Transcash faktoring
DrogowyInfo z rynkuTransport

Drastyczny spadek sprzedaży samochodów elektrycznych w Indiach

Bańka pęka?

Początek sprzedaży samochodów elektrycznych (EV) w Indiach wydawał się obiecujący, jednak szybko zauważono spadek zainteresowania w Indiach. Wysokie ceny, strach przed brakiem zasięgu i jakość EV są głównymi obawami kupujących. Czy istnieje sposób na pokonanie tych przeszkód?

Dlaczego sprzedaż samochodów elektrycznych EV w Indiach spada?

Pierwszym i najważniejszym problemem jest cena. Samochody elektryczne są znacznie droższe od ich odpowiedników z silnikiem spalinowym, co stanowi poważne wyzwanie dla producentów aut, pragnących wprowadzić na indyjski rynek nowe modele EV.

Kolejnym problemem, który powstrzymuje Indusów przed zakupem samochodów elektrycznych, jest tzw. „range anxiety”, czyli strach przed brakiem zasięgu. Niedostateczna liczba stacji ładowania sprawia, że kierowcy obawiają się, iż mogą zostać gdzieś na drodze bez możliwości doładowania baterii. W odpowiedzi na ten problem, firmy takie jak Sun Mobility, BatterySmart, RACEnergy, Numocity, ChargeUp, Bounce Infinity i Sheru, oferują usługi wymiany baterii, głównie dla dwukołowców.

Czytaj również: W Polsce nawet samochody elektryczne szkodzą klimatowi [BADANIE]

Oprócz ceny i lęku przed brakiem zasięgu istotną rolę w decyzji o zakupie EV odgrywa także jakość tych pojazdów. Jak zauważył John Martin, analityk z CMR, potencjalni klienci obawiają się nie tylko jakości zewnętrznej budowy samochodów, ale także jakości użytych w nich komponentów, w tym baterii. W rozmowie z Etnow News zaznaczył, że:

Jakość EV obejmuje nie tylko zewnętrzną jakość budowy, ale odnosi się do ogólnej jakości zastosowanych komponentów wewnętrznych — w tym baterii i innych. […] W przypadku producentów OEM należy skupić się na ciągłym budowaniu świadomości na temat jakości i potencjału pojazdów elektrycznych.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Indiach. Jak poprawić sytuację?

Aby zapewnić płynne przejście do pojazdów elektrycznych i zapewnić klientom długoterminową wartość, analityk CMR podkreśla konieczność obniżenia kosztów zakupu poprzez poprawę technologii baterii. Dodatkowo rozbudowa infrastruktury ładowania oraz standaryzacja gniazd ładowania z możliwością szybszego ładowania to kolejne kluczowe kroki do osiągnięcia tego celu.

Pomimo wyższych kosztów zakupu, elektryczne dwukołowce wygrywają pod względem kosztów eksploatacji w porównaniu do ich odpowiedników z silnikiem spalinowym. Dlatego kluczem do sukcesu jest kontynuowanie działań na rzecz budowania świadomości na temat jakości i potencjału pojazdów elektrycznych. Ważne jest, aby producenci aut kontynuowali działania mające na celu edukację społeczeństwa na temat zalet samochodów elektrycznych. Należy to robić nie tylko pod kątem ochrony środowiska, ale również zwracać uwagę na ekonomiczne aspekty użytkowania tych pojazdów.

Spadki sprzedaży aut  elektrycznych EV w Indiach. Trójkołowce zyskują

Jak informuje serwis Auto Economic Times, sprzedaż samochodów elektrycznych (EV) w kwietniu 2023 roku wyniosła 110 503 jednostki, co stanowi wzrost o 51% w porównaniu do kwietnia 2022 roku. Niemniej jednak, w porównaniu do marca 2023 roku, obserwujemy spadek sprzedaży o 21%. Wpływ na to miały przede wszystkim elektryczne dwukołowce i pasażerskie trójkołowce elektryczne, które razem stanowiły 90,48% wszystkich rejestracji w kwietniu. Udział tych kategorii był następnie uzupełniany przez samochody elektryczne (5,26%) i trójkołowce elektryczne do przewozu towarów (4,01%).

Spośród wszystkich stanów i terytoriów zależnych, Uttar Pradesh zajął pierwsze miejsce w rejestracji EV w tym miesiącu, przesuwając Maharashtra na drugą pozycję. Z kolei Karnataka zajęła trzecie miejsce z 10% udziałem w rynku. Gudźarat znalazł się na czwartym miejscu w rankingu, osiągając udział na poziomie 8%. Natomiast Tamil Nadu uplasowało się na piątej pozycji, z udziałem wynoszącym 7%.

Czytaj również: LG Energy Solution buduje zakład produkujący baterie EV za 5,5 mld USD

Ola Electric zanotowała najwyższy w historii wynik sprzedaży w kwietniu 2023 roku, sprzedając 21845 jednostek. Ampere przesunęło się na drugie miejsce, zastępując TVS Motors, które razem z Ather zajęło trzecią i czwartą pozycję. BGauss ponownie znalazł się w czołowej dziesiątce w tym miesiącu.

Sprzedaż zarejestrowanych pasażerskich i towarowych trójkołowców elektrycznych (E3Ws) w kwietniu 2023 roku wyniosła odpowiednio 33572 i 4435 jednostek, co oznacza miesięczny spadek o 15% i 30%. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż E3W wzrosła M-o-M o 15% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

W porównaniu do roku poprzedniego sprzedaż pasażerskich E3W w kwietniu 2023 roku wzrosła o 80%. Sprzedaż E3W do przewozu towarów wzrosła o ponad 90% w porównaniu do sprzedaży pasażerskich i towarowych E3W w kwietniu 2022 roku.

Sprzedaż aut oraz innych pojazdów elektrycznych w Indiach

Łączna sprzedaż ośmiu czołowych graczy na rynku elektrycznych trójkołowców w kwietniu 2023 roku stanowiła znaczący udział w rynku E3W. Zarówno w segmencie pasażerskim, jak i towarowym, ich udział wyniósł 37,52%. Na pierwszym miejscu znalazły się Mahindra i YC Electric z udziałem 9,26%, a na drugim 7,47%. Kolejne miejsca zajęły Saera Electric Auto z 4,88%, Dilli Electric z 4,55%, Piaggio z 3,71%, Mini Metro z 2,73%, Champion Poly Plast (2,60%) i Unique International (2,32%).

Całkowita sprzedaż samochodów elektrycznych (E-cars) w kwietniu 2023 roku wyniosła 5810 jednostek, co oznacza miesięczny spadek o 31%. Tata Motors prowadzi w sprzedaży E-car, z 75% udziałem w rynku w tym miesiącu. M&M zajął drugie miejsce z 8,6% udziałem w rynku, wyprzedzając MG Motors. W porównaniu do roku poprzedniego sprzedaż ECar w kwietniu 2023 roku wzrosła o ponad 110% w porównaniu do kwietnia 2022 roku.

Niemniej jednak łączna sprzedaż elektrycznych autobusów (E-bus) w kwietniu 2023 roku wyniosła 84 jednostki, co oznacza miesięczny spadek o 3%. Oznacza to, że w porównaniu do roku poprzedniego sprzedaż elektrycznych autobusów w kwietniu 2023 roku spadła o 49%. Liderem na rynku w tym miesiącu jest Olectra Greentech, który zgromadził 38% udziału w rynku. Na drugim miejscu uplasowało się PMI Electro Mobility z 19% udziałem, a za nim kolejno znajdują się Switch Mobility i JBM Auto, każde z 15% udziałem, oraz Mytrah Mobility z 14%.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Indiach

Aditya Agrawal, partner w Redseer Strategy Consultants, zwraca uwagę na fakt, że zasięg oferowany przez większość elektrycznych dwukołowców na rynku jest imponujący. Zaznacza przy tym, że przewyższa on średnią odległość pokonywaną przez użytkowników, która wynosi około 25 km. Dodatkowo 90% użytkowników pokonuje na co dzień dystans mniejszy niż 50 km. Mimo to, długodystansowe podróże nadal stanowią wyzwanie w umysłach właścicieli elektrycznych dwukołowców.

Czytaj również: Hyundai prezentuje autonomicznego robota ładującego samochody elektryczne

Zmniejszenie cen pojazdów elektrycznych EV to pierwszy istotny krok, który może zwiększyć popyt na EV w Indiach. Kolejnym ważnym działaniem jest rozbudowa infrastruktury, w tym zwiększenie liczby stacji ładowania. Poprawa jakości samochodów elektrycznych również ma kluczowe znaczenie dla przyszłości rynku EV w tym kraju. Wraz z ciągłym rozwojem technologii, rośnie nadzieja na zwiększenie sprzedaży samochodów elektrycznych. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat korzyści płynących z posiadania samochodu elektrycznego jest kluczowa. To właśnie ona może przyczynić się do poprawy sytuacji na indyjskim rynku EV.

Chociaż droga do pełnej elektryfikacji jest jeszcze długa i pełna wyzwań, dynamiczny rozwój technologiczny przyspiesza ten proces. Mimo wszystko zmieniające się postawy społeczne sugerują, że przyszłość należy do samochodów elektrycznych, nie tylko w Indiach, ale na całym świecie. Niemniej jednak najważniejszym pytaniem wciąż pozostaje kwestia bezpieczeństwa, a to z kolei temat na znacznie dłuższą dyskusję.

Zakaz parkowania samochodów elektrycznych w parkingach podziemnych? Tego chcą strażacy

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button