PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyIntermodalnyLotniczyTransport
Gorące newsy

DHL walczy o odszkodowanie od aktywistów klimatycznych

Prokuratura w Lipsku potwierdziła w środę, że wobec trzech aktywistów toczy się postępowanie w związku z blokadą

Firma DHL chce uzyskać odszkodowanie po blokadzie aktywistów klimatycznych. W 2021 roku ruch „CancelLEJ” zablokował drogi do portu lotniczego w Lipsku/Halle, powodując ogromne straty ekonomiczne. 

Czy DHL dostanie odszkodowanie od aktywistów?

Według raportu „Mitteldeutsche Zeitung„, firma logistyczna DHL składa teraz pozwy cywilne w sprawie zakłóceń spowodowanych przez aktywistów. Zgodnie z informacjami grupy „Repression Nicht Zustellbar„, firma DHL walczy o ogromne odszkodowanie w wysokości pół miliarda euro.

Jak informuje portal Aero, tłem dla tej sytuacji jest akcja z lipca 2021 roku, w której łącznie 54 aktywistów blokowało główny wjazd na teren centrum frachtowego DHL na niemieckim lotnisku w Lipsku/Halle. W wyniku blokady kilka zaplanowanych lotów DHL opóźniło się.

Aktywiści uważają, że koncern logistyczny próbuje ich zastraszyć. W oświadczeniu grupy czytamy, że „DHL chce zniszczyć młodych aktywistów finansowo i uciszyć demokratyczny protest”. Według informacji ze strony „Repression Nicht Zustellbar„, protest został zgłoszony. Aktywiści domagają się, aby firma logistyczna wycofała pozew.

Jako ruch klimatyczny nie damy się zastraszyć – powiedziała Luka Scott, rzeczniczka grupy „Repression Nicht Zustellbar„.

Czytaj też: Aktywiści Greenpeace zablokowali tankowiec z rosyjskim paliwem

Czy sprawa DHL będzie precedensem?

Na prośbę redakcji „Mitteldeutsche Zeitung” prokuratura w Lipsku potwierdziła w środę, że wobec trzech aktywistów toczy się postępowanie w związku z blokadą. Chodzi o wartość sporną wynoszącą po 95 000 euro od każdego z nich. Rozprawy mają rozpocząć się w lipcu. Według ekspertów, jeśli akcja protestacyjna zostanie uznana przez sąd za nielegalną, aktywiści mogą spodziewać się kolejnych pozwów o odszkodowanie.

Jak informuje portal Aero, DHL prowadzi na lotnisku w Lipsku/Halle największe na świecie centrum przewozowe towarów. Blokada wywołała w ciągu kilku minut długie korki na drodze dojazdowej do lotniska. Dopiero po pół godzinie pojazdy zostały przekierowane. Grupa aktywistów, która występowała wtedy pod nazwą „CancelLEJ”, domagała się natychmiastowego zatrzymania planowanej rozbudowy lotniska.

Przypomnijmy, że również radykalny ruch klimatyczny „Letzte Generation” zakłócił pod koniec ubiegłego roku ruch lotniczy na lotniskach w Monachium i Berlinie-Brandenburgii. Te działania również mogą mieć swoje konsekwencje prawne. Lufthansa chce złożyć pozew przeciwko aktywistom, a możliwość złożenia pozwu o odszkodowanie zastrzega sobie również lotnisko.

Czytaj też: Przegrana zielonych aktywistów. Biden łamie obietnicę i zatwierdza projekt Willow

DHL Express zamawia przerobione frachtowce. Są po prostu tańsze

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button