargo-Partner. Fuzja zwiększy dywersyfikację zasięgu geograficznego i poprawi konkurencyjność w transporcie lotniczym.

Nippon Express przejmuje Cargo-Partner

Japońska firma Nippon Express, zajmująca siódme miejsce na świecie w branży logistyki zewnętrznej pod względem przychodów, zgodziła się na przejęcie austriackiej firmy logistycznej Cargo-Partner za kwotę sięgającą nawet 1,5 miliarda dolarów. Jak informuje portal FreightWaves, to posunięcie przyczyni się do realizacji strategii, której celem jest stanie się globalnym liderem w dziedzinie spedycji.

Ogłoszone porozumienie znacząco wzmacnia sieć Nippon Express Group w Europie, zwłaszcza w rozwijających się regionach produkcyjnych w krajach centralnej i wschodniej Europy, a także zwiększa ilość przesyłek morskich i lotniczych. Większy dostęp do Europy i innych regionów zapewnia przeciwwagę dla prognoz stagnacji krajowego rynku logistyki w Japonii, wynikających z kurczącej się populacji i polityki rządu.

Notowana publicznie Nippon Express oświadczyła, że zapłaci 924 milionów dolarów w gotówce za Cargo-Partner i jej spółki zależne, a następnie dokona płatności gotówkowych do 607 milionów dolarów w zależności od tego, czy docelowe spółki osiągną określone progi finansowe. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana między listopadem a majem, pod warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń regulacyjnych.

Czytaj też: DACHSER zamierza podbić Japonię? Firma otwiera biuro w Tokio

Duża konsolidacja

W ubiegłym roku przychody brutto Nippon Express wyniosły ponad 21 miliardów dolarów, z czego 29% pochodziło ze sprzedaży zagranicznej, w porównaniu z 20% w 2019 roku. Firma, która zatrudnia ponad 73 400 pracowników na 760 lokalizacjach, prognozuje, że w tym roku jej przychody spadną do 18 miliardów dolarów z powodu globalnego spowolnienia gospodarczego i słabego popytu na transport morski, przy jednoczesnym wzroście sprzedaży zagranicznej do 30%. Gigant planuje osiągnięcie wskaźnika sprzedaży zagranicznej wynoszącego 40% do 2028 roku, z czego połowa sprzedaży pochodzić będzie spoza Japonii do 2037 roku.

Firma Cargo-Partner, która obchodzi swoje 40-lecie istnienia, należy do zarządzających nią pracowników i zatrudnia 4 000 osób w 40 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku osiągnęła przychody brutto w wysokości 2,2 miliarda dolarów, ponad dwukrotnie większe niż dwa lata wcześniej, z operacyjnym zyskiem w wysokości 77,6 miliona dolarów. Poza główną działalnością przewozową, Cargo-Partner organizuje również transport intermodalny koleją i świadczy usługi magazynowania. Będzie nadal działać pod własną marką w ramach Nippon Express.

W 2022 roku Nippon Express przetransportowała drogą lotniczą 870 000 ton towarów, co czyni ją siódmym pod względem wielkości przewoźnikiem lotniczym. Firma planuje zająć drugie miejsce, po Kuehne+Nagel, do 2037 roku. Według badań Armstrong & Associates i Transport Topics, Nippon Express i Cargo-Partner w połączeniu zyskałyby 11. miejsce w rankingu przewoźników oceanicznych.

Czytaj też: Związki zawodowe w Japonii wynegocjowały najwyższe podwyżki od 30 lat!

Japoński przewoźnik przejmuje kalifornijskie terminale kontenerowe

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button