PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Tłoczno w Kanale Panamskim. Susza ogranicza przepływ statków

Kanał pozwala jedynie na dokonanie 14 rezerwacji dziennie dla przepływu przez stare śluzy

Kanał Panamski przedłuży do 2 września ograniczenia dla statków, dotyczące przepływu przez ten szlak wodny. Władze Kanału poinformowały o utrzymaniu limitu maksymalnej liczby jednostek uprawnionych do przepłynięcia przez Kanał na poziomie 32 statków na dzień.

Kanał Panamski przedłuża ograniczenia dla statków

Kanał Panamski wprowadził ograniczenia dla statków dwa miesiące temu. Limity są następstwem suszy, powstałej z powodu opóźnionego w tym roku sezonu deszczowego w Panamie. Firmy żeglugowe i eksperci twierdzą, że ograniczenia mogą wpłynąć na wzrost cen towarów konsumpcyjnych, ponieważ powodują opóźnienia i dodatkowe koszty transportu morskiego.

Czytaj też: Kanał Panamski ogranicza przepływ statków! Powodem susza

Jak informuje portal Marine Link, obecnie obowiązujące ograniczenia zakładają, że statki nie mogą przekraczać maksymalnej głębokości 44 stóp (13,41 metra). Kanał pozwala jedynie na dokonanie 14 rezerwacji dziennie dla przepływu przez stare śluzy, przeznaczone dla mniejszych jednostek, oraz na 10 codziennych przejść przez nowe, większe śluzy. Statki, które chcą przepłynąć bez wcześniejszej rezerwacji, mają dostęp tylko do pozostałych ośmiu dostępnych miejsc dziennie.

Kanał Panamski z ograniczeniami dla statków

Jak informuje portal Marine Link, w oświadczeniu wskazano również, że Kanał utrzyma także zawieszenie nadzwyczajnych aukcji miejsc na przepłynięcie przez obie śluzy. W normalnych warunkach, w tym okresie roku, zwykle zezwala się na przejście około 36 jednostek dziennie, jednak wydłużona susza spowodowała wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z kanału nawigacyjnego oraz śluz.

Kanał Panamski odgrywa kluczową rolę w transporcie towarów konsumpcyjnych z Azji do Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza przed szczytowym sezonem sprzedaży, jakim jest Boże Narodzenie. Umożliwia także szybsze dostawy towarów z USA do Azji oraz na wybrzeże Pacyfiku w Ameryce Południowej.

Czytaj też: Inflacja w Argentynie wynosi ponad 115%, a PKB ma spać o 3,5%. Marność nad marnościami

Większość jednostek przepływających przez ten szlak wodny stanowią kontenerowce, a następnie po nich plasują się statki przewożące ładunki masowe oraz tankowce przewożące ropę, gaz i chemikalia. Potencjalna blokada Kanału mogłaby spowodować znaczne skutki dla światowej gospodarki. Jednym z najważniejszych byłby wzrost kosztów transportu towarów. W przypadku blokady, statki musiałyby pokonać drogę dookoła Przylądka Horn, co oznaczałoby dodatkowe tygodnie podróży. Wysokie koszty paliwa i kosztowne przepłynięcie przez ocean zwiększyłyby koszty transportu towarów, co mogłoby prowadzić do wzrostu cen dla konsumentów.

Niski poziom wody w Kanale Panamskim. Przewoźnicy podnoszą opłaty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button