PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyLotniczyTransport
Gorące newsy

PKP planuje bezpośrednie połączenie kolejowe na lotnisko Modlin

Zakończenie opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę nowego połączenia zaplanowano w 2025 roku

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg w celu przygotowania dokumentacji projektowej na nowe połączenie kolejowe na lotnisko Modlin. Projekt ten ma zostać zrealizowany do roku 2025, a finansowanie zapewni Województwo Mazowieckie. 

Szybkie i wygodne połączenie kolejowe na lotnisko Modlin

Nowa linia kolejowa będzie bezpośrednim połączeniem między stacją Modlin a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin. Firma, która zostanie wybrana w wyniku przetargu, będzie odpowiedzialna za stworzenie projektu dokumentacji dla 5,5-kilometrowej dwutorowej linii kolejowej oraz dla nowej stacji kolejowej obok lotniska. W ramach projektu dokumentacji wykonawca opracuje także plan przebudowy układu drogowego w Nowym Dworze Mazowieckim, uwzględniający budowę bezkolizyjnych skrzyżowań dwupoziomowych, w miejscach przecięcia linii kolejowej z drogą krajową nr 62 i drogą powiatową. Dodatkowo wykonawca będzie odpowiedzialny za pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.

Połączenie kolejowe na lotnisko Modlin zapewni mieszkańcom województwa mazowieckiego szybkie i wygodne połączenia ze stacji Modlin do portu lotniczego oraz do centrum stolicy. Inwestycja przyczyni się także do powstania bezpośrednich połączeń między dwoma warszawskimi lotniskami – Lotniskiem Chopina oraz Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin, co skróci czas przejazdu do około 45 minut.

Czytaj też: Najlepszy kwiecień w historii PKP Intercity: 5,2 mln pasażerów

Połączenie kolejowe na lotnisko Modlin już w 2025 roku

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawarły porozumienie w lutym tego roku, na podstawie którego środki finansowe potrzebne na opracowanie dokumentacji projektowej zostaną zapewnione ze środków własnych Województwa Mazowieckiego. Zakończenie opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę nowego połączenia zaplanowano w 2025 roku, co w kolejnych latach umożliwi rozpoczęcie budowy.

Port Lotniczy Warszawa/Modlin zlokalizowany jest około 35 km na północny zachód od granicy śródmieścia Warszawy. Port ma obsługiwać część ruchu lotniczego dotychczas kierowanego na Lotnisko Chopina w Warszawie. Maksymalna przepustowość lotniska na początku funkcjonowania oceniana była na 2–2,3 mln osób rocznie, obecnie określana jest na 3–3,5 mln osób rocznie.

Czytaj też: Branża turystyczna nadal liże rany po pandemii. Liczba lotów mniejsza niż w 2019 roku

PKP CARGO finalizuje kontrakt na ostatnie lokomotywy Vectron 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button