DrogowyTransport

Droga ekspresowa do granicy z Ukrainą z giga-dofinansowaniem

Projekt obejmuje również nadzór i zarządzanie realizacją inwestycji

Droga ekspresowa S12, a dokładniej jej odcinek o długości prawie 23 kilometrów, prowadzący z Chełma do Dorohuska przy granicy z Ukrainą, zostanie zrealizowany przy wsparciu finansowym z Instrumentu Łącząc Europę (CEF) na okres 2021-2027. Ogólna kwota dofinansowania przyznana przez Komisję Europejską wynosi ponad 102 miliony euro.

Droga ekspresowa do granicy z Ukrainą z unijnym wsparciem

Droga ekspresowa S12 do granicy z Ukrainą zostanie dofinansowana za pomocą środków pochodzących z dwóch konkursów CEF 2, będących kontynuacją wcześniejszej edycji CEF 2014-2020. Najnowsze fundusze pochodzą z puli Mobilność Wojskowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otrzymała dofinansowanie w wysokości 64,47 miliona euro, co stanowi 50% kwalifikowanych wydatków na zaprojektowanie i budowę około 17,6 km odcinka trasy S12 między Chełmem a MOP Teosin (z wyłączeniem MOP), wraz z odpowiednią infrastrukturą towarzyszącą. Celem projektu jest stworzenie infrastruktury drogowej na sieci TEN-T o wysokiej przepustowości, dostosowanej do wykorzystania zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Projekt obejmuje również nadzór i zarządzanie realizacją inwestycji.

GDDKiA

Czytaj też: GDDKiA ogłosiła przetarg na dwa ważne odcinki S12

W ubiegłym roku, w poprzednim etapie konkursu CEF 2 z puli Korytarze Solidarności, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) uzyskała wsparcie finansowe dla odcinka S12 od MOP Teosin do Dorohuska (granica państwa). Odcinek o długości około 5,33 km, wraz z niezbędną infrastrukturą, będzie objęty dofinansowaniem w ramach polsko-ukraińskiego projektu drogowego, na kwotę 38,16 miliona euro.

Rozbudowa obiektów mostowych

W roku 2022 zatwierdzono z kolei umowę dotyczącą finansowania projektu wzmacniania obiektów mostowych na autostradzie A2. Dzięki temu przedsięwzięciu, wzmocnienie mostów na odcinku autostrady A2 między Wrześnią a Koninem otrzymało dotację unijną o wartości prawie miliona euro. Na fragmencie autostrady A2 pomiędzy Wrześnią a Koninem dwa mosty zostaną wzmocnione do klasy nośności I. W przyszłości planowane jest wzmocnienie aż dziewięciu mostów na tym najstarszym odcinku autostrady A2. Ten projekt przyczyni się do usprawnienia transportu, zarówno cywilnego, jak i wojskowego.

GDDKiA

Czytaj też: Rosyjskie pieniądze odbudują Ukrainę? Jest taka możliwość

W ramach programu Łącząc Europę Mobilność Wojskowa planowane jest rozszerzenie obiektów mostowych na wybranych trasach krajowych w ramach sieci TEN-T, które zostały wcześniej określone jako trasy dla transportu wojsk. Projekt obejmie siedem mostów, z których jeden znajdzie się w województwie wielkopolskim na trasie DK10, trzy w ciągu DK11, jeden w województwie śląskim również na trasie DK11, oraz dwa obiekty w województwie warmińsko-mazurskim wzdłuż DK16.

Ogromne unijne dofinansowanie na polskie inwestycje! 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button