Transcash faktoring
Info z rynku

Czy wyjście z UE się opłaca? Kubalka: Brexit to przestroga

Jak po trzech latach wygląda sytuacja w brytyjskiej gospodarce i logistyce?

Czy wyjście Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej było dobrym pomysłem? Jak Brexit wpłynął na brytyjską gospodarkę oraz tamtejszą logistykę? Gościem kolejnego wywiadu Obserwatora Logistycznego na YouTube był Piotr Kubalka, prezes firmy J. Dauman Group.

Czy Brexit się opłacił?

W czerwcu 2016 roku wydarzyło się coś, co dla wielu było niespodziewane. Brytyjczycy w referendum opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Choć referendum nie było wiążące dla rządu, w styczniu 2020 roku Wielka Brytania opuściła struktury Unii Europejskiej. Jak po trzech latach wygląda sytuacja w brytyjskiej gospodarce i logistyce? Jak Brexit wpłynął na nastroje biznesowe?

Powiem szczerze, że ja uczestniczę w całym tym zjawisku od samego początku. Brałem udział w referendum i od samego początku byłem przeciwko. W momencie, kiedy zbliżał się ten faktyczny Brexit, prawdę mówiąc byłem trochę przerażony, bo nie za bardzo wiedziałem co dalej. Natomiast teraz, po trzech latach, mam swoje wnioski. Jedno jest oczywiste, że Brexit to nie był koniec świata. Ten świat w jakieś innej formie będzie istniał dalej, ale zmiana dotyczyła głównie reguł gry. Problem polegał na tym, że to było na tyle niesprecyzowane, jak te przepisy będą wyglądały, jak to rzeczywistość będzie wyglądała, że praktycznie nikt nie wiedział, co będzie dalej. Teraz, po trzech latach, mniej więcej już mamy wnioski biznesowe. I powiem szczerze, pod kątem Wielkiej Brytanii, pod kątem ekonomii, na pewno to nie było nic pozytywnego i w tym momencie raczej nie idzie to w dobrą stronę. Natomiast pod kątem opcji biznesowych, które Brexit spowodował, to jest chyba jeden z najlepszych okresów dla firm, które chcą się tu pojawić i podbić ten rynek. Po prostu trzeba się nauczyć inaczej funkcjonować i nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak to działa Staramy się przede wszystkim zrozumieć w dalszym ciągu jak to działa i komunikować firmom, naszym klientom, jak wykorzystać taką dosyć niespodziewaną, dziwną szansę. Natomiast widzimy, że bardzo często nasi klienci odnoszą bardzo dobre rezultaty – wskazuje Piotr Kubalka.

Czytaj też: Brytyjska fabryka BYD nie powstanie. Brexit zniechęcił producenta

Stan brytyjskiej logistyki po Brexicie

Medialne informacje, jakie płyną z Wielkiej Brytanii do Polski pokazują, że brytyjska logistyka nie jest w dobrym stanie. Kilka miesięcy temu sieć zalały zdjęcia piątych półek brytyjskich sklepów. Wielu czytelnikom obrazki te przypominają czasy PRL w Polsce. Czy faktycznie brytyjska gospodarka ma takie braki w niektórych segmentach?

Widzimy i czujemy pewien rodzaj satysfakcji ze strony Unii Europejskiej. Myślę, że to jest przestroga dla wszystkich, nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale generalnie dla niedociągnięć demokracji, bo to, że po prostu większość głosuje za czymś, to nie do końca znaczy będzie miała rację. Tym bardziej, że w Unii Europejskiej też inne kraje, którym czasami chodzi po głowie, żeby wyjść z Unii Europejskiej. I myślę, że Brexit to też dosyć ciekawy przypadek, żeby przeanalizować, jaką wartość dodaną Unia Europejska stwarza dla krajów członkowskich. Pamiętajmy o tym, że Wielka Brytania to ciągle jest jedna z najsilniejszych gospodarek na świecie, a mimo to ma tak duże problemy. Jeśli chodzi o dostawy produktów, to te linie logistyczne zostały bardzo zakłócone. W Wielkiej Brytanii praktycznie niewiele się produkuje i Brytyjczycy niemal wszystko sprowadzają. Przed Brexitem głównym dostawcą była Unia Europejska, więc w tym momencie trzeba pamiętać, że pojawiły się odprawy celne, trzeba mnóstwo dokumentów wypełniać. Te nowe przepisy dla wielu firm są bardzo nieczytelne i też wiele firm zrezygnowało z tego rynku. Mieszkam w Wielkiej Brytanii od 25 lat i idąc do supermarketu widzę, że jak kiedyś tam na półkach było 12 szamponów do wyboru, to teraz mamy dwa. I o ile mamy jakieś tam produkty, to to już nie jest taki wybór, jak kiedyś – dodaje nasz gość.

Wywiad z Piotrem Kubalką dostępny na kanale Obserwator Logistyczny na YouTube. Zachęcamy wszystkich czytelników do zasubskrybowania kanału.

Czytaj też: Brexit przeszkadza brytyjczykom! A w 2022 r. nowe bariery handlowe

Polscy przewoźnicy zrobią Brexit? Wszystko przez nowe przepisy

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button