Transport

Łatwiejszy tranzyt i import z Ukrainy dla branży rolno-spożywczej!

W maju 2023 r. weszła w życie dyrektywa unijna, która zmienia przepisy dotyczące importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy do Polski oraz Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. Czy nowe regulacje faktycznie ułatwią proces importu towarów z Ukrainy i przyniosą korzyści importerom oraz firmom transportowo-spedycyjnym?

Import z Ukrainy ułatwiony? Unijna dyrektywa wprowadza nowe przepisy

Na początku maja 2023 r. weszła w życie dyrektywa unijna uchylająca wcześniejsze rozporządzenie dotyczące zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Nowe przepisy umożliwiają swobodny import większości towarów z Ukrainy na teren UE. A to z kolei przekłada się na korzyści dla importerów oraz firm transportowo-spedycyjnych, których działalność związana jest z obrotem towarami z Ukrainy.

Czytaj więcej: Ukraina ratuje rynek oleju słonecznikowego dzięki elastyczności swoich rolników

Niemniej jednak, mimo wprowadzenia nowych przepisów, wciąż obowiązują restrykcje dla czterech produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Dotyczą one pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika. Te produkty mogą być wprowadzane do obrotu we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. W tych krajach możliwy jest jedynie tranzyt tych produktów.

Tranzyt towarów przez Polskę i inne kraje

Komisja Europejska stara się zapewnić, że zboże z Ukrainy będzie mogło dotrzeć do innych krajów członkowskich UE oraz do państw trzecich. W związku z tym ważne jest umożliwienie tranzytu tych towarów przez Polskę oraz pozostałe kraje, w których obowiązują restrykcje.

Procedury i kontrole obowiązujące w trakcie tranzytu towarów z Ukrainy przez Polskę zależą od zastosowanego kodu CN oraz przeznaczenia produktów. Jeśli chodzi o towary przeznaczone do celów spożywczych, podlegają one kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Natomiast produkty przeznaczone jako pasze podlegają kontroli Granicznego Inspektoratu Weterynarii.

Czytaj również: Ukraina nakłada sankcje na Koleje Białoruskie, ale nie na rosyjskie

Jak wskazała Małgorzata WszołekSiemińska, członek zarządu Portalls Sp. z o.o.

Tranzyt otwierany jest na granicy ukraińsko-europejskiej, w tym przypadku polskiej, z urzędu celnego wyjścia do konkretnego urzędu celnego przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej bądź na terytorium kraju pozaunijngo należącego do konwencji WPT.

W praktyce zwolniony do procedury tranzytu towar, znajdujący się na drogowym środku transportu lub składzie kolejowym, posiada zabezpieczoną sumę należności celno-podatkowych na cały czas realizacji tej procedury poprzez przedłożoną gwarancję celną.

Zamknięcie tranzytu, a w efekcie zwolnienie gwarancji celnej, następuje we współpracy urzędu celnego wyjścia i przeznaczenia poprzez przesyłane między nimi komunikaty w systemach teleinformatycznych.

Import z Ukrainy: Zmiany korzystne dla importerów i firm transportowo-spedycyjnych

Nowe przepisy wprowadzone przez dyrektywę unijną mają na celu ułatwienie importu towarów z Ukrainy oraz poprawę sytuacji firm zajmujących się ich obsługą. W praktyce oznacza to większą swobodę dla importerów i firm transportowo-spedycyjnych w prowadzeniu działalności związanej z obrotem towarami z Ukrainy. Jednak wciąż obowiązują restrykcje na pszenicę, kukurydzę, nasiona rzepaku i słonecznika. Wprowadzenie nowych przepisów nie oznacza całkowitego zniesienia barier w handlu tymi towarami.

Wprowadzenie zmian regulacyjnych w dziedzinie importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy to ważny krok ku poprawie współpracy handlowej pomiędzy UE a Ukrainą. Wciąż istnieją ograniczenia dla niektórych produktów. Mimo to, nowe przepisy mają na celu złagodzenie tych barier i umożliwienie dalszego wzrostu handlu między oboma stronami.

Ukraina odblokowała transport z Chin, bo Polska wyśle im broń?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button