DrogowyTransport

Czy nowe furgony ITD poprawią kontrolę na polskich drogach?

Polska Inspekcja Transportu Drogowego chwali się nowymi samochodami.

Polska Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) otrzymała dziesięć nowoczesnych furgonów, zwiększając swoje możliwości kontrolne i inwestując w bezpieczeństwo na polskich drogach. Podczas ceremonii w Kutnie przekazano pojazdy wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy. W ceremonii wzięli udział Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

ITD inwestuje w nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa

Każdy z nowych furgonów posiada specjalistyczny sprzęt umożliwiający szczegółowe kontrole pojazdów w transporcie ciężkim. Są to między innymi testery, kamery endoskopowe, dymomierze, sonometry, przenośne wagi, jak również sprzęt do zabezpieczenia miejsca wypadku i profesjonalną torbę medyczną. Wydzielona przestrzeń biurowa na pokładzie każdego furgonu pozwoli inspektorom na efektywne przeprowadzanie kontroli oraz przygotowywanie niezbędnych dokumentów.

Dwa furgony trafią do jednostek z Krakowa, Radomia i Katowic, a po jednym do Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Rzeszowa i Poznania. Zakup tych pojazdów, kosztujących około 6 milionów złotych, został zrealizowany w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego„. Dziesięć nowych furgonów dołączy do 64 pojazdów, które zostały przekazane Wojewódzkim Inspektoratom Transportu Drogowego w 2020 roku.

Źródło: GOV.pl

Czytaj również: Jakie kary grożą za przeładowanie lawety?

Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” to projekt współfinansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego budżet wynosi ponad 66,7 miliona złotych. Celem projektu jest wykrycie i wykluczenie z ruchu większej liczby pojazdów zagrażających bezpieczeństwu oraz szkodliwych dla środowiska. Projekt ten ma także na celu wzmocnienie systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce

Oprócz nowych furgonów, w ramach projektu przekazano również Wojewódzkim Inspektoratom Transportu Drogowego 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów. Wciąż trwa dostawa ostatnich z 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Inspekcja Transportu Drogowego jest jedyną formacją w kraju, która dysponuje tak specjalistycznym sprzętem, umożliwiającym przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych.

Wzmacnianie zasobów kadrowych w  ITD

Równolegle ze wzmocnieniem potencjału kontrolnego, ITD prowadzi również intensywne działania na rzecz wzmocnienia swoich zasobów kadrowych. Jak wskazał Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego:

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego od ponad 20 lat dbają o to szeroko rozumiane bezpieczeństwo na polskich drogach, kontrolując między innymi ciężki transport – ciężarówki, autokary, ale również zajmują się przewozem osób taksówkami, prowadzą specjalistyczne kontrole w przewozach niebezpiecznych, kontrolują transporty odpadów, czy ważą pojazdy.

Z roku na rok zwiększają się kompetencje inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, otrzymujemy nowe zadania, stąd także wzmocnienie, jeśli chodzi o liczbę inspektorów, m.in. w związku z wejściem w życie Pakietu Mobilności.

Gajadhur dodał również, że w tym roku prowadzone są dwa nabory na inspektora ITD. Dodatkowo 80 nowych przyszłych inspektorów będzie szkolonych na specjalistycznych kursach, aby pod koniec roku rozpocząć pracę.

Podziękowania dla Inspekcji Transportu Drogowego

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Rafał Weber, podziękował inspektorom za codzienne kontrole drogowe oraz działania prowadzone w siedzibach przedsiębiorstw:

Bardzo gorąco dziękuję za pracę Inspekcji Transportu Drogowego. Bez wątpienia ta służba przyczyniła się do tego, że mamy do czynienia z bardzo widoczną poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czytaj również: Orlen Asfalt i ZDW Katowice prowadzą badania nad obniżeniem o połowę hałaśliwości nawierzchni drogowych

Wiceminister podkreślił także, że nowoczesne furgony z pewnością przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa na polskich drogach. Ponadto zaznaczył także, że nowoczesny sprzęt Inspekcji Transportu Drogowego jest ważnym elementem dbania o uczciwą konkurencję na rynku transportu. W dobie rosnącego napływu kapitału wschodniego do Polski istotne jest, aby wszystkie przedsiębiorstwa działające na polskim rynku przestrzegały norm prawnych i przepisów. Taki krok zapewni równość warunków konkurencji.

Radom: Zatrzymano busa, który ważył niemal 11 ton. Jego DMC, to 3,5 tony

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button