IntralogistykaMagazyny

DB Schenker zastąpi pracowników robotami, ale nikogo nie zwolni

Obowiązki autonomicznych robotów są różne, a każdy robot ma nośność do 500 kg

DB Schenker zastąpi część pracowników magazynowych w centrum logistycznym w Rudnej pod Pragą robotami. Wkrótce będzie tam działać ponad sto robotów, które pomogą firmie w automatyzacji procesów. Przedsiębiorstwo zdecydowało się na wykorzystanie 113 autonomicznych robotów (AMR) Geek+. Pierwsze z nich już są w użyciu, a pozostałe zostaną uruchomione latem.

DB Schenker zastąpi pracowników robotami

Firma logistyczna podała w komunikacie prasowym, że roboty będą pomagać pracownikom centrum, ale w praktyce znacznie zastąpią ludzką pracę. Mimo iż DB Schenker zastąpi pracowników robotami, to w nowym centrum powstanie około tysiąca miejsc pracy. Jak informuje portal Zdopravy, firma wyjaśniła, że zamiast magazynierów chodzących po magazynie między półkami, roboty będą przewozić półki z towarem do magazynierów.

Obowiązki autonomicznych robotów są różne, a każdy robot ma nośność do 500 kg, co pozwala na dostarczenie w pełni załadowanej półki, co dalej zwiększa efektywność kompletowania zamówień. Obecna konfiguracja całego systemu umożliwia przygotowanie ponad 3 000 zamówień na godzinę i dzięki wykorzystaniu robotów wydajność może wzrosnąć do 5 500 zamówień na godzinę.

Roboty wyposażone są w baterie Li-ion, które pozwalają na pracę przez około 2-3 godziny. Kiedy baterie się wyczerpią, maszyny same dojadą do jednej z piętnastu stacji ładowania. Cały proces ładowania trwa niecałe 10 minut. Przestrzeń, w której AMR operują, jest zaprojektowana z naciskiem na bezpieczeństwo, aby uniknąć kolizji. Kiedy operator wchodzi do przestrzeni dla robotów, cały proces zostaje wstrzymany – wyjaśnia Jan Čadil, kierownik działu inżynierii w firmie DB Schenker.

DB Schenker zastąpi pracowników robotami, ale prawdopodobnie nikogo nie zwolni
Geek+

Czytaj też: ABB przedstawia robotyczny chwytak dla magazynów z AI

Innowacyjne oprogramowanie do sterowania robotami

Jak informuje portal Zdopravy, oprogramowanie do sterowania robotami dostarczyła firma Körber. System wie, w którym regale i na jakim miejscu znajduje się potrzebny towar. Robot, który nie ma aktualnie żadnego zadania i znajduje się najbliżej odpowiedniego regału, podjedzie pod niego, podniesie go i przewiezie na żądane stanowisko kompletujące. Pracownik pobiera z regału wymaganą ilość towaru, potwierdza to w aplikacji, a robot natychmiast odjeżdża, by zwrócić regał na jego pierwotne miejsce lub inną wybraną pozycję.

Libor Siekela, dyrektor operacyjny high-tech w DB Schenker, przekazał, że w przyszłości firma będzie wykorzystywać największą ilość robotów AMR w Europie Środkowej i Wschodniej. Oprogramowanie firmy Körber, które jest zintegrowane z ich systemem, umożliwia między innymi analizowanie rotacji produktów i aktywne przesuwanie produktów o większej rotacji bliżej stanowisk roboczych, aby zoptymalizować cały proces.

W przyszłości magazyn spedycyjny będzie wymagał ponad 1000 operatorów. Jak dodaje Zdopravy, DB Schenker już teraz zatrudnia pracowników na stanowiska techników, referentów ds. operacji, pracowników ds. jakości, kierowników zespołów i zmian oraz operatorów magazynowych.

Czytaj też: IBM zawiesza rekrutację. 7800 pracowników zastąpi sztuczna inteligencja

Rynek robotów pakujących będzie wart miliardy dolarów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button