Info z rynku

Firma logistyczna redukuje zatrudnienie. Kontrola kosztów zwiększa zyski

Firma doświadcza spadku przesyłek w związku z wysoką inflacją oraz obawami przed nadchodzącym kryzysem

Firma logistyczna XPO poinformowała, że redukuje zatrudnienie, osiągając jednocześnie zyski, które przewyższyły prognozy Wall Street. Kontrola kosztów zniwelowała spadające zapotrzebowanie na fracht, co doprowadziło do wzrostu cen akcji firmy do poziomu najwyższego od ponad półtora roku.

XPO redukuje zatrudnienie

Klienci XPO to między innymi Ford Motor, General Electric oraz Caterpillar. Firma doświadcza spadku przesyłek w związku z wysoką inflacją oraz obawami przed nadchodzącym kryzysem, co skłania konsumentów do ostrożniejszego wydawania pieniędzy. Jak informuje Reuters, w największym segmencie XPO, czyli „North American Less-Than-Truckload„, przychody wzrosły tylko o 1,2% do 1,12 miliarda dolarów w pierwszym kwartale. Termin „less than truckload” (LTL) odnosi się do transportu produktów lub towarów, które nie wymagają pełnej ładowności ciężarówki. XPO poinformowało również, że redukuje zatrudnienie w firmie.

W zakresie pracy, realizujemy plan dostosowania struktury kosztów terenowych do obecnych warunków popytowych i redukcji niektórych naszych etatów – powiedział dyrektor generalny Mario Harik podczas rozmowy z analitykami po ogłoszeniu wyników.

Firma poinformowała, że strata w pierwszym kwartale w jej europejskim biznesie transportowym wynika z „kosztów restrukturyzacji związanych z działaniami zmniejszającymi koszty”.

Czytaj też: Czy modernizacja centrum logistycznego LAPP przyniosła sukces?

Osłabienie popytu dla dostaw

Jak dodaje Reuters, ogółem, firma odnotowała skorygowany zysk na akcję w wysokości 56 centów, co przewyższyło średnią prognozę analityków, wynoszącą 46 centów. Przychody firmy w wysokości 1,91 miliarda dolarów przekroczyły szacunki w wysokości 1,87 miliarda dolarów. Akcje XPO wzrosły o 5,4% do 46,82 dolarów w porannym handlu.

Główne firmy dostawcze, takie jak United Parcel Service (UPS) i FedEx również wskazują na osłabienie popytu, co zmusiło je do wprowadzania środków kontroli kosztów, aby poradzić sobie z nieprzewidywalną gospodarką. W pierwszym kwartale FedEx przedstawił program o nazwie DRIVE, którego celem jest zaoszczędzenie 4 miliardów dolarów rocznych kosztów do roku fiskalnego 2025, który rozpoczyna się w czerwcu 2024 roku. Ograniczenie liczby lotów oraz tymczasowe zmniejszenie floty samolotów ma przynieść od 1,5 do 1,7 mld dolarów oszczędności. Kolejne od 300 do 500 mln dolarów zostanie zaoszczędzone przez FedEx Ground poprzez zmniejszenie wymiaru działania sortowni czy zawieszenie niektórych operacji logistycznych w niedziele.

Czytaj też: IBM zawiesza rekrutację. 7800 pracowników zastąpi sztuczna inteligencja

Czym jest centrum logistyczne i jak działają takie obiekty w Polsce?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button