KolejowyTransport
Gorące newsy

Najlepszy kwiecień w historii PKP Intercity: 5,2 mln pasażerów

PKP Intercity odnotowuje rekordowe wyniki przewozowe, kontynuując trend wzrostowy. W jaki sposób polska spółka to osiągnęła i czy utrzyma tę dobrą passę w kolejnych miesiącach? Jak wygląda analiza i analizę sytuacji i perspektywy dla polskiego kolejnictwa?

PKP Intercity pochwaliło się rekordowym kwietniem 2023

Wiceprezes zarządu PKP Intercity, Tomasz Gontarz, poinformował o imponujących wynikach przewozowych za kwiecień 2023 roku. Spółka przewiozła wtedy 5,2 mln pasażerów, co stanowi najlepszy wynik w historii firmy. Rok wcześniej, mimo bezpłatnych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy, przewieziono 4,5 mln osób.

Rekordy przewozów pasażerów w pierwszych miesiącach 2023 roku Wiceprezes Gontarz porównał także dane za styczeń, luty i marzec 2023 z innymi rekordowymi miesiącami w historii Spółki:

  • Styczeń 2023: 4,64 mln pasażerów (najlepszy styczeń w historii PKP Intercity)
  • Luty 2023: 4,4 mln pasażerów (najlepszy luty w historii PKP Intercity)
  • Marzec 2023: 4,6 mln pasażerów (najlepszy marzec w historii PKP Intercity)

Czytaj również: Najbardziej pracowite narody? Polacy to pracusie. Niemcy wręcz przeciwnie

Tym samym od początku roku PKP Intercity przewiozło już niemal 19 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku (14,9 mln pasażerów). Wiceprezes Gontarz zaznaczył, że nic nie wskazuje na to, aby wyniki miały się pogorszyć w kolejnych miesiącach.

Warto również dodać, że Majówka 2023 była wyjątkowo długa, a popyt na bilety kolejowe w tym czasie był bardzo duży. Pomimo tego, Spółka zdołała zorganizować dodatkowe pociągi w najbardziej popularnych terminach. Wiceprezes spółki potwierdził, że kolejne majowe weekendy także mogą przynieść wysokie wyniki przewozowe.

Sytuacja na kolejach regionalnych

Chociaż ruch pociągów dalekobieżnych w majówkę 2023 przebiegał bez większych problemów, to na kolejach regionalnych, zwłaszcza na Śląsku, Dolnym Śląsku i na Pomorzu, miejscami popyt przerósł podaż. Drobne incydenty nie wpłynęły jednak znacząco na komfort podróżowania pasażerów korzystających z usług Spółki.

Niemniej jednak biorąc pod uwagę rekordowe wyniki przewozów pasażerów, PKP Intercity stoi przed wyzwaniem utrzymania tempa wzrostu oraz dalszej modernizacji taboru i infrastruktury. Niezmiernie ważne jest także odpowiednie dostosowanie podaży do rosnącego popytu na przewozy kolejowe.

Czytaj również: PKP Intercity wprowadza dodatkowe pociągi i więcej miejsc na Majówkę

Należy przy tym dodać, że optymistyczne prognozy wiceprezesa Gontarza oraz długa majówka 2023 roku wskazują, że spółka może osiągnąć kolejne sukcesy. Wyzwaniem będzie jednak dalsze dostosowanie usług do rosnącego popytu, szczególnie na kolejach regionalnych.

PKP Intercity planuje zakup 23 nowych pociągów dużych prędkości

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button